Паметникът на връх Бузлуджа спечели наградата на публиката за Архитектурна сграда на 2019 година на WhATA Awards, годишни награди за успехите и провалите в българската архитектура. Наградите се връчват се от 2010 година. Номинациите и наградите на журито се определят от WhATA - платформа за архитектура. Публиката избира победителите с онлайн гласуване. В гласуването на публиката Паметникът на връх Бузлуджа събра 835 гласа (43.38%), съобщи за Радио Стара Загора архитект Дора Иванова, председател на фондация „Проект Бузлуджа“, която от 6 години работи за каузата за възстановяване на монумента.
В момента най-известната българска сграда в света е една. И тя не е нито Боянската църква, нито Казанлъшката гробница, нито Рилският манастир. Може да ни се иска да е някоя от тях, но не е. За добро или за лошо, най-известната българска сграда в света е полуразрушеният Дом-паметник на БКП на старопланинския връх Бузлуджа, който до момента е най-успешният експорт на българска архитектура въобще., смята архитект Иванова.
Факт е, че през последните десет години световните медии преоткриха архитектурата на бившия Източен блок. Истории и снимки на съветски санаториуми и автобусни спирки, на грузински административни сгради, югославски мемориали и хърватски курорти циркулират в сборници, музикални клипове, реклами, модни ревюта и романи, в научнофантастични филми и, разбира се, в социалните мрежи като завършени естетически обекти, напълно извадени от контекста си. Така неусетно и малко изненадващо за самите нас – източноевропейците, сградите на късния социализъм се превърнаха в поп-културен феномен.
Бузлуджа получава грант от Фондация “Гети”
Затова и логично дойде новината в края на юли 2019, че американската фондация “Гети”, която от години отделя сериозни средства за проекти за консервация и реставрация на емблематични образци на модернизма в цял свят, е избрала именно Бузлуджа като първия български обект, на който да бъде отпуснат грант от 185 000 долара в рамките на програмата “Keeping It Modern”. Получател на гранта е ICOMOS Германия, който направи международен екип, за да се занимава с нашата Бузлуджа.
Интересът към паметникът е изключително голям не само от туристи от цял свят, но и от експерти и културни организации по архитектура и опазване на културното богатство. Важно е да се отбележи, че вече имаме и реално извървян пъти постигнати резултати, сподели арх. Иванова. Направено е пълно проучване на сградата и има резултати за техническото и състояние. Зад този проект стои голям екип от български и международни експерти. Партньори по проекта са Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места ICOMOS, Университетът по архитектура, строителство и геодезия, Техническият университет в Мюнхен, Германия и Фондация „Проект Бузлуджа“. След проучването на сградата следващите стъпки е да се посочат спешните мерки за опазването на сградата, да се спрат разрушителните процеси и как това да се случи, за да се запази ценността на сградата. Ще бъде изготвен и цялостен бизнес план, как би могло да се опази сградата. Досега е направено 3D-лазерно сканиране на сградата, събрана е информация от 7 000 000 точки, всеки сантиметър на сградата е измерен и документиран. На тази база е изработен триизмерен модел, който ще бъде използван за създаване на чертежи, на планове и разрези на сградата от всяка една нейна точка. В бъдеще ще бъдат използвани и принт технологиите, изключително иновативни, позволяващи на всички специалности да работят в единен триизмерен модел. Конструктивното обследване на сградата, направено от Университета по архитектура, строителство и геодезия в София, с ръководител проф. Богомил Петров, дава експертното заключение, че носимоспособността на основната конструкция не е особено засегната. Това ще рече, че сградата може да бъде опазена. Архитект Дора Иванова е обнадеждена, че с приключване на този проект, с пълната информация за обследване на сградата, пътищата и възможностите за финансиране ще са много по–реалистични. Цялото интервю на Диана Абрашева с арх. Дора Иванова в прикачения звуков файл:
Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град. Затова тематиката и..
„Среща на изкуствата с усмивка“ предлага Държавна Опера Стара Загора тази вечер, в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта. Съпътстващото фестивално..
На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..
Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев. Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..
С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..
Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч. "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..
Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..
Днес от 18.30 часа в РБ "Захарий Княжески" е представянето на "Нокомис", първата публикувана прозаична творба на поетесата-преводач Катерина Стойкова. Стара Загора е втората спирка в националното турне на авторката, която се завърна от САЩ за..
Коледен концерт с аранжировки на известни коледни песни ще представят Акапелна формация „Хармоникс“. Концертът е на 9 декември от 19 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора. Г рупата е подготвила богат репертоар специално за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net