Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата боледуват 8 пъти годишно



Едно добре развито дете на възраст от 3 до 7 години боледува между 6 и 8 пъти в годината. Това съобщи в здравното предаване на радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ семейният лекар д-р Велимира Владимирова. Тя добави, че ако детето боледува повече от веднъж в месеца трябва да се изясни причината – дали се дължи на бактериална или вирусна инфекция, както и дали настъпват усложнения. Необходимо е да се направи изследване на детето дали има алергична компонента, която може да отключи астма, поясни д-р Владимирова. Тя препоръчва след края на лечението децата да си останат вкъщи поне 10 дни преди отново да тръгнат на детска ясла или градина, за да укрепнат.

Острите респираторни заболявания са едни от най-честите причини за посещение при лекар в детска възраст. Най-активни са през есенно-зимния сезон. Причиняват се най-често от вирусни или бактериални агенти, по-рядко се дължат на въздействието на гъбични, физични, химични, алергични и други патогенни фактори. Кърмачетата и децата до 6-7 годишна възраст най-често боледуват от остри респираторни инфекции. От една страна това се дължи на факта, че организмът на малкото дете се среща за първи път с повечето инфекциозни агенти. От друга - повечето от децата в тази възраст се отглеждат в затворени детски групи, където възможността за разпространение на инфекциите е по-висока. Често помежду си наричам всички тези зимни заболявания „грип“. Те обаче са различни както по своите характеристики и симптоми, така и по начина си на лечение. Погрешната терапия често може не само да не помогне на детето, а и да влоши състоянието му или да забави излекуването, затова е полезно родителите също да се ориентират в различните заболявания, с които децата им ще се срещнат.

Повече по темата чуйте от разговора на Валентин Калчев с д-р Велимира Владимирова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора ще бъде домакин на семинар, посветен на редките болести

На 22 февруари, от 12:30 до 16:00 часа в Аулата на Медицинския факултет на Тракийския университет ще се проведе семинар в подкрепа на хората с редки заболявания. Събитието е част от инициативите за отбелязване на Международния ден на редките болести и..

публикувано на 18.02.25 в 16:55

Здравето и психиката в бойните изкуства

Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..

публикувано на 15.02.25 в 12:05

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17