Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В сърцето на Париж пазим българските традиции и език

Българското училище "Кирил и Методий" Париж
Снимка: Фейсбук

Четири са българските училища в Париж според официалната статистика. Но в едно от тях и това е "Кирил и Методий"  любородната искра към България, традициите, песните и историята, поддържа и старозагорската възпитаничка на езиковата гимназия Румяна Шибилева- Ронжие. От нея научаваме, че през 2006 година, в един малък уютен апартамент на френското посолство, точно на 11 ноември, за 24 ученици и 2 учителки удря първия звънец. Новото българско училище е приютено лично от тогавашния посланик Ирина Бокова. Кухнята на предоставения апартамент е превърната в учителска стая, а в останалата част са разпределени класните стаи.

Днес, 14 години след началото, училището е на друго място, в прозорците му се оглежда Айфеловата кула, учениците не са 24, а са 180 и техните занятия винаги са в събота. 36 съботни дни, наречени "глътка България". 

В комюникето на училище "Кирил и Методий" в Париж, издадено по случай началото на Новата учебна година, която за българското училище във Франция започна на 7 септември, може да прочетем написаните от Боряна Григорова думи: "Заварихме пълния с деца, родители, учители, балони, детски песни и цветя двор. Програмата беше изтъкана от традиции, разгъна се, като дълга бабина черга, цветна и уютна, позната и нова, винаги с изненади, тук- там, с малки възелчета, е... понеже  е ръчно тъкана".

И защото децата в българското училище не са само с български корени, а има много от смесени бракове и такива, които желаят да научат български език, да знаят бележитите личности от историята на България, да опознаят вълшебната красота на природните и дадености, да танцуват и пеят с ритмите на българския фолклор, учителите в "Кирил и Методий" са длъжни да работят с широки хоризонти и работата им да напомня, за многоцветието на българските шевици, пояснява Румяна Шибилева.

Какво пожела тя на своите колеги от Стара Загора, по повод началото на Новата учебна 2019/2020 година, чуйте в прикачения звуков файл:  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44
Любомир Аламанов

За опасностите от отмяната на фактчекърите с модел на общностни бележки във фейсбук

С помощта на нещо като масово гласуване, а не чрез авторитет или редакция ще се определя кое е истина и кое не в постовете във фейсбук, след като стана ясно, че компанията майка на фейсбук – Мета прекратява програмата си за проверка на фактите от..

публикувано на 09.01.25 в 13:24

Любомир Стефанов: Няма драма в спирането на преговорите за съставяне на правителство

Новината за прекратяване на преговорите за съставяне на правителство между ГЕРБ-СДС и „Демократична България“ не е изненадваща, но не бива да бъде драматизирана. Очевидно политиците продължават с процеса на осъзнаване, че е необходима сериозна..

публикувано на 06.01.25 в 11:49

УНИЦЕФ България ще работят по три основни проекта свързани с образованието

През тази година УНИЦЕФ България ще работи за изграждане на система за наблюдение и оценка на качеството в образованието и грижата в ранна детска възраст в страната. Това е проект възложен от Европейската комисия и цели да подкрепи Министерството..

публикувано на 03.01.25 в 09:57