Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска асоциация настоява за нови правила при етикетирането на пчелния мед в рамките на ЕС

пчелен мед
Снимка: БГНЕС

Очаква се да влезе в сила промяна в Наредбата за етикетиране на пчелния мед в рамките на Евросъюза. Мярката е предложена от Асоциацията на преработвателите на  био пчелни продукти в България. Целта е да се възвърне интересът на европейските фирми към българския мед, каза в интервю за Радио Стара Загора Владимир Русев, председател на Асоциацията. 

"От 2017 год. се наблюдава отлив на интереса на европейските страни към българския мед, следствие на което се образува този ценови спад. Затова решихме да предприемем конкретни действия в посока защита на българския пчеларски сектор", заяви Владимир Русев. Той поясни, че сега, ако в бурканчето има микс от европейски и извъневропейски мед, фирмите имат задължение да отбележат на етикета само, че в буркана има мед от Европа и от извън Европа. "Към този момент консистенцията може да е изградена от 1 % европейски мед и останалото, например, да е мед от Южна Америка. Това води до заблуда на европейските потребители",  допълни Русев. Предложената от Асоциацията промяна е, ако в бурканчето има микс от няколко вида мед, на етикета да се описва от коя страна е и в колко процента. 

Цялото интервю на Мила Маринова, чуйте в звуковия файл:  


Друга гледна точка по проблемите на пчеларския сектор у нас представи зооинж. Искрен Мутафов, член на УС на Конфедерацията на българските пчелари. "Има изключително голямо забавяне на тригодишната пчеларска програма. До края на март трябваше да бъдат сключени договорите с бенефициентите, които са кандидатствали по нея тази година, но тъй като заради извънредното положение държавната администрация работи в намален състав, договорите няма да бъдат подписани и до края на май. В същото време сезонът напредва, а самата програма трябва да бъде изпълнена от бенефициентите до 31 юли, което е само два месеца", каза Мутафов. Като много сериозен проблем се очертава и ниската изкупна цена на меда. "Фирми се опитват да стартират изкупна цена под 3 лв/кг. Достигнали сме в момента едно 20-годишно дъно на цената на едро", заяви Мутафов и подчерта, че изкупна цена за мед под 4.50-5 лв/кг на едро е на загуба.     

Още по темата в интервюто на Мила Маринова със зооинж. Искрен Мутафов в звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снежана Маринова

Фотографите са съхранили новата история на Стара Загора с внимание и респект

Фотографите на Стара Загора са били много отговорни хора, които са съхранили паметта на града ни с много високо качество. Това разказа по Радио Стара Загора краеведът Снежана Маринова, която беше гост в предаването „Репортер“ с водещ Гергана..

публикувано на 21.08.24 в 11:46

Даниел Смилов: Разумно е до месец да бъдат насрочени изборите

Възможен вариант за изход от политическата криза след отказа на президента Румен Радев да назначи служебно правителство начело с Горица Грънчарова-Кожарева е кабинетът на Димитър Главчев да остане на власт. Това коментира в ефира на Радио Стара..

публикувано на 19.08.24 в 16:50
Георги Киряков

Георги Киряков: Пеевски има шанс на изборите само ако Калин Стоянов е вътрешен министър

Важно е какъв състав на служебен кабинет ще представи кандидатът за министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева. Очаквам някои промени, ключова ще е фигурата на вътрешния министър, защото той пряко отговаря за честността на изборите. Това..

публикувано на 19.08.24 в 09:08

Даниел Йорданов: Предстоят още интересни прояви във Витоша, Рила, Пирин и Родопите

"Лятото е към своя край, но проявите на ТД "Сърнена гора" Стара Загора продължават с пълна сила. Предстоят доста такива във високите планини - Рила, Пирин, годишнина от първото изкачване от Алеко Константинов и приятели на Черни връх във Витоша. Ще има..

публикувано на 15.08.24 в 15:53

Ангел Ангелов: Трябва да пазим традициите на нашите предци и да даваме на младите хора знание

" На 29 април 2012 година в 10 часа сутринта за първи път показахме на нашите гости в Копривщица така наречения "юнашки тиган". Той се използва от тогава за направата на различни ястия и с него пътуваме из страната ни постоянно и целогодишно. Важно е да..

публикувано на 14.08.24 в 10:59
Снимка: община Казанлък

Галина Стоянова : Община Казанлък има одобрени проекти за 16 млн. лв.по НПВУ

Община Казанлък спечели финансиране на два проекта по процедура “Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“ по Програма “Модернизиране на дългосрочната грижа“..

публикувано на 07.08.24 в 16:09

Д-р Ваня Иванова: Отбелязваме важни годишнини в тракийското движение

За Радио Стара Загора главният редактор на вестник "Тракия" - д-р Ваня Иванова от Съюза на тракийските дружества представя новия том II на Енциклопедия "Тракия", както и отбелязването на бележити годишнини в тракийското движение у нас. В началото на..

публикувано на 03.08.24 в 18:03

Тодор Гондов: Одринска Тракия даде най-много жертви по време на Илинденско-Преображенското въстание

"През 1895 година започва сформирането на революционен комитет в Одринска Тракия. Град Царево попада в 1 район и обхваща части от Странджа планина и земите около Черно море. Сред водещите войводи на този район са Михаил Герджиков, Пеню Шиваров, Цено..

публикувано на 02.08.24 в 11:32

Борислав Григоров: Инвазивните видове нанасят щети на местното биоразнообразие

"Инвазивните видове са организми, чието въвеждане извън естественото им местообитание заплашва биологичното разнообразие. Инвазивни видове се откриват сред всички таксономични групи. Освен цели организми, тук неизменно се включват и..

публикувано на 02.08.24 в 06:56