Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болярово бе домакин на научна конференция посветена на крепостта "Малкото кале"

Регионална научна конференция на тема „10 години археологически проучвания на средновековна крепост „Малкото кале“ в село Воден" се проведе днес в залата на читалище „Възраждане -1912" в Болярово. Тя е организирана от Регионалния исторически музей - Ямбол и Университета по библиотекознание и информационни технологии. Срещата е част от програмата с мероприятията, посветени на празника на град Болярово - 26 октомври (Димитровден).

Вече 10 години продължават разкопките на „Малкото кале“ край село Воден, като в проучванията участват и студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии.  Местоположението на обекта доказва неговата значимост, защото е до древния римски път „Вия Игнация“. Установен е и средновековен манастир в близост. Предполага се, че крепостта е била унищожена при нахлуването на рицари от Третия кръстоносен поход, разказа археологът Явор Русев от ямболския исторически музей

Д-р Диана Стоянова, гл. асистент в Университета по библиотекознание и информационни технологии обясни, че каузата е този обект да бъде представен за широката общественост.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зам.-кметът Павлина Делчева представя пред младежи първото родно фентъзи

До първото издание на първия български научнофантастичен роман ще могат да се докоснат старозагорски ученици, благодарение на един от зам.-кметовете на Община Стара Загора, която е ентусиазиран колекционер на стари книги. Павлина Делчева ще представи..

обновено на 26.02.25 в 16:50

Ямбол отбелязва на 3 март 147 години от Освобождението на България и 90 години от създаването на девиза на града

С тържествена церемония, шествие и исторически поход Ямбол ще отбележи на 3 март 147 години от Освобождението на България и 90 години от създаването на девиза на града. Тържествената церемония по издигане на националното знаме ще започне в 10:30..

публикувано на 26.02.25 в 16:26

Окръжен съд – Стара Загора се включи в кампанията за борба с тормоза в училище

В Окръжен съд – Стара Загора гостуваха петокласници от ОУ „Кольо Ганчев“, гр. Стара Загора, придружени от класната им ръководителка г-жа Гергана Тонева. Посещението бeпо повод отбелязване на международния Ден за борба с училищния тормоз и по..

публикувано на 26.02.25 в 16:17

Откриха традиционната изложба конкурс "Баба Марта бързала, мартенички вързала“

С малък празник във фоайето на Община Стара Загора беше открита  изложбата конкурс „Баба Марта бързала, мартенички вързала“.  Всички ръчно изработени мартеници са дело на децата от 16 старозагорски детски градини, учениците от 15 училища и децата..

публикувано на 26.02.25 в 16:02

Ограничават транзитното движение през „Шипка“ заради 3 март

Във връзка с честването на Националния празник на Република България на връх „Шипка“ от 20 часа на 2 март до 18 часа на 3 март ще бъде ограничено двупосочното транзитно преминаване на превозни средства през Шипченския проход по път I-5/Е-85/ Казанлък -..

публикувано на 26.02.25 в 15:46
д-р Неделчо Тотев

Болниците не приемат предложения механизъм за контрол на преразходите

Проектобюджетът на Здравната каса влиза за обсъждане в здравната комисия на Народното събрание, но предложената от правителството рамка вече предизвика недоволството на Българския лекарски съюз и сдруженията на държавни, общински и частни болници...

публикувано на 26.02.25 в 15:45

Дискусия за единството на Европа и Балканите чрез знание се проведе в БТА - Стара Загора

Образованието, науката и придобиването на различни умения са двигател за развитието на регионите и на Европа като цяло. Около този извод се обединиха участниците в проведената в Стара Загора конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез..

публикувано на 26.02.25 в 15:38

Стара Загора се включва в Деня за борба с тормоза в училище

Деня за борба с тормоза в училище, познат като „Ден на розовата фланелка“, отбелязаха с инициатива на Сдружение "Самаряни" в начално училище „Д. Благоев“ в Стара Загора.  Всяка година, последната сряда на месец февруари е известна като Ден за борба..

публикувано на 26.02.25 в 15:06

С две постановки Хасково отбеляза Деня срещу тормоза в училище

„Ти можеш!“ с това послание младите актьори от театрална група „Арлекин“ се обърнаха от сцената на ДКТ „Иван Димов“ към своите приятели. С две постановки на авторския спектакъл на момичетата и момчетата на Румяна Георгиева днес в Хасково се отбелязва..

публикувано на 26.02.25 в 14:51

Деца от 16 детски градини, 15 училища и два специални центъра за подкрепа участваха в традиционната изложба конкурс на ЦПЛР в Стара Загора

С весела детска забава в навечерието на един от най-обичаните пролетни празници бе открита изложбата конкурс „Баба Марта бързала, мартенички вързала". Фоайето на Община Стара Загора пламна в бяло и червено, благодарение на усърдието и фантазията на деца..

публикувано на 26.02.25 в 14:25