Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Производителите на самолети и авиокомпаниите ще бъдат силно повлияни от кризата

Пилотът Марио Бакалов: Авиацията ще свързва хора и култури и след пандемията

4
Снимки: Личен архив

Mарио Бакалов е старши първи офицер в най-голямата авиокомпания в Европа, инструктор, част от отрядите за бързо реагиране след авиоинциденти и мотивационен лектор. Подкрепя инициативи, които имат за цел популяризирането на авиационните професии. През 2016 година пилотът приземи в София на демонстрационен полет най-големия пътнически самолет в света “Еърбъс A-380” , с което влезе в авиационната история на България.

Разговора води Таня Балабанова

- Сред най-силно засегнатите от COVID – 19 са авиокомпаниите в световен мащаб. Kак се промени ритъмът Ви на живот в дните на пандемия, г-н Бакалов?

- Намирам се вкъщи във Франкфурт. От последния ми полет се завърнах вече преди близо 3 седмици и оттогава ежедневието ми се промени изцяло. От един живот с голяма динамика, различни преживявания и предизвикателства, сред постоянно нови хора, а сега внезапно спиране и продължителен застой у дома. Но и това има своите предимства, имам времето и спокойствието да обърна внимание на моето семейство, и също така на себе си. Пиша домашни със сина ми, чета повече, използвам барбекюто почти всеки ден, спя дълго и спокойно и нямам никакъв джет лег, освен този един час миналата събота при промяната на времето. И още нещо, свалих всички куфари в килера. Отдъхвам си от живота в куфар.


-В какво е най – добър пилотът на земята?

-Някои от качествата, характерни за пилотската професия като например запазване на самообладание, аналитично мислене, вземане на решения в кризисни ситуации или управление на промяна и стрес, се оказват в тази криза от голяма полза. За това може би пилотите по-трудно се поддават на паника или нерационални постъпки и така помагат и на околните. Също така пилотите са свикнали да подхождат структурирано и планувано, това важи и за живота на земята. Като пример мога да  дам, че се улавям как в ежедневието използвам ментални чек листи, даже и те да не са ми нужни.

-Как Германия се справя в тази извънредна ситуация? Ефективни ли са мерките, които предприемат властите, за да се ограничи разпространението на вируса?  

-Смятам, че Германия се справя сполучливо и умерено в тази тежка ситуация. Разбира се, чак след време ще разберем дали наистина е било така. Приветствам мерките, взети от държавата, защото те са организирани така, че да могат да бъдат реално следвани от населението. Не са крайни, както в други държави, защото се залага на отговорността и дисциплината на хората. Във Франкфурт положението засега е спокойно, но прави впечатление разбира се, че няма хора  по улиците и почти всичко е затворено.

-Предлага  ли спасителни мерки държавата, за да се гарантират работните места в гражданската авиация и в подкрепа на сектора като цяло?

-Държавата обяви различни мерки в подкрепа на работещите в гражданската авиция, като например съкратено работно време. Също така държавата помага на предприятията с кредити, които целят запазване на ликвидността. Моят работодател въвежда работен режим със съкратено работно време за 31000 души.

-Какви са прогнозите Ви за авиоиндустрията след края на кризата?

-Много е трудно да се каже. Повечето експерти са на мнение, че авиацията като цяло ще се консолидира и обемът й осезаемо ще намалее, защото хората ще имат сериозни икономически и финансови проблеми, и няма да им е до летене. Аз лично съм склонен да вярвам, че по-скоро ще наблюдаваме обратен ефект - след дългата карантина и скучен живот, голяма част от населението ще пожелае разнобразие под формата на пътуване и почивка на екзотично място. Също така да не забравяме, че една от главните цели на авиацията е да свърза държави, народи, хора и култури. Това няма как да не бъде необходимост и след кризата. Смятам, че и бизнес пътуванията ще се възстановят, макар и не така бързо като туристическите пътувания. Така или иначе, обаче, едно е ясно - непроведените пътувания по време на кризата са невъзвръщаемо загубени за индустрията. Това означава огромни загуби, които за някои ще са пагубни.

-Проблемите с модела 737 Макс на компанията „Боинг“ ще променят ли авиацията на глобално ниво?

Не смятам, че в момента някой повече се интересува от 737 Макс  и изобщо от самолети. Производителите на самолети ще бъдат за години напред силно ощетени и доминирани от кризата, защото никому няма да са нужни самолети в обозримо време. Междувременно „Боинг“ трябва да анализира изцяло направените грешки, за да има шанс да оцелее и в бъдеще.

