Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена

Църквата почита днес Светите равноапостоли Константин и Елена.

Имен ден празнуват Константин, Костадин, Костадинка, Елена, Еленко, Елка.

Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена, които са канонизирани за светци

През 313 г. император Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.Император Константин е погребан в златен ковчег в църквата "Свети Апостоли" в Цариград, а градът 16 века носи името му - Константинопол. Оттогава на 14 септември църквата чества Въздвижението на честния и животворящ кръст.

Според народните вярвания на днешния ден строго е забранена всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че "Еленка и Костадин носят градушката в чувал". Това е денят на игрите върху огън - нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция.След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.

Празникът започва няколко дни преди деня на Свети Константин и Елена - със събиране на средства за общ курбан, а също с почистване и поправяне на изворите и кладенците на селата.

На мегданите предварително е приготвена голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалват, а всички се събират около кладата и слушат ритъма на ритуалния тъпан, по-късно - и хороводните мелодии, предназначени за обреда.
Когато огънят стихне, останалата жарава - живите още въглени, се разстилат в кръг. Около тях се извиват хората, а начело се носят иконите на Светите равноапостоли Константин и Елена. В жаравата влизат боси нестинарите, които най-често са жени. Те са като че ли в несвяст, в унес. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или общуват с умрели предци. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути.

Информацията е на БТА.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Петков: С влизането в правителството поехме отговорност

"С влизането в правителство с ГЕРБ и "Има такъв народ" ние поехме отговорност. Взехме това тежко решение - да се включим в този формат на правителство със знанието, че ще бъдем атакувани и отвътре, и отвън." Това каза Румен Петков, лидер на АБВ (част от..

публикувано на 19.01.25 в 14:25

В община Тунджа очакват финансиране за интеркултурно образование и в детските градини

 Община Тунджа очаква да сключи до края на седмицата втори договор за  приобщаващо образование на децата от ромската общност в 5 детски градини.  Договорът е одобрен  по Програма „Образование“ 2021-2027 г.,  по мярката „Утвърждаване на интеркултурното..

публикувано на 19.01.25 в 14:25

Какво ще е времето в неделния ден?

Днес над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево , но на места в котловините и равнините ще е мъгливо, след обяд в тези райони видимостта временно ще се подобрява.  Почти тихо време.  Максималните температури ще бъдат между 5° и..

публикувано на 19.01.25 в 09:46

Задълженията на абонатите на ВиК - Ямбол надхвърлят 2,6 милиона лева

Над  2 600 000 лева са задълженията на абонатите на ВиК - Ямбол. Събирането на старите сметки продължава, но процесът се затруднява, тъй като цената на питейната вода значително се увеличи през миналата година. Около 2 200 000 лв. са задълженията от..

публикувано на 18.01.25 в 16:50

Започват кукерските игри в Ямболска област

По традиция началото на обредните танци е в село Джинот, община Стралджа. Кулминацията на кукерските игри в региона  е на фестивала Кукерландия. Днес и утре група от близо 50 кукери ще обикаля къщите в селото, ще нарича за здраве и берекет, за мирна и..

публикувано на 18.01.25 в 10:34
Протестиращи в Сливен

За четвърти път хора протестираха за запазване на парк "Сините камъни" в Сливен

За пореден четвърти път се проведе протест за запазване целостта на Природен парк „Сините камъни“, чрез спиране на процедурата за изваждането на 12 декара в района долна станция на лифта и обявяване за нищожно решението на Общинския съвет за създаване на..

публикувано на 18.01.25 в 08:33

Почитаме Свети Атанасий, който прогонва зимата

Днес Българската православна църква почита Свети Атанасий. Според народния календар празникът се нарича Зимен Атанасовден и Среди зима. Според поверията светецът прогонва зимата. От този ден тя постепенно отстъпва на топлото време. Свети Атанасий, който е..

публикувано на 18.01.25 в 08:22

Прогноза за времето

В съботния ден над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и по долините на реките в Южна България, където ще бъде тихо, ще има мъгла или ниска облачност, които до обед в повечето места ще се разсеят. В Северна България ще духа..

публикувано на 18.01.25 в 07:05

В Стара Загора ще се проведе разяснителна среща с одобрените за саниране с евросредства

Община Стара Загора кани на среща представителите на сдруженията на собствениците в многофамилните жилищни сгради, които спечелиха подкрепа за устойчиво енергийно обновяване, съобщиха от пресцентъра на администрацията. Това са  23  жилищни..

публикувано на 17.01.25 в 18:09

Най-много болни от грип сред децата в предучилищна възраст

Увеличава се броят на пациентите с грип и вирусни инфекции в област Стара Загора. По данни на Регионалната здравна инспекция през последната седмица заболяемостта от грип и вирусни инфекции е 105 на 10 000 население, при средна за страната 118 на 10..

публикувано на 17.01.25 в 17:50