Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въгледобивът в България между ниско-карбоновата икономика и запазването на работните места

2
Мини Марица Изток
Снимка: Архив БНР
Бъдещето на въгледобивната промишленост у нас и в Европа е един от най-сериозните въпроси, който стои на дневен ред в България и страните-членки от ЕС. Отминаващата 2019г. бе белязана от избора на нов председател на ЕК в лицето на Урсула фон дер Лайен, която зае поста на Жан Клонд Юнкер с амбициозна програма в областта на намаляване на вредните емисии и борба с климатичните промени. Първите стъпки в тази посока бяха направени на 28 ноември, когато на свое заседание Европейския парламент гласува в подкрепа на две резолюции за намаляване на парниковите газове до 2030г. с 55% и климатична неутралност до 2050г.. Още по-стряскащ изглежда призивът на депутатите всички страни от Съюза да прекратят до 2020г. субсидирането на въгледобивната промишленост. Всичко това става на фона на протичащата в момента Конференция на ООН в Мадрид по въпросите за климата. На този етап обаче "зеленият" път, по който Европа поема, не среща разбирането и подкрепата на големите змърсители в лицето на Китай, САЩ, Русия и Индия. При така създалата се ситуация логични изниква въпросът за целесъобразността на действията на страните-членки на ЕС. 
Екологичната вълна, заляла европейския континент, създава сериозни препятствия пред работата на традиционни производства като въгледобива. Полша, Чехия и Унгария вече заявиха категорично своето несъгласие с новия курс. В България картината е още по-категорична - над 40% от произведената електрическа енергия идва от изгарянето на изкопаеми въглища. 
"Смятам, че ЕК, макар твърдо решена на всяка цена да направи така, че въздухът в Европа да бъде по-чист и да намали въглеродния диоксид, отделян в природата, не може да не вземе предвид специфичните потребности и възможности на всяка страна-членка", заяви евродепутат от групата на ЕНП Андрей Новаков. Какви са полезните ходове пред страната ни? 
По темата може да чуете позицията на българския представител в ЕП. С него разговаря Живко Иванов:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Снимка: община Казанлък

Галина Стоянова : Община Казанлък има одобрени проекти за 16 млн. лв.по НПВУ

Община Казанлък спечели финансиране на два проекта по процедура “Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“ по Програма “Модернизиране на дългосрочната грижа“..

публикувано на 07.08.24 в 16:09

Д-р Ваня Иванова: Отбелязваме важни годишнини в тракийското движение

За Радио Стара Загора главният редактор на вестник "Тракия" - д-р Ваня Иванова от Съюза на тракийските дружества представя новия том II на Енциклопедия "Тракия", както и отбелязването на бележити годишнини в тракийското движение у нас. В началото на..

публикувано на 03.08.24 в 18:03

Тодор Гондов: Одринска Тракия даде най-много жертви по време на Илинденско-Преображенското въстание

"През 1895 година започва сформирането на революционен комитет в Одринска Тракия. Град Царево попада в 1 район и обхваща части от Странджа планина и земите около Черно море. Сред водещите войводи на този район са Михаил Герджиков, Пеню Шиваров, Цено..

публикувано на 02.08.24 в 11:32

Борислав Григоров: Инвазивните видове нанасят щети на местното биоразнообразие

"Инвазивните видове са организми, чието въвеждане извън естественото им местообитание заплашва биологичното разнообразие. Инвазивни видове се откриват сред всички таксономични групи. Освен цели организми, тук неизменно се включват и..

публикувано на 02.08.24 в 06:56

КНСБ: Колективното трудово договаряне защитава правата на работещите, а у нас е под 30%

Европейска Директива за минималните работни заплати в държавите членки изисква поне 80% от работниците да са обхванати от колективни трудови договори. До момента процентът на членовете на синдикални организации у нас е между 20 и 30. В случаи като..

публикувано на 01.08.24 в 14:03
Борислав Цеков

Борислав Цеков: Не може да се разтяга до неузнаваемост процедурата за връчване на мандати

Конституционната процедура с връчването на мандатите за съставяне на правителство за пореден път в последните години е в центъра на общественото внимание. Липсата на парламентарно мнозинство в 50-ия парламент е видно и създаването на редовно..

публикувано на 18.07.24 в 14:15
Ибрахим Карахасан-Чънар

Ако оцелее, ДПС ще стане партийка с малка роля в политическия живот

Дали ДПС ще продължи да съществува, ще стане ясно на следващите избори. Но и да продължи, тя няма да има досегашната си сила на балансьор, прогнозира в предаването „Час пик“ докторът на историческите науки Ибрахим Карахасан Чънар. По думите му, ако..

публикувано на 15.07.24 в 14:55
Георги Киряков

Георги Киряков: Малко вероятно е създаването на редовно правителство

Няма дилема кой ще спечели битката в ДПС. Основният електорат на партията си остава с почетния председател Ахмед Доган . Това мнение изрази в ефира на Радио Стара Загора политологът Георги Киряков. Той все пак уточни, че Делян Пеевски е натрупал..

публикувано на 15.07.24 в 08:53

Геновева Трифонова от Казанлък е участник в космическия лагер Space Camp Turkey

И тази година клуб „Светлини сред сенките“ при ОДК „Св. Ив. Рилски”, гр. Казанлък изпраща участник в Space CampTurkey 2024. Това е десетокласничката Геновева Трифонова. Тя е един от най-изявените ученици в клуба, носителка е ежегодно на десетки награди..

публикувано на 14.07.24 в 13:18