Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Стара Загора се открива изложба за историята на самолетостроенето в Казанлък

Историята на самолетостроенето в Казанлък ще бъде представена в изложба, която днес се открива в Стара Загора. Автори са Държавният архив-Стара Загора и единственият музей на фотографията и визуалните изкуства, който се намира в Казанлък. Експозицията от 40 пана с фотоси е подредена в Регионалната библиотека"ЗахарийКняжески", съобщи за БТА Галентин Караславов, директор на Държавния архив-Стара Загора. Интересен акцент са рисунките, изработени от възпитаници на Националната гимназия по пластични изкуства и дизайн "Акад. Дечко Узунов" - Казанлък.

Историята започва през 1926 година, когато Аеропланното училище е изнесено от село Божурище в Казанлък. Политиката на Третата българска държава в началото на 20 век е развитието на авиацията - родно производство и вместо да се купуват самолети, те да се строят в България, посочи Галентин Караславов. Затова през 1927 година се подписва договор с чешката самолетостроителна фирма "Аеро-Прага", която избира Казанлък за създаване на новата фабрика. Така градът на розите вече има училище за летци и фабрика за самолети. Само 3 години по-късно, през 1930 година, се налага държавата да търси друга фирма, която да строи самолети вместо чешката. Изборът е на италианската компания "Caproni-Milan", която изкупува съоръженията на "Aero-Praga".

Новите собственици изцяло приемат предложението на българската страна за влагане в производството предимно на български материали, предварително да се одобряват от правителството произвежданите самолети и да се прави надзор на дейността от специалисти от Българския държавен самолетен контрол. Приема се името Самолетна фабрика "Български Капрони"- Казанлък. До 1938 г. се строят предимно учебно-тренировъчни самолети, съобразно ограничителните изисквания на Ньойския договор. Изпълняват се и ограничен обем монтажни и ремонтни работи при заплащане на "ишлеме" по договор с Министерството на войната.

Строителството на самолети в Казанлък подпомага обучението и възпитанието на летците, които завършват Аеропланното училище. Има добър синхрон между учене - производство - работа, коментира Галентин Караславов. От 1932-а до 1942 г., когато приключва концесията, в Казанлък са построени серийно осем типа самолети от италианската компания. Фирмата става държавна собственост, а летището на село Овощник край Казанлък, става база за летателно обучение.

 
С марката "Държавна самолетна фабрика" - Казанлък се произвеждат до 1945 г. летателните машини "КБ 11 - Фазан", единствените двумоторни самолети в България - "КБ 6 - Папагал", и първите бойни самолети. Всички български самолети носят имена на птици - "Чучулига", "Папагал", "Пеперуда". След 9 септември 1944 година тук за кратко се произвеждат LAZ-7. След 1945 г. фабриката за самолети се премества в Ловеч, от която излизат машини с марките "Жерав", "Гълъб" и "Фазан".

Така самолетостроенето в Казанлък, продължило 28 години, приключва. Последните самолети, произведени в България, са в марка "Фазан", 30 броя, които са изнесени за бивша Югославия, като част от репарациите, които са наложени на нашата страна след Втората световна война, уточни за БТА Галентин Караславов.

И до днес летището на село Овощник е притегателен център за летци от цялата страна. Тук се намира Националният център за подготовка по парашутизъм, има и тренировъчна база на Специалните подразделения на БА. През 1980 г. в Казанлък се провежда и Световно първенство по парашутизъм. "Летателната" традиция в Казанлък продължава действащият Авиоклуб и фирма за производство на делтапланери, а летището край село Овощник всяка година е домакин на авиосъбор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нов пожар пламна в Свиленградско

Нов пожар пламна в Свиленградско, където ситуацияна вече е силно критична. На широк фронт пламъците горят в района на Равна гора, Левка, Дервишка могила. Огнените езици помитат всичко по пътя си. Има изгорели и няколко къщи, които се оказаха..

публикувано на 13.07.24 в 19:50

Земеделец е подпалил пожара край свиленградското село Студена

60-годишен земеделец е подпалил пожара край свиленградското село Студена. Мъжът почиствал ореховата си градина с машина. Ралото й се ударило в камък и се получила искра. Мъжът опитал сам да гаси пламъците. Земеделецът е с изгаряния по ръцете,..

публикувано на 13.07.24 в 19:29

Пожарът между ямболските села Мелница и Гранитово е локализиран

Пожарът между ямболските села Мелница и Гранитово е локализиран.  На място през нощта остават да дежурят 2 противопожарни екипа и автомобил на горско стопанство.  В огъня през последните 24 часа изгоряха над 8000 декара ниска растителност и широколистна..

публикувано на 13.07.24 в 19:26
снимка: Таня Балабанова

Пожар избухна и в старозагорското село Остра могила

Три екипа на пожарната и доброволци участват в гасенето на о гъня в село Остра могила .  Пожарът избухва в постройка в стопанския двор, но бързо се прехвръля към съседната нива , съобщи директорът на РДПБЗН Стара Загора старши комисар Стоян Колев.  Горят..

публикувано на 13.07.24 в 18:20
Пожар край село Студена

Частично бедствено положение в община Свиленград, пламъците край с. Студена обхванаха 30хил. дка

Областна администрация Хасково обяви частично бедствено положение в община Свиленград. Причината е разрастващият се пожар край село Студена, който пламна по-рано днес. ПОгнената стихия е обхванала площ от 30 000 декара, уточни пред кореспондента на Радио..

публикувано на 13.07.24 в 14:53

Нови два пожара в Хасковско, пламъците са обхванал 2000дка край границата с Турция

Нови два пожара лумнаха в Хасковска област днес. По данни на зам.-областния управител Митко Петров, пламъци вече има и край свиленградското село Студена и село Дъбовец, община Любимец, предава кореспондентът на Радио Стара Загора в Хасково Христо Христов...

публикувано на 13.07.24 в 12:13

Пожарът между селата Мелница и Гранитово е обхванал 6000 декара

Близо 6000 декара е обхванал пожара в района на ямболските села Мелница и Гранитово. В момента няма опасност за населените места. В овладяването на огъня са включени десетки пожарникари, военни граничари и горски служители, информира кореспондентът ни..

публикувано на 13.07.24 в 12:02
СНИМКА Министерство на отбраната

Унищожен е невзрвиен боеприпас, намерен в района на Димитровград

Формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за унищожаване на невзривени боеприпаси от 31-ви механизиран батальон – Хасково, от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада, Сухопътни войски, вчера унищожи на полигон..

публикувано на 13.07.24 в 10:27

Хеликоптери се включват в гасенето на пожарите в Хасковска област

Безсънна нощ за хората в Ивайловградско и Тополовградско, където вчера избухнаха два големи пожара, предава коресподентът на Радио Стара Загора Христо Христов. Близо 15 000 дка изгоряха предимно в Тополовградско.  Днес ще бъде направен опит огнената..

публикувано на 13.07.24 в 10:20

Опасни горещини и висок риск от пожари

Оранжев код за опасни горещини е обявен за днес в цялата страна.  Очакват се максимални температури  между 35 и 40 градуса. Червен код за опасност от пожари е обявен в 21 области на Северна и Южна България, а за Централна и Източна България е в сила..

публикувано на 13.07.24 в 09:48