Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изчезне ли българското училище, ще изчезне и българската нация

24 май е паметен ден за всеки българин, където и да се намира по света. На този ден България чества българската просвета, култура и създаването на славянската азбука от Кирил и Методий. За силата и значението на българския език и писменост, за ролята на българското училище да разгаря пламъка на писмото и четмото и жаждата за знания, разказва в изповедта си една учителка по история в малкото градче Брегово.

„Изчезне ли българското училище, ще изчезне и българската нация!“, казва Илияна Кръстева, директор на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в най-северозападния град на България. Тя е убедена, че ролята и мисията на училището е да бъде духовен център, какъвто е било през Възраждането … И, че то трябва да носи извечното – словото, вярата и духа.

Прадедите на Илияна, 200 години назад, са били свещеници и учители и тя знае, че така ще бъде в рода ѝ до живот. Отдала е живота си на мисията да поддържа жив непримиримия български дух и да го съчетава с признателността към непреходното дело на светите братя Кирил и Методий. “Всеки е учител сам за себе си и всеки от нас е учител на някой друг, а България е учител на Европа! Ние сме били, и ще бъдем!“, заявява тя и подчертава, че това не бива да се забравя.

„Някъде на върха на опашката на „българския лъв“, там откъдето започва и свършва България“. Така образно и с много обич Илияна Кръстева описва местоположението на малкото градче Брегово и училището, на което е дългогодишен директор. А това още повече я насърчава да  възпитава българско самочувствие и християнски ценности у своите ученици. В училището има параклис, посветен на светите братя, с иконата на Божията майка и с вградената в училищните стени пръст от гроба на кан Кубрат от Малая Перешчепина. Сред реликвите, които се пазят в школото са и реплика на Кубратовия пръстен, статуя на рода Дуло и орелът, символ на българската държавност от преди Аспарухова България, ликът на княз Борис и признаването на Кирил и Методий от папа Адриан Втори – всички те символи на гордия и несломим дух на някогашните българи, предаван на днешните им наследници.

Илияна Кръстева и за нейната мисия в живота, чуйте в изповедта ѝ пред Кристина Русева:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44
Калоян Стайков

Калоян Стайков: Токът за домакинствата няма да поскъпне от 1 юли

Голямата промяна за потребителите у нас се очаква през 2026 година, когато би трябвало да излязат на либерализирания енергиен пазар. Предстои да видим как ще се случи това, защото все още законовата уредба не регламентира този процес, заяви пред Радио..

публикувано на 03.04.24 в 09:20

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ - ценна защитена територия у нас."

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ е сред най-старите в нашата страна. Обявен е през 1934 г., а територията му е разположена в североизточната част на Пирин. Растителното разнообразие на резервата включва около 500 вида висши растения. В него се..

публикувано на 29.03.24 в 10:10