Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийнейджърите - ядосани на ограниченията заради пандемията, но болшинството са ги спазвали

Тийнейджърите изпитват силни емоции по време на физическата изолация - най-вече гняв от ограниченията, но в същото време са дисциплинирани в името на здравето на по-възрастните си близки. Това е един от изводите в националното представително онлайн проучване на УНИЦЕФ България сред тийнейджърите. То се е състояло сред 810 ученици от цялата страната, на възраст между 15 и 19 г. (8-12 клас), в разгара на извънредното положение (16-26 април). Негови автори са доц. Маргарита Бакрачева, ФНОИ, СУ "Св. Климент Охридски" и Ивайло Спасов, експерт Комуникация за социално развитие, УНИЦЕФ България. 

Няколко пъти са се засилили усещанията за страх, скука, самота, раздразнение и усещане за безпомощност при юношите, сподели в интервю за Радио Стара Загора Ивайло Спасов. В анкетите тинейджърите са споделили, че по време на физическата изолация са прекарвали много повече време в комуникация със своите приятели чрез социалните мрежи, но не малка част са признали, че са засилили общуването с родителите си и дори са започнали да помагат в домакинството. 

Осемдесет процента от тийнейджърите са отговорни в поведението си и спазват предписаните мерки (64 на сто не излизат навън, а 89 процента носят маски, ако излизат), сочи проучването. Тази самодисциплина е въпреки гнева, който е продиктуван от изолацията. Тийнейджърите споделят за усещания като : "чувствам се като животно в зоопарк"; "унижение, потъпкване на права, насилствено налагане на чуждо мнение".

Преживяването на ситуацията се свързва основно с изпитван гняв от наложените рестрикции (70 на сто), в по-ниска степен с изживяван страх (30 процента) и приемане с насмешка (29 на сто).

Половината от учениците не виждат опасност, директно свързана с тях самите, но са склонни да спазват правилата в името на по-възрастните си близки и тяхното здраве (но расте и гневът им, когато самите възрастни не спазват същите тези правила).
В сравнение с периода преди COVID-19 тийнейджърите изпитват два пъти повече страх и тревога; пет пъти повече скука; три пъти повече гняв; пет пъти повече раздразнение; четири пъти повече носталгия и тъга; четири пъти повече самота; три пъти повече разочарования и два пъти повече безпомощност и безполезност.

По-малък дял са младежите, които преживяват кризата положително, като смятат, че благодарение на интернет поддържат връзка с всичките си приятели. Има и такива, които не изпитват нужда да излизат навън.
Според авторите на проучването обичайните опори на тийнейджърите са силно разклатени: Те цитират мнения на ученици, които казват, че имат "супер щастливи моменти", но след това идват и "супер тъжни или депресарски". Те се справят с тази въртележка от емоции в специфичното за възрастта си чувство за автономност - фокусират в настоящето, а не се тревожат излишно за абстрактното бъдеще.

Най-предпочитаната за над 80 процента от тях дейност по време на изолацията е гледането на клипчета в социалните мрежи. Това, според авторите, е илюстрация за начина на удовлетворяване на трите базови за тийнейджърите потребности - моментни, реални и бързи стимули, споделеност и чувство за личен контрол.

Другите дейности, които им носят баланс, са засилената комуникация с близки и приятели: "Повече си липсваме и по-често си пишем" - както и нещата, които запълват ежедневието им и ги избавят от скуката (73 на сто посочват, че са започнали да помагат с домашните задължения). Адаптацията на тийнейджърите към новата реалност е улеснена и от засиленото им чувството за хумор, което половината споделят, че е тяхна редовна стратегия за справяне със стреса.
Това не значи обаче, че тийнейджърите се отнасят лековато или подигравателно към извънредното положение, сочат изводите от проучването.

Тийнейджърите гледат рационално на ситуацията и търсят аргументи, за да изградят собствено мнение, като подчертават, че важни за тях са фактите и проверената информация. Те се ориентират към търсене на доказани данни, а не към мнения на инфлуенсъри и групи в социалните мрежи, подчертавайки, че се позовават на експерти, както и че вярват най-много на родителите си. Учителите за сметка на това не са сред доверителния кръг и предпочитаните за тийнейджърите авторитети.
По отношение на училището и обучението мненията са полярни. Училището им липсва, защото са лишени от живото общуване, докато дистанционното обучение за тях е източник на умора и усещане за прекалено количество за сметка на качеството.
В ситуацията на извънредно положение тийнейджърите прибягват предимно към български източници, сред които телевизията и радиото, както и следенето на официално оповестяваните данни от отговорните институции - ползвани като достоверен източник на информация от 68 на сто от изследваните тийнейджър.

