Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Радка Аргирова, национален консултант по вирусология

Да пренесеш смъртоносен вирус в дамска чанта

Коронавирусът – предизвикателство, за което светът не е готов

Еволюцията в природата не спира, а коронавирусът е пример как човечеството не е готово все още бързо да се противопостави на такива нововъзникващи инфекции. Това заяви в пространно интервю за Радио Стара Загора/БНР вирусологът проф.д-р Радка Аргирова. Най- рано след година научната общност ще разработи ваксина срещу заразата, която е следствие на генетични и негетични взаимодействия между вируси, както и между вируси и клетки. Това явление трябва да бъде във фокуса на изследвания в световен мащаб,смята проф.Аргирова.

Коронавирусът няма потенциал да прерасне в пандемия, тъй като засегнатите са предимно в Китай, допуска вирусолог номер едно на България. По думите й ширещият се страх от разпространение на заразата е неоснователен. В подкрепа на това тя цитира актуални данни, според които извън епицентъра на епидемията Китай, в 24 други държави има също регистрирани в контакт с вируса хора. Но там общо 447 са диагностицирани и само двама пациенти са починали. Проблемът не е глобален, а локален, защото засегнат е предимно Китай. Влечуги и риби, с които местните се хранят, вероятно са преносители на този нов щам, поразил азиатската държава.

Епидемия от ХИВ в България

Все повече нови случаи регистрират здравните власти. По последни данни около 3200 са носители на коварния вирус у нас. От тях около 700 са развили СПИН заради отслабен имунитет. Най – засегнати са хората с хомосексуални наклонности. Терапията на един ХИВ-позитивен струва на държавата между 6000-8000 лева на година. Новостите във фармацията и навлизането на ефикасни медикаменти дават шанс за по-дълъг живот на болните.Въпреки това,нерядко те са принудени да се борят срещу дискриминацията. Предразсъдъци и страх владеят обществото ни щом стане дума за стигмата СПИН, споделя с болка проф.Аргирова.

Подкрепя оневиняването на българските медици в СПИН-аферата в Либия

Адвокатът на подсъдимите в Либия български медицински сестри Владимир Шейтанов е потърсил проф. Аргирова, убеден, че само учен като нея може да стои рамо до рамо с него в трудната битка за доказване на тяхната невинност. Въпреки липсата на систематизирана информация, експертизата в помощ на обвинените в заразяването на 393 либийски деца със СПИН, е била готова само за един месец и то на английски език. Според професорката в детската болница в Триполи е поддържана вътреболнична инфекция. Дошлите отвън заразени деца и майки са обект на заразяване и с други циркулиращи кръвнопреносими инфекции.

За тласъка на науката: Да пренесеш смъртоносен вирус в дамска чанта

Тази прелюбопитна история е описана в детайли в книгата „Псевдоним вирус с окраска диверсия“, посветена на проф. Аргирова. Но всъщност това е историята на СПИН в България. През 1985 година Радка Аргирова пренася от Западна Германия в дамската си чанта епруветка с вируса на СПИН. Заразените клетки отнася в лабораторията към Института по обща и сравнителна патология към БАН, където работи по онова време. Това е първият досег на научните среди у нас с непознатата смъртоносна инфекция. Но «будната» Държавна сигурност се намесва, за да изясни случая - започва разследване, следва и обвинение в шпионаж. Здравият разум все пак надделява и две години по-късно е създадена Националната лаборатория по СПИН, оглавява я проф. Аргирова до 1998 година. 

Това е само щрих от документалния разказ, който разкрива постижения и препятствия, белязали кариерата на единствения професор по проблемите на СПИН у нас. Автор е Юлия Пискулийска, дългогодишен журналист, поет и писател. Представянето на книгата в Стара Загора ще бъде на 1 април в музей “Литературна Стара Загора”.

Визитка:

Проф. Радка Аргирова, д.м.н. – вирусолог в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда с дългогодишен научен и практически стаж в областта на ХИВ, ретровирусите и онкогенните вируси. Основател и ръководител на първата лаборатория по СПИН в България. Председател на Българското дружество по медицинска вирусология (от 2001 г.). Член на Международното дружество за СПИН и на Европейската клинична асоциация по СПИН. Председател на Медико-биологична секция към Хумболтовия съюз в България (от 2010 г.) Ползва английски, немски, френски и руски.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нарушеният контрол издава зависимостта към алкохола

Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..

публикувано на 21.12.24 в 12:05

Бум на туберкулозата отчитат от Белодробната болница в Стара Загора

През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..

публикувано на 20.12.24 в 19:18

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48