Проф. д-р инж. Илия Железаров е роден през 1968 година. Завършва ОКС „Магистър”, машинен инженер, специалност „Механично уредостроене” в ТУ – Габрово през 1994 година.
През 2005 година защитава ОНС „Доктор” по научна специалност „Метрология и метрологично осигуряване“. През 2007 година. придобива академична длъжност „Доцент“, а през 2019 - „Професор“ в областта на метрологията и метрологичното осигуряване.
От 1995 година работи в Технически университет - Габрово. От 1999 година е управител на „Българо-германски институт по управление на качеството и промишлен мениджмънт - БГИК” ООД. В периода от 2004 -2012 е Заместник-директор на Центъра за качество на обучението. От 2012- 2019 е Заместник-ректор по научно-изследователската работа. На 19.12.2019 е избран за Ректор на Технически университет - Габрово.
Има публикувани книги, учебници и учебни помагала в областта на метрологията и управление на качеството. Ръководител и участник в редица научноизследователски и приложни проекти.
"Технически университет - Габрово се гордее с кадрите си. Над 30 хиляди са инженерите в България, възпитаници на това учебно заведение, включително хора на възлови позиции. Преди повече от две десетилетия инженерното образование беше много трудно, на места то продължава да е такова и ние сме едно от тези места. Има неща, които трябва да се научат, защото ако не се научат, не си заслужава човек да има дипломата на инженер.", каза в интервю ректорът на ТУ- Габрово проф. д-р инж. Илия Железаров."Инженерните висши училища са много важни в момента, за подпомагане на българската индустрия, за осъществяване на прехода и към съвременния свят, към дигиталните технологии, дигиталната трансформация, към това което се случва около нас. За съжаление демографската криза не ни позволява във всеки момент да имаме на пазара на труда достатъчно хора, от които ние да си изберем най- добрите инженери, това ни кара да търсим други решения. Няма да е далеч времето, когато един от най- добрите приятели на човека ще се казва робот.", прогнозира ректорът и допълни, че извънредната ситуация довела до физическо и социално дистанциране е дала възможност за осъществяването на дистанционно обучение. По думите му, посещаемостта на онлайн лекциите дори е по- голяма.
"Вървят занятия онлайн, вече правим изпити онлайн, ние бяхме един от първите университети провели академичен съвет онлайн, съгласно всички правила за висшето образование, бързо се пренастройваме.", увери проф. Железаров, като изтъкна, че "Хубавото при нас, не защото сме в Габрово и пестим пари от това, да дадем на някоя водеща компания, да ни разработи информационна система, е че ние сами си разработихме универсална университетска система. След това успяхме да я продадем на няколко други наши университета в България. Постоянно надграждаме тази система, защото тя ни позволява да бъдем гъвкави и независими, а това е много важно в един момент, когато решиш да направиш нещо да не търсиш кодовете от някой друг или да възлагаш работата на другиго. Някои от тези неща, които сега се случват, бяха планирани, да се случат в четири годишния мандат на ректора.", подчерта Илия Железаров, като сподели, че тази година ТУ- Габрово разкрива /може би първи в България/ дигитална администрация. Хибридната специалност ще обучава хора, които ще се занимават с публична администрация и електронно управление.
В момента ТУ-Габрово изгражда модерен технологичен парк. "Въведеното в страната извънредно положение пречи на инсталирането на получената техника, но при настъпването на по- благоприятна ситуация, тя ще бъде инсталирана и достъпна не само за студенти, докторанти, бъдещи инженери, а и за ученици, които имат желание да се докоснат до нея, да изберат своя път, по нататък, в областта на техническото образование, а защо не и в науката, да се развиват не само като инженери, а и като учени, които да градят света в бъдеще."
В интервюто проф. д-р инж. Илия Железаров разказа и за платформата на студентите от ТУ-Габрово, финалисти, в най- големия хекатон, "Как да хакнем кризата в България", посветен на решаването на проблемите, предизвикани от коранавируса.
Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл:
- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..
Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..
На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net