-Как софтуерните разработки усъвършенстват кокпита и допринасят за сигурността на полетите през последните години?

Развитието в технологиите е невероятно и подобрява безопасността в стотици пъти. Разбира се, това води и до проблеми, защото пилотите трябва да реагират и да се адаптират на тази нарастваща автоматизация и дигитализация. Но мисля, че тази обширна тематика може да бъде повод за цял друг разговор.

-Колко важна ще бъде авиацията в бъдеще?

-Както споделих по-горе, убеден съм, че авиацията изпълнява важни функции в този глобален свят. Тя свърза хора и култури, унищожава предразсъдъци и така допринася за един по-добър свят. Убеден съм, че желанието на хората да летят и опознават света ще съществува и след тази криза,  и силно се надявам скоро да може да полетим отново. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кметът на Сливен: Битакът няма да бъде местен

Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския..

публикувано на 07.02.25 в 17:01

Сливенският митрополит предлага в ямболските училища да се преподава вероучение

От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение" предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват  делегираните  на учебните..

публикувано на 07.02.25 в 16:55

Затварят улица в старозагорския кв. „Железник"

Реконструкция на уличното платно затваря ул. „Свети Георги Победоносец" в кв. „Железник" в Стара Загора  до 30 април 2025 г.  Заповедта на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров спира движението на личен и договориран транспорт, както и на МПС,..

публикувано на 07.02.25 в 16:50

Задържаха рецидивист, ограбил непълнолетен с нож в Казанлък

Окръжен съд – Стара Загора остави в ареста обвиняем за извършен грабеж спрямо непълнолетно момче. 28- годишния Г.И.  е задържан за това, че на 5 февруари в Казанлък, на кръстовището на бул. „Княз Александър Батенберг“ и ул. „Славянска“, е отнел..

публикувано на 07.02.25 в 16:07
Росица Копривчина

Втората клетка на депото за отпадъци край Ракитница ще е готова до края на годината

До края на годината трябва да се изгради втората клетка на депото за отпадъци край село Ракитница.  Проектът на стойност 4,150 млн. лв. на Община Стара Загора вече е одобрен за финансиране от Предприятието за управление дейностите по опазване на..

публикувано на 07.02.25 в 15:47

Малко над 6 хил. са регистрираните с психични заболявания в Старозагорско

Малко над 6 хил. се водят на диспансерен отчет към Центъра на психично здраве в Стара Загора. Това съобщи управителят на звеното д-р Пенчо Гюрковски. Той уточни, че няма точна статистика за броя на хората с такива проблеми в областта и страната, тъй..

публикувано на 07.02.25 в 15:04
Тракийски университет, Стара Загора

На 4 март започва кампанията за прием в Тракийския университет

Регистрацията за участие в предварителните кандидатстудентски изпити в Тракийския университет ще започне на 4 март.  Крайният срок е в 17:00 ч. на 9 април . Приемът на заявления ще става само по електронен път от интернет страницата на висшето училище,..

обновено на 07.02.25 в 14:44
Вече бившият областен управител на Хасково Мехмед Атаман и новоназначената Стефка Здравкова.

Бившият областен управител на Хасково е поискал отмяна на цялата последна сесия в община Минерални бани

Ден преди да бъде сменен вече бившият областен управител на Хасково Мехмед Атаман е сезирал Административен съд и внесъл там всички решения на общинските съветници от Минерални бани. Причината, е че е определил решенията от последната сесия са..

публикувано на 07.02.25 в 14:38

Разкриха кражба на 1,5 кг злато и пари от частен дом в Сливен

За няколко часа полицията в Сливен разкри кражба на 1,5 кг злато, 15 хиляди паунда, 5 хиляди евро и 25 хиляди лева от частен дом. Задържан е мъж на 40 годни.  Арестувания за кражбата мъж не е криминално проявен, уточняват от полицията, като..

публикувано на 07.02.25 в 14:19

„Медобор 2025“ събра пчелари за трети път на изложение в Чирпан

Пчеларството е необходим поминък, както за оцеляването на биоразнообразието в природата, така и на хората, затова трябва да има повече млади пчелари. За някои то е хоби, но  всички са сърцати и милеещи за природата и земята хора с хъс,  идеи и посока..

публикувано на 07.02.25 в 14:14