Две трети от анкетираните обаче са склонни да вярват, че коронавирусът е контролиран експеримент с ново биологично оръжие, а най-малка част (около 16 на сто) вярват, че има връзка с 5G мрежата. Между тези две крайности попадат и хипотезите на около половината от отговорилите, че коронавирусът е инструмент за налагане на нов обществено-политически ред или изкуствено планирана финансова криза.

  Най-големите липси за тийнейджърите казват са приятелите, "шляенето навън", пътуванията. Темите, които вълнуват най-много тийнейджърите са "Ще има ли балове?" (45 на сто ), "Кога ще излезем? и "Какво ще правим след това" (42 на сто ), както и здравето на близките (45 на сто ).
В най-висока степен (85 на сто ) тийнейджърите очакват след отмяната на извънредното положение настъпването на сериозна финансова криза Те са ангажирани сс това дали родителите им ще имат работа и доходи.

В същото време тийнейджърите очакват тези промени да се случат на фона на по-голямо внимание на хората към здравословния начин на живот (72 на сто) и промяна на ценностите на обществото към повече човечност (71 на сто).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вторият медицински хеликоптер пристига до края на месеца на базата край Сливен

Следващата седмица и вторият медицински хеликоптер ще бъде в България. Това обяви за БНТ  министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов. По думите на Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да..

публикувано на 23.02.25 в 14:28
google.com

Поставят близо 190 знаци по пътя между Казанлък и град Шипка

Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда да бъдат поставени нови 189 пътни знаци в отсечката между Казанлък и град Шипка. Заедно с това ще бъде извършено полагане на хоризонтална маркировка и напречна шумна такава, поставяне на мантинели, почистване..

публикувано на 23.02.25 в 13:45
google.com

АПИ обявява поръчка за нов технически проект на разширението на пътя Стара Загора - АМ „Тракия“

Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда извършване на дейности по разширението на пет километровата отсечка, свързваща Стара Загора с АМ „Тракия“. По този повод през настоящата година е заложено обявяването на обществена поръчка за избор на..

публикувано на 23.02.25 в 13:28

Неделя Месопустна е

Православните християни отбелязват днес Месни заговезни.  Денят е известен като Неделя Месопустна. Месни заговезни са осем седмици преди Великден. По стара традиция на трапезата се слагат само месни ястия като подготовка преди началото на Великденските..

публикувано на 23.02.25 в 09:48

Шофьор на тир с 60% изгаряния на паркинг до ГКПП "Капитан Андреево"

Турски водач е с тежки изгаряния след пожар в кабината на товарния му автомобил.  Инцидентът станал на ТИР паркинг „Капитан Андреево“. Изпратените на място спасителни екипи установили, че 60-годишен турски водач е с изгаряния по тялото, получени от пожар..

публикувано на 23.02.25 в 09:37

Приемат се заявления за подпомагане опазването на биологичното разнообразие и горските територии

Министерство на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане по интервенция „Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“ от..

публикувано на 22.02.25 в 13:51

Информираният избор на онлайн потребителите ще поддържа оптимални цени на доставките

Информираността на потребителите на огромния дигитален пазар и тяхната способност да се възползват от предоставения им там необятен избор между места за пазаруване, стоки и услуги и условия на сделките ще им помогнат да се справят и дори да регулират..

публикувано на 22.02.25 в 12:39

Катастрофа на пътя Казанлък- Стара Загора, има пострадал

В 09:19 е настъпило ПТП на изхода на Казанлък посока Стара Загора . По първоначална то е между два леки автомобила - единия, управляван от 49-годишен водач, а другия- от 69-годишен водач, информират от пре сцентъра на ОД на МВР Стара Загора. Оттам..

публикувано на 22.02.25 в 10:49
Снимката е илюстративна

Военна техника ще бъде придвижена през страната от днес до 20 март

Движение на военна техника  ще се извършва по пътищата в страната от днес до 20 март . Придвижването е във връзка с предислокацията на подразделенията към постоянните им войскови райони, след завършване на учението на НАТО „Steadfast Dart -2025“,..

публикувано на 22.02.25 в 10:12

Музей “Ахинора“ ще е домакин на творческа работилница за изработка на мартеници

Художествена галерия - Казанлък отново отваря врати за най-малките творци , продължавайки своята мисия да провокира и развива творческото въображение на децата. В тази връзка, културния институт оправя покана към малките творци и техните родители да се..

публикувано на 22.02.25 в 08:41