Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Функционалният ЯМР се препоръчва при тумори и епилепсия


Функционалната магнитно-резонансна томография (fMRI) на мозъка е неинвазивно образно изследване, чрез което се проследява мозъчната дейност. Чрез fMRI (functional magnetic resonance imaging) се изследват множество мозъчни функции - говор, памет, моторна дейност, сетивност, зрение и други, коментира по време на участието си в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ специалистът по образна диагностика от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора доц. Лъчезар Манчев.

Функционален ЯМР на мозъка не е рутинно изследване в клиничната практика. Изследването се провежда, когато резултатите от стандартните диагностични методи - електроенцефалография, стандартен ЯМР на мозъка не са достатъчно информативни. Тестът се провежда при изследване анатомията на мозъка, при определяне на областите на мозъка, отговарящи на определени функции като реч, движение и усещане - мозъчно картографиране. Изследването се извършва още при оценка на последиците от прекаран инсулт, травма или дегенеративни заболявания (като болестта на Алцхаймер) върху мозъчната функция, за проследяване на растежа на мозъчни тумори и за установяване причината за епилептични припадъци.

Функционалният магнитен резонанс на мозъка е базиран на същата технология, използвана и при стандартния ядрено-магнитен резонанс (MRI) - неинвазивен тест, който използва силно магнитно поле и радиовълни за създаване на детайлни изображения на структурата на мозъка. Докато при стандартната магнитно-резонансна томография се търсят промени в структурата на мозъка, при fMRI чрез проследяване притока на кръв в мозъка се отчита мозъчната активност.

Повече по темата чуйте от интервюто на Валентин Калчев с доц. Лъчезар Манчев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Здравето и психиката в бойните изкуства

Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..

публикувано на 15.02.25 в 12:05

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44