Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отвори врати килийното училище в Мъглижкия манастир „Св. Николай Мирликийски”(снимки)

Амбицията на реставраторите е да се превърне в действащо Неделно училище.

Килийното училище  в Мъглижкия манастир „Св. Николай Мирликийски” отваря врати за туристи и поклонници благодарение на членовете на Сдружение „ТворецЪ“. Художници, скулптури и занаятчии, водени от силното желание да съхранят историята и красотите на родния си край, даряват средства от благотворителни изложби със свои произведения за реставрацията на килийното училище.

Голяма част от работата по възстановяването на килийното училище е плод на безвъзмездния труд на  творците.Те са възстановили  дървените чинове и пясъчниците за писане, българската азбука, табелките за отличаване труда и поведението на килийните ученици от даскала: „добър“, „лош“, „мързелив“, „непослушен“,разказа художникът-стенописец Румен Рачев. Обединени около родолюбивата кауза да събират средства от благотворителни изложби на свои произведения, посветени на красотите и историческите паметници в мъглижкия край, към днешна дата творците даряват 35 платна. Така някогашното килийно школо на манастира оживява отново след 100 години, разказа  председателката на сдружението  Диана Иванова. 

Неотдавна там са открити четири картини, на които с голяма точност е изобразена историята на Мъглижкия манастир. Платната говорят за посещенията на  Поп Харитон от времето на неговото заточение до 1870 година. В манастира той се среща и с Васил Левски, който през 1869 година обикаля страната и създава революционни комитети. Тепърва предстои експертите да преценят от кой период са картините и кой е техният автор. Организаторите-Сдружение „Творецъ” и община Мъглижимат амбицията килийното училище да се превърне в действащо Неделно училище.

Килийното образование съхранява и поддържа духовните нужди на народа ни след падането на България под турско робство. Тази училищна форма се оказва най-пригодна за поддържане и развитие на българската писменост и народностното ни съзнание в епохата на робството.Според някои сведения през 1821г. тогавашният игумен Теофан създава в манастира килийно училище с учител Иван Желев. От 1866 до 1870 година в Мъглижкия манастир служил монахът-революционер поп Харитон, преди него отец Сергий, един от организаторите  на Велчовата завера бил заточен тук и станал игумен .




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фонд Николай Грозев ще връчи стипендии на изявени ученици от Музикалното училище в Стара Загора

Фондация „Дом на Доброто“ и Фонд „Николай Грозев“ днес ще връчат стипендии на 9 от възпитаниците на НУМСИ „Христина Морфова“.Всеки от премираните ученици се изявява в различна сфера на изкуството. Всяко от одобрените деца ще получи еднократна финансова..

публикувано на 07.05.24 в 08:20

2 лева за час паркиране в Стара Загора от 1 юли

Увеличението на таксата за „Зелена зона“ в Стара Загора ще влезе в сила от 1 юли. Това обяви в ефира на Радио Стара Загора заместник-кметът Радостин Танев. Той уточни, че дотогава ще бъдат готови и алтернативните методи за плащане с банкова карта..

публикувано на 07.05.24 в 08:00

На Светли понеделник митрополит Киприан служи в храм-паметника "Рождество Христово"

На Светли понеделник, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан възглави св. Божествена Златоустова литургия в манастирския храм-паметник “Рождество Христово” – гр. Шипка. Владиката отправи архипастирския си благослов за..

публикувано на 06.05.24 в 17:11

Ямбол отбеляза Гергьовден с литийно шествие с икона с мощите на светеца

Икона с вградени мощи на свети Георги обиколи днес улици в най-стария квартал на Ямбол. В традиционното литийно шествие, предвождано от хоругвите на закрилниците на града - света Троица и свети Георги, заедно с ямболските духовници се включиха..

публикувано на 06.05.24 в 16:17

Хасково празнува 6 май - Гергьовден и Ден на храбростта и Българската армия

Община Хасково и Военните формирования в Хасково и Корен организираха тържествено честване на 6 май- Ден на храбростта и празник на Българската армия.  Венци и цветя на признателност пред паметника на Незнайния войн на площад „Свобода“ поднесоха..

публикувано на 06.05.24 в 13:34

Стотици отпразнуваха заедно Великден в село Роза

Стотици жители и гости на село Роза отпразнуваха един от най-големите християнски празници – Великден, в парка на населеното място. Множество игри, конкурс за най-вкусен домашен козунак, кратка програма и други празнични елементи забавляваха..

публикувано на 06.05.24 в 11:56
войнишкият паметник в Тулово

Родолюбци от Крън - с идея на изграждане на войнишки паметник

Паметник на загиналите във войните офицери и войници от град Крън планира да изгради Инициативен комитет от жители на селото, съобщи Чавдар Ангелов, директор на Национален парк музей "Шипка - Бузлуджа".  "Около 80 офицери и войници, родом от Крън, са..

публикувано на 06.05.24 в 10:00
Византийска православна икона на св. Георги, ХІV в., Константинопол

Над 6 800 старозагорци празнуват името си на Гергьовден

На 6 май - Гергьовден в Стара Загора празнуват над 6 800 именници. С името Георги са най-много - 3 311, след това са дамите на име Галина - 757. За имен ден ще черпят и 690 старозагорки на име Гергана. 348 са дамите с името Галя и точно толкова са и с..

публикувано на 06.05.24 в 09:50

Село Долно Изворово - там, където Бог има много имена, но за всички значи "любов"

В днешните напрегнати и трудни времена, когато вярата често е повод за разединение, в едно казанлъшко село мюсюлмани и християни са заедно на всички празници. В село Долно Изворово, Казанлъшко,  мюсюлмани и християни заедно са вдигнали минаре. И по същото..

публикувано на 06.05.24 в 09:05

С литийно шествие отбелязват Гергьовден в Ямбол

Литийно шествие с икона на Свети Георги Победоносец с частица от мощите на светеца ще премине по централни улици на Ямбол, информира кореспондентът на БНР  Даниела Костова. Празникът ще започне в църквата „Св. вмчк. Георги Победоносец" с..

публикувано на 06.05.24 в 08:11