Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Автономните коли: От фантастика към реалност

Развитието на области като роботиката и изкуствения интелект прави все по-реалистично движението на превозни средства без водач в близко бъдеще. До 2025 година се очаква в Европа да навлязат полуавтономните автомобили, а до 2030 година и изцяло самоуправляващите се коли. Постулатите на известния писател – фантаст Айзък Азимов, описал бостънското шофиране като „анархия на колела“ и дефинирал три закона за роботиката, се материализираха бързо във времето. Днес научната фантастика „оживява“ в изследователски центрове, а футуристични идеи смело навлизат в автомобилния сектор.

Най – големият развоен център за проектиране и разработване на автомобилна електроника  Visteon Electronics Bulgaria, управляван от Иван Михайлов, има съществен принос в новаторския технологичен процес. Техни креативни решения са успешно наложени на световния пазар. Разработките им се тестват предимно в САЩ, споделя специалистът, като стремежът е и у нас да се правят подобни изпитвания, макар че изисква време и ресурси. С напредъка на новата генерация 5G мрежа за високоскоростен обмен на данни и подходяща инфраструктура за симулации, има шансове и по нашите пътища да видим коли на бъдещето.

Светът е постигнал значителен технологичен прогрес, а това налага и ново законодателство в унисон с последните достижения, категоричен е Михайлов.Напредъкът на автономните коли изисква разработването на актуални правила за пътна безопасност и подкрепа за европейската индустрия. Това се посочва в доклад на Европейския парламент, оповестен преди дни. 

Aвтомобилният сектор у нас продължава да расте с устойчиви темпове и да привлича чуждестранни капиталовложения и инвестиции в иновации. От Аутомотив Клъстер България (АKБ) отчитат големия принос на бранша във формирането на БВП. Шест милиарда лева са генерираните средства за последната година. Иван Михайлов, който е и президент на АКБ, подчертава че автомобилният сектор в страната вече е изпреварил IT индустриятa.

Цялото интервю на Таня Балабанова с Иван Михайлов можете да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58