Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателят Христо Стоянов не пише, а стреля с думите

Христо Стоянов

Христо Стоянов не пише, а стреля с думите. Точно, хладнокръвно и красноречиво. Журналистическата работа изострила сетивата и перото му, отрежда да заеме почетното място на един от най- нашумелите български писатели, през последните две десетилетия. Заради книгата си  "Скритият живот на една помакиня", той се оказа единственият следствен писател. Разтърсващото четиво се приема с любопитство от читателите, но разделя позициите на литературните критици и събратята по перо. Орисията на тази търсена, тиражирана и отричана книга се пренася и на следващите, а между тях са заглавията: "Копелето – евангелие от Юда“, за която е отлъчен от църквата, „Другият В. Левский“, „Аз, доносчикът“, „Улица „Смърт“, „Разпад“, „До СтрасТбург и назад“, „Глутница за единаци“... 

Роденият в Габрово писател признава, че обича провокациите. Преди година представи на читателите книгата си "Некролози и други многоточия по българия". Изданието отново разбуни духовете, заради изписването на България с малка буква. "Аз съм го казал в книгата си и на други места, написах България с малка буква, защото я превърнаха в нарицателно! Заради това е с малка буква, но не в цялата книга. Там, където България трябва да е с главна буква е с главна буква, но отпред леко иронично, към всички тия, които казват: "Олеле, малката буква! Отиде ни България! Как може такова унижение! Ами, вижте, какво направихте за България! Защото България не е само граматика, България е същност, България е душевност, България е дух! Нека да кажат всички тези хора, колко пъти си скриха данъците, ама, не ей- тъй публично, а просто да седнат и да си кажа, аз толкова данъци скрих миналата година и имам ли право да се занимавам с граматиката. Не! Нямаш право! Нямаш право, след като ти не си отговорен какво си направил за тази България, да ми държиш сметка, с каква буква ще я пиша. Аз мога да я пиша без букви, защото България е вътре в мен! Защото България е като божието "Не споменавай напразно името Господне! Така и България напразно не се споменава!", заяви Христо Стоянов, които само преди ден, завърши пиесата си "Родилен дом в Габрово". Драматургията е написана по покана на ръководството на Драматичен театър "Рачо Стоянов" в града. 

През 2019 година, когато Христо Стоянов посещава родния си град, за да представи завещаната колекция от над 1600 картини, той се настанява в малък семеен хотел. Старата, реновирана къща се оказва, че е бившият родилен дом. Там, където на 20 декември 1956 година, със завидните 5 килограма и 200 грама, авторът заявява житейското си присъствие. Палитрата от емоции, интересните срещи, изгубените хора, оставили неповторима следа в съзнанието, провокират раждането на книгата с разкази "100 килограма по- късно".   

Писателят сам спонсорира, издава и продава книгите. Той винаги е готов да сподели позицията си и признава, че за него неудобни въпроси няма. Този път, разговорът ни започна от отражението на времето върху занаятите. Къде изчезват майсторите им и трябва ли да тъжим, че вече сме се простили с много вещи от миналото?

"Не бива да се страхуваме от неща, които ще отминат с времето. Това е съвсем нормално! Ето, ние спряхме да пишем с пишеща машина. Няма кой да ги произвежда. Може да намериш в антиквариат, но никой не би седнал да пише на пишеща машина. Така, както пишещата машина замени химикалката, а преди това химикалката замени пачето перо... Отиват си занаятите, лошото е, когато изкуството си отива. За това е необходимо да има адекватни закони. Законът за авторското право в България не защитава авторите. Утре, вдругиден, ще изчезне професията писател, което е най- страшното., защото аз вървя и продавам книгите си из България. книжарниците съществуват, но всички, полека-лека отива в Интернет. За съжаление там не сме защитени от Закона и всеки може да открадне. Хайде, аз понеже съм по- ербап се занимавах с ГДБОБ и четири сайта отидоха в небитието, но на българският писател не му пука, по простата причина, че той не живее от книгите си.  99% от българските писатели живеят от всичко друго, но не и от книгите си", убеден е Христо Стоянов, които не забрави да подчертае, че на 7 октомври 2020 г., около 60 картини, от личната му колекция, ще гостуват в Народното събрание.  

