Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Богданов:

Икономиката ни усеща първите ефекти от забавянето на световната икономика

Заетостта достигна исторически ръст от 75,4%, бизнесът вече не може да разчита на изобилна и относително евтина работна ръка

| обновено на 23.08.19 в 09:25
Лъчезар Богданов
Снимка: БГНЕС

Растежът на българската икономика се забавя в синхрон с цялостната европейска и световна тенденция, отбеляза в интервю за Радио Стара Загора икономистът Лъчезар Богданов. Ефектът от световните процеси в икономиката обаче още не се усеща в пълна сила и страната отчита относително висок икономически растеж от 3,3% за второто тримесечие. Въпреки това износът за юни е спаднал, а ръстът на потреблението на домакинствата и на инвестициите леко се забавя. Строителството расте с относително по-бавни темпове, въпреки субективното усещане за ръст в някои от големите градове, посочи анализаторът.

Като важен за конюнктурата факт той отбеляза исторически най-високият ръст на заетост - 75,4% от хората на възраст от 20 до 64 години. Увеличението спрямо миналата година е над два пункта. При хората с висше образование коефициентите са над 90%.

„Това оказва сериозен натиск върху българския бизнес, който няколко десетилетия разчиташе на изобилна и относително евтина работна ръка. Сега наблюдаваме и много бърз ръст на средните възнаграждения – 12 % на годишна основа. Така че българският бизнес трябва вече да работи в условия на по-труден достъп до труд и по-висока цена на този труд. Това между другото е ефект от членството на България в ЕС“, обясни Лъчезар Богданов. 

По думите му като малка и отворена икономика, България е силно зависима и от международната среда, от това което се случва във водещите икономики. "Китай отчита най-нисък икономически растеж от 27 години насам. В същото време наблюдаваме много сериозни търговски спорове между САЩ, Китай и Европейския съюз. И никак не изглежда случайно на този фон, че за юни в почти всички държави в ЕС за юни има спад на индустриалното производство и износа. В Германия той е 8%, което е нещо невиждано от 2008-2009 г., посочи анализаторът.

Цялото интервю може да чуете в прикачените звукови файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Академик Васил Николов: България още няма стратегия за археологическото наследство

Среща разговор на тема „За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години“ ще се проведе от 18 ч. в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. На събитието ще присъства академик Васил Николов, който..

публикувано на 21.02.25 в 15:29

Борислав Григоров: "Резерват „Калиакра“ и най-типичните ни степни тревни съобщества"

"Резерват „Калиакра“ е сред първите защитени територии у нас. Идеята за създаването му идва от желанието за опазване на местообитанията на тюлена монах (срещан тук до 80-те години на миналия век), морските екосистеми, степната растителност и..

публикувано на 21.02.25 в 09:32
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19