Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със заупокойна Света литургия отбелязаха 142 години от повторното Освобождение на Стара Загора

Днес се навършват 142 години от повторното Освобождение на Стара Загора по време на Руско-турската война 1877 – 1878 г. По повод паметното историческо събитие, в храм “Св. Въведение Богородично” беше отслужена заупокойна Света литургия, в памет на загиналите. На нея присъстваха заместник-кметът Милена Желева, началникът на отдел „Култура“ Диана Атанасова и експерти от общинска администрация.

От 2008 година, когато се навършиха 130 години от Освобождението на Стара Загора, Община Стара Загора и Старозагорската митрополия отбелязват по този начин славната дата в историята на града.

По време на Руско - турската война /1877-1878 г./, на 31 юли 1877 г. при Стара Загора се води ожесточена битка. Упоритата няколкочасова съпротива на руската войска и Българското опълчение задържа настъпващите турци и дава възможност на част от населението да се изтегли на север, към Балкана. След оттеглянето на защитниците към връх Шипка, останалите в града казаци и опълченци се барикадират в отделни къщи. Отбраната продължава до 1 август, когато целият град е опожарен и разграбен от войската на Сюлейман паша.

По исторически сведения загиват около 14 500 невинни българи. Освирепели от твърдата съпротива, турците извършват нечувани кланета. Не са пощадени дори и тези, които търсят спасение в православните храмове. В тях загиват няколко хиляди души, а църквите са унищожени.

Малцина се укриват по тавани и мазета, незасегнати от огъня, и стават неволни свидетели на зверствата. Според описанието на Юлий Викед, английски офицер в щаба на Сюлейман паша, върху българите връхлетели не хора, а „като че ли били някои бесни дяволи”.

Едва на третия ден Сюлейман паша спира с жестокостите и събира в лагер оцелелите. Между тях няма мъже. Много жени и момичета са изпратени към Одрин и Цариград. Малко от тях се връщат след Освобождението в града.

След оттеглянето на турската войска Стара Загора е напълно унищожен и обезлюден град, изоставен дори от домашните животни. В продължение на няколко дни в него не живее никой. Едва към средата на август 1877 г. се завръщат отделни турски семейства (100-150 човека). Те се заселват в по-здравите къщи и започват да прибират богатата реколта на българите, с която се прехранва и върналото се по-късно население. В града се сформира полиция.

Пет месеца Стара Загора е в ръцете на турците. Пожарищата продължават да тлеят, а навсякъде в града има камари от трупове. Властите безуспешно се опитват да ги погребат, използвайки ангарията на чирпански селяни. Загиналите старозагорци така и не са погребани, а снега милостиво покрива всичко.

Зимата на 1877 г. е сурова, а падналият сняг e дълбок. Уповавайки се на това, турците не са особено бдителни в последните дни на годината, смятайки че русите няма да атакуват в такова време. На 10 декември 1877 г., след дълга обсада пада Плевен. Руското командване решава да предприеме широкомащабно настъпление по всички направления, въпреки лошото време. В края на месец декември 1877 г. Южният отряд на Руската армия начело с генерал-лейтенант Фьодор Радецки се спуска от Балкана при невероятно тежки зимни условия. В състава на Южния отряд са включени и дружините на Българското опълчение, покрили своята Самарска светиня с неувяхваща слава в боевете при Стара Загора и Шипка през лятото на 1877 г. След трудния преход Радецки пристъпва към изпълнение на основната си задача - разгром на Централната османска армия (26 768 войника и 83 оръдия) с командващ Вейсел паша. Генерал-майор Струков, назначен за командир на Лейбгвардейския улански полк е включен в състава на Средната колона на Южния отряд при заключителния етап на войната. Командва 3 конни полка на Предния отряд. В разразилата се на 8 и 9 януари 1878 година битка при Шипка-Шейново руските войски печелят категорична победа.

При последвалото настъпление те освобождават Казанлък, а на 13 януари 1878 г. и Стара Загора. За окръжен началник е назначен руския офицер Куликовски.

Този път няма тържествено посрещане от страна на населението, единственият човек, който посреща освободителите е българката Неда Черковкина успяла да оцелее в петмесечния ад. За нейните страдания пише възрожденецът Г. Димитров в книгата си ,,Страданията на българите и Освобождението на България през 1877-78 год.”

