Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тийнейджърите - ядосани на ограниченията заради пандемията, но болшинството са ги спазвали

Тийнейджърите изпитват силни емоции по време на физическата изолация - най-вече гняв от ограниченията, но в същото време са дисциплинирани в името на здравето на по-възрастните си близки. Това е един от изводите в националното представително онлайн проучване на УНИЦЕФ България сред тийнейджърите. То се е състояло сред 810 ученици от цялата страната, на възраст между 15 и 19 г. (8-12 клас), в разгара на извънредното положение (16-26 април). Негови автори са доц. Маргарита Бакрачева, ФНОИ, СУ "Св. Климент Охридски" и Ивайло Спасов, експерт Комуникация за социално развитие, УНИЦЕФ България. 

Няколко пъти са се засилили усещанията за страх, скука, самота, раздразнение и усещане за безпомощност при юношите, сподели в интервю за Радио Стара Загора Ивайло Спасов. В анкетите тинейджърите са споделили, че по време на физическата изолация са прекарвали много повече време в комуникация със своите приятели чрез социалните мрежи, но не малка част са признали, че са засилили общуването с родителите си и дори са започнали да помагат в домакинството. 

Осемдесет процента от тийнейджърите са отговорни в поведението си и спазват предписаните мерки (64 на сто не излизат навън, а 89 процента носят маски, ако излизат), сочи проучването. Тази самодисциплина е въпреки гнева, който е продиктуван от изолацията. Тийнейджърите споделят за усещания като : "чувствам се като животно в зоопарк"; "унижение, потъпкване на права, насилствено налагане на чуждо мнение".

Преживяването на ситуацията се свързва основно с изпитван гняв от наложените рестрикции (70 на сто), в по-ниска степен с изживяван страх (30 процента) и приемане с насмешка (29 на сто).

Половината от учениците не виждат опасност, директно свързана с тях самите, но са склонни да спазват правилата в името на по-възрастните си близки и тяхното здраве (но расте и гневът им, когато самите възрастни не спазват същите тези правила).
В сравнение с периода преди COVID-19 тийнейджърите изпитват два пъти повече страх и тревога; пет пъти повече скука; три пъти повече гняв; пет пъти повече раздразнение; четири пъти повече носталгия и тъга; четири пъти повече самота; три пъти повече разочарования и два пъти повече безпомощност и безполезност.

По-малък дял са младежите, които преживяват кризата положително, като смятат, че благодарение на интернет поддържат връзка с всичките си приятели. Има и такива, които не изпитват нужда да излизат навън.
Според авторите на проучването обичайните опори на тийнейджърите са силно разклатени: Те цитират мнения на ученици, които казват, че имат "супер щастливи моменти", но след това идват и "супер тъжни или депресарски". Те се справят с тази въртележка от емоции в специфичното за възрастта си чувство за автономност - фокусират в настоящето, а не се тревожат излишно за абстрактното бъдеще.

Най-предпочитаната за над 80 процента от тях дейност по време на изолацията е гледането на клипчета в социалните мрежи. Това, според авторите, е илюстрация за начина на удовлетворяване на трите базови за тийнейджърите потребности - моментни, реални и бързи стимули, споделеност и чувство за личен контрол.

Другите дейности, които им носят баланс, са засилената комуникация с близки и приятели: "Повече си липсваме и по-често си пишем" - както и нещата, които запълват ежедневието им и ги избавят от скуката (73 на сто посочват, че са започнали да помагат с домашните задължения). Адаптацията на тийнейджърите към новата реалност е улеснена и от засиленото им чувството за хумор, което половината споделят, че е тяхна редовна стратегия за справяне със стреса.
Това не значи обаче, че тийнейджърите се отнасят лековато или подигравателно към извънредното положение, сочат изводите от проучването.

Тийнейджърите гледат рационално на ситуацията и търсят аргументи, за да изградят собствено мнение, като подчертават, че важни за тях са фактите и проверената информация. Те се ориентират към търсене на доказани данни, а не към мнения на инфлуенсъри и групи в социалните мрежи, подчертавайки, че се позовават на експерти, както и че вярват най-много на родителите си. Учителите за сметка на това не са сред доверителния кръг и предпочитаните за тийнейджърите авторитети.
По отношение на училището и обучението мненията са полярни. Училището им липсва, защото са лишени от живото общуване, докато дистанционното обучение за тях е източник на умора и усещане за прекалено количество за сметка на качеството.
В ситуацията на извънредно положение тийнейджърите прибягват предимно към български източници, сред които телевизията и радиото, както и следенето на официално оповестяваните данни от отговорните институции - ползвани като достоверен източник на информация от 68 на сто от изследваните тийнейджър.

