Историята на самолетостроенето в Казанлък ще бъде представена в изложба, която днес се открива в Стара Загора. Автори са Държавният архив-Стара Загора и единственият музей на фотографията и визуалните изкуства, който се намира в Казанлък. Експозицията от 40 пана с фотоси е подредена в Регионалната библиотека"ЗахарийКняжески", съобщи за БТА Галентин Караславов, директор на Държавния архив-Стара Загора. Интересен акцент са рисунките, изработени от възпитаници на Националната гимназия по пластични изкуства и дизайн "Акад. Дечко Узунов" - Казанлък.
Историята започва през 1926 година, когато Аеропланното училище е изнесено от село Божурище в Казанлък. Политиката на Третата българска държава в началото на 20 век е развитието на авиацията - родно производство и вместо да се купуват самолети, те да се строят в България, посочи Галентин Караславов. Затова през 1927 година се подписва договор с чешката самолетостроителна фирма "Аеро-Прага", която избира Казанлък за създаване на новата фабрика. Така градът на розите вече има училище за летци и фабрика за самолети. Само 3 години по-късно, през 1930 година, се налага държавата да търси друга фирма, която да строи самолети вместо чешката. Изборът е на италианската компания "Caproni-Milan", която изкупува съоръженията на "Aero-Praga".
Новите собственици изцяло приемат предложението на българската страна за влагане в производството предимно на български материали, предварително да се одобряват от правителството произвежданите самолети и да се прави надзор на дейността от специалисти от Българския държавен самолетен контрол. Приема се името Самолетна фабрика "Български Капрони"- Казанлък. До 1938 г. се строят предимно учебно-тренировъчни самолети, съобразно ограничителните изисквания на Ньойския договор. Изпълняват се и ограничен обем монтажни и ремонтни работи при заплащане на "ишлеме" по договор с Министерството на войната.
Строителството на самолети в Казанлък подпомага обучението и възпитанието на летците, които завършват Аеропланното училище. Има добър синхрон между учене - производство - работа, коментира Галентин Караславов. От 1932-а до 1942 г., когато приключва концесията, в Казанлък са построени серийно осем типа самолети от италианската компания. Фирмата става държавна собственост, а летището на село Овощник край Казанлък, става база за летателно обучение.
С марката "Държавна самолетна фабрика" - Казанлък се произвеждат до 1945 г. летателните машини "КБ 11 - Фазан", единствените двумоторни самолети в България - "КБ 6 - Папагал", и първите бойни самолети. Всички български самолети носят имена на птици - "Чучулига", "Папагал", "Пеперуда". След 9 септември 1944 година тук за кратко се произвеждат LAZ-7. След 1945 г. фабриката за самолети се премества в Ловеч, от която излизат машини с марките "Жерав", "Гълъб" и "Фазан".
Така самолетостроенето в Казанлък, продължило 28 години, приключва. Последните самолети, произведени в България, са в марка "Фазан", 30 броя, които са изнесени за бивша Югославия, като част от репарациите, които са наложени на нашата страна след Втората световна война, уточни за БТА Галентин Караславов.
И до днес летището на село Овощник е притегателен център за летци от цялата страна. Тук се намира Националният център за подготовка по парашутизъм, има и тренировъчна база на Специалните подразделения на БА. През 1980 г. в Казанлък се провежда и Световно първенство по парашутизъм. "Летателната" традиция в Казанлък продължава действащият Авиоклуб и фирма за производство на делтапланери, а летището край село Овощник всяка година е домакин на авиосъбор.
След поредица от случаи на жени, пострадали от неправилно инжектиране на ботулинов токсин, Министерство на здравеопазването разпореди на Регионалните здравни инспекции да извършат проверки в козметични салони и други обекти, предлагащи подобни..
Стефка Стефанова е назначена за областен управител на област Хасково с решение на Министерския съвет. Тя е заемала длъжността от 2019 г. до 2021 г. Била е и заместник-областен управител на Хасково, както и общински съветник в..
За третa поредна година Стара Загора ще бъде домакин на кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025., обясни Ива Духтева от Туристическия информационен център. "С всяка година то се надгражда и става все по-добро и интересно. Още от..
Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг. С близо 250 хиляди лева на година се..
Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Ванина Йорданова е номинирана за театралната награда „Икар“ в категория „Дебют“ . Тя попада в селекцията за ролята си на Шен Те в представлението „Любовта като стока“ по пиесата „Добрият човек от Сечуан“..
„Български пощи“ обявяват началото на националния етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз (ВПС). През 2025 г. темата е „ Представи си, че си океана. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как..
Никола (Кольо) Ганчев е сред най-дейните революционери в Стара Загора. Роден е на 5 февруари 1843 г. в село Муратлии, днес квартал на Стара Загора, който носи неговото име. Учил до 5-и клас на училището в Заарата, момчето усвоява едновременно два..
Общинското предприятие „Арт сцена – Стара Загора“, което бе създадено през месец май 2024 година, официално получи статут на културен институт от Министерство на културата, съобщават от пресцентъра на община Стара Загора. Освен стопанисването и..
Агенцията по заетостта (АЗ) стартира нов прием на заявки по проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост". Проектът се финансира по Програма "Развитие на човешките ресурси" и е част от цялостен пакет от мерки, насочени към трудовата интеграция на..
Екологични практики в текстилната индустрия, приложими за Стара Загора, проучиха на двудневна визита в италианския град Прато експерти от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ в Община Стара Загора. Посещението им в края на януари е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net