Тези събития не са отразени в спомените на Ат. Илиев, х. Г. Славов, Ат. Иванов и Минко Минев. Когато се завръщат в освободения град, те се осведомяват за станалото от дошлите по-рано.

Започва бавното и мъчително възстановяване на града от руините, за да достигне до нас, съвременниците в днешния си вид.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Архив

Четирима са пострадалите при катастрофата на Околовръстния път

Жена и трима мъже са пострадали при верижната катастрофа, станала тази вечер на Околовръстния път на Стара Загора. Те са откарани в Университетската болница с различни наранявания. Верижна катастрофа затвори Околовръстния път на Стара Загора Жената..

публикувано на 16.12.24 в 21:48

Верижна катастрофа затвори Околовръстния път на Стара Загора

Затворен е Околовръстният път I-5 край Стара Загора от бул. "Никола Петков" в кв. "Зора" до пътя за Раднево заради верижна катастрофа.  Няма данни за загинали лица.  Оказва се медицинска помощ на четири човека. Водачите са тествани за употреба на..

публикувано на 16.12.24 в 19:16

Тригодишно дете е с опасност за живота след пътен инцидент в Ямбол

Тригодишно дете е с опасност за живота след тежък пътен инцидент в Ямбол. Катастрофата е станала около 17, 15 на кръстовището на площад Боровец, където движението остава затруднено и към момента. Майката и двете деца са изчаквали зелена светлина,..

публикувано на 16.12.24 в 19:08

БЧК в Стралджа организира благотворителен коледен базар

Младежката организация на Българския червен кръст в Стралджа организира благотворителен коледен базар. От днес щандът на доброволците привлича жителите и гостите на града с празнични  ръчно изработени сувенири, коледни картички и коледни лакомства...

публикувано на 16.12.24 в 18:47

Катастрофа на Околовръстния път на Стара Загора

Заради катастрофа е ограничено движението по Околовръстния път на Стара Загора в района на Пречиствателната станция.  По първоначална информация са се ударили три автомобила. Инцидентът е станал около 18,30 ч. На място са се отзовали веднага екипи на..

публикувано на 16.12.24 в 18:43
Служители в администрацията на общината се включиха в коледния базар.

Откриха благотворителния коледен базар в Павел баня

В Павел баня беше открит традиционният коледен пазар, който тази година преминава под надслов „Ръка, която дава – не обеднява”. Базарът има благотворителна цел, като е предвидено събраните средства да бъдат насочени към децата на Павел баня...

публикувано на 16.12.24 в 18:32
Община Стара Загора

Заради ремонт затварят участък от бул. "Цар Симеон Велики" в Стара Загора

Спира се движението по бул. „Цар Симеон Велики“ в Стара Загора – в участъка от Детска градина „Патиланско царство“ до бул. „Никола Петков“ № 63 . Промяната важи за периода от 17 декември 2024 г., до 10 януари 2025 г. , информират от община..

публикувано на 16.12.24 в 17:53
Областният управител Методи Марков свика областната епизоотична комисия.

В Старозагорско продължават мерките срещу разпространение на шарката по овце и кози

Над 20 нерегламентирани обекта за отглеждане на овце и кози са открити при проверките на старозагорската дирекция по безопасност на храните. В региона продължава да се извършва засилен контрол по придвижването на животните и мерките за биосигурност..

публикувано на 16.12.24 в 17:47

Ще "изяде" ли "черната златка" овощарството в България

Българската агенция за безопасност на храните да регистрира по спешност препарати за пръскане на овощните градини срещу така наречената черна златка, настояват производители на череши, сливи, праскови и кайсии.  По данни на Асоциацията на овощарите,..

публикувано на 16.12.24 в 16:52
Катедрален храм

Утре почитаме св. пророк Данаил

Утре, на 17 декември 2024 г., православната ни църква почита Св. пророк Данаил (Даниил) - един от четиримата големи библейски пророци от Стария Завет. Името Данаил идва от иврит и в превод означава „Бог е моят съдия“. Сред имениците утре е и Негово..

публикувано на 16.12.24 в 16:37