Две трети от анкетираните обаче са склонни да вярват, че коронавирусът е контролиран експеримент с ново биологично оръжие, а най-малка част (около 16 на сто) вярват, че има връзка с 5G мрежата. Между тези две крайности попадат и хипотезите на около половината от отговорилите, че коронавирусът е инструмент за налагане на нов обществено-политически ред или изкуствено планирана финансова криза.

  Най-големите липси за тийнейджърите казват са приятелите, "шляенето навън", пътуванията. Темите, които вълнуват най-много тийнейджърите са "Ще има ли балове?" (45 на сто ), "Кога ще излезем? и "Какво ще правим след това" (42 на сто ), както и здравето на близките (45 на сто ).
В най-висока степен (85 на сто ) тийнейджърите очакват след отмяната на извънредното положение настъпването на сериозна финансова криза Те са ангажирани сс това дали родителите им ще имат работа и доходи.

В същото време тийнейджърите очакват тези промени да се случат на фона на по-голямо внимание на хората към здравословния начин на живот (72 на сто) и промяна на ценностите на обществото към повече човечност (71 на сто).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Редица събития в Казанлък отбелязват годишнините от гибелта на Хаджи Димитър и рождението на Апостола

Община Казанлък организира редица събития, с които жителите и гостите на града ще почетат подвига и саможертвата на Хаджи Димитър и четата му и ще се преклонят пред светлия образ на Васил Левски. През целия месец юли ще може да се разгледа изложба..

публикувано на 10.07.24 в 18:19

Полицията в Стара Загора разследва двама мъже за насилие над животни

На видеоклип, разпространен в социалната мрежа, се вижда как двама мъже хвърлят няколко пъти в шадравана „Жабките“ две кучета. Авторката на клипа пише в публикацията си: Въпросните мъже, видимо неадекватни, хващаха двете кучета като чували и ги..

публикувано на 10.07.24 в 16:30
Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция

Започна прием на молби за помощи за отопление в Агенцията за социално подпомагане

До този момент за област Стара Загора са подадени 850 заявления за целевата помощ за отопление за сезон 2024/ 2025 година. Това съобщи в студиото на радио Стара Загора Петя Чакърова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Стара..

публикувано на 10.07.24 в 15:59
Снимката е илюстративна, архив.

Изследват за бруцелоза работници от животновъдни ферми в Ямболска област

Над 20 работници от животновъдни ферми в Ямболска област ще бъдат изследвани за булцелоза. До момента е регистриран случай на заболяването в крайграничното село Горска поляна. 53 годшен мъж е лекуван в инфекциозното отделение на ямболската..

публикувано на 10.07.24 в 15:56

Министър Гвоздейков и кметът Радев ще дадат старт на ремонта на временната база на HEMS в Сливен

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и кметът на Община Сливен Стефан Радев ще дадат старт на строителните дейности на временната оперативна база за спешната медицинска помощ по въздух (HEMS), която се намира на летище Бършен, гр...

публикувано на 10.07.24 в 15:54

В Районен съд - Хасково встъпиха в длъжност двама нови съдии

Двама нови съдии встъпиха в длъжност в Районен съд – Хасково, съобщиха от Съдебната палата. Минчо Димитров и Стелла Моллова-Хранов положиха клетва и подписаха клетвен лист на общо събрание пред изпълняващия функциите председател на Окръжен съд –..

публикувано на 10.07.24 в 14:51

Спортна площадка за волейбол и баскетбол ще се изгради в училището в Гурково

С нова спортна инфраструктура ще се сдобие Средно училище „Христо Смирненски". Общината спечели проект за обновяване на спортната площадка, на която учениците ще могат да играят два вида спорт, информират от общинската администрация. „Предвижда се нова..

публикувано на 10.07.24 в 14:36

Маскиран мъж разбива с чук камери в димитровградския парк "Марица"

Маскиран мъж е разбил с чук три камери за видеонаблюдение в парка "Марица" в Димитровград през миналата нощ. Кметът на града Иво Димов сподели в социалните мрежи снимка на извършителя и видеозаписи от трите счупени камери, на които се вижда как мъжът..

публикувано на 10.07.24 в 14:30

Ремонтът на църквата в Любенова махала ще струва половин милион лева

  Започна ремонтът на храма „Св. Вмчк Георги“ в новозагорското село  Любенова махала.  Светата обител е паметник на културата от 1972 г., заради красивата си архитектура и събитията от 14-ти юли 1877 г.  „В знойния юлски ден преди 147 г., няколко..

публикувано на 10.07.24 в 14:30

Старозагорският куклен театър отново е партньор на рок фестивала край село Могилово

„И тази година ще вземем участие в дневната програма за деца на Midalidare Rock In The Wine Valley, който ще се проведе от 12 до 14 юли“, съобщиха от Държавен куклен театър Стара Загора. Предварителна резервация се изисква само за ателиетата на..

публикувано на 10.07.24 в 12:48