Целият разговор с Христо Стоянов чуйте в прикачения звуков файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора посреща таланти за XXIV Национален детски музикално-фолклорен конкурс „Орфеево изворче"

На 20 и 21 април старозагорци и гости на града ще могат да се насладят на ритъма на народната музика в изпълнението на талантливите деца от XXIV Национален детски музикално-фолклорен конкурс „Орфеево изворче", съобщвата от пресцентъра на община Стара..

публикувано на 18.04.24 в 13:19

"Мадам Бътерфлай" - шестата опера на Джакомо Пучини има пет редакции

Днес, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера Стара Загора може да гледате операта "Мадам Бътерфлай" от Джакомо Пучини. Сюжетът на шестата си опера композиторът открива в Лондон. По време на престоя си в английската столица Пучини гледа едноактната..

публикувано на 18.04.24 в 12:35

"Писмото на мравката" пътува към любовта

Стара  Загора продължава да чете в 19-ят книжен маратон. Поредната среща, предложена от  библиотека "Родина" на старозагорските читатели, е с Мария Донева и нейната последна книга „Писмото на мравката“. Една романтична поема в стихове, която..

публикувано на 15.04.24 в 15:21

Изложба "Художници юристи" ще бъде открита днес

В навечерието на Деня на българската конституция и професионалния празник на юристите ще бъде открита изложба "Художници юристи". Тя се организира от Съюза на юристите в България за пета поредна година. Творбите на Антония Коева, Гергана Атанасова, Ива..

публикувано на 15.04.24 в 14:35
Камерен окестър

38-ите Музикални празници „Златната Диана“ ще преминат под знака "Завръщане към началото"

Завръщане към началото – под този знак ще бъдат 38-ите Музикални празници „Златната Диана“ в Ямбол. Това каза за Радио Стара Загора Красимира Султанова, концертмайстор и художествен ръководител на организаторите от Камерния оркестър „Дианополис“...

публикувано на 11.04.24 в 14:48

Спектакъл на "Алегра" ще подари люлка на децата от Дневния център за деца и младежи с увреждания

Спектакъл на детско-юношеската студия за сценични изкуства "Алегра" ще подари люлка на  децата от Дневния център за деца и младежи с увреждания в Стара Загора. Половината от приходите от продажбата на билетите за спектакъла "Орисници" през април, са..

публикувано на 11.04.24 в 09:45

Карнавалът в Габрово обявява конкурс и събира гости през май под мотото "Маkе Карнавал, not war"

Ежегодният карнавал в Габрово тази година посреща гости от цялата страна и чужбина  от 17 до 19 май. По време на карнавалното шествието отново ще дефилират стотици участници в колоритни костюми. Ще преминават и големи макети на личности и герои,..

публикувано на 10.04.24 в 15:17

Музиката на Стинг е послание към света

„Не мога да си представя живота, без да работя! Обичам усещането нещо да предстои. Мисля, че съм пристрастен към това.“ Думите са на Стинг. Изрича ги през 2020 година. Същата в която Военен Биг Бенд-Стара Загора, с диригент капитан Цветомир..

публикувано на 09.04.24 в 13:30

Младостта на България запява песните на Калинка Згурова

Фолклорни таланти от 26 общини в България ще участват в VI национален конкурс-надпяване "С песните на Калинка Згурова" . Музикалното събитие ще се проведе на 13 и 14 април в родното село на странджанската певица - Дебелт, община Средец.  Основен..

публикувано на 09.04.24 в 10:04

Изложба с подбрани пейзажи, интериори и натюрморт на Донка Костантинова гостува в Стара Загора

От 9 април до 4 май  в залата за временни изложби на Художествена галерия Стара Загора се представя гостуващата изложба на Донка Константинова (1894-1973) с подбрани пейзажи, интериори и натюрморти, която е посветена на 130 години от рождението на..

публикувано на 08.04.24 в 18:32