Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Георгиев от група "Остава": Винаги се съмнявам в музиката, която създавам.

Георги Георгиев
Снимка: Ани Петрова

Това да се занимавам с музика ми беше тийнейджърска мечта, така започна разказа си за това как от Математическата гимназия в Казанлък стигаш до една от най-известните и дълго задържали се на музикалната сцена в България групи Георги Георгиев, китарист и вокалист на група "Остава".

"В последните тежки години на соц-а, започнах да свиря на китара. Бях на 15 години. Учих солфеж, после пиано и акордеон, но ми стана скучно. Моят комшия Георги Атанасов в Казанлък също свиреше, много ми допадаше и слушахме много музика с по-големите батковци. После лека полека музиката започна да измества всичко останало, докато 91 година в Техническия университет в Габрово бях студент, направих банда, която се казваше "Добре дошли в Остава". От бандата до ден днешен сме аз и басиста ни Боян Петков. Дойде един момент, в който трябваше или да се занимаваме сериозно с музика или да си стоим по родните градове. Рискувах, намерих си работа в София. Естествено не свързана с музика. През това време се бях и запознах и със Свилен и така до 2000 година, когато издадохме първия си албум "Пин понг", от който тази година се навършват 20 години и предстой да направим нещо голямо по случая. "

Георги Георгиев сподели още, че най-големите класици в музиката, за него си остават Led Cepelin и Beatles, а това което най-много му е повлияло е концертният албум на U2 - Rattle and hum. Този албум ми показа, че рок музиката може да звучи и по друг начин, каза още Георгиев.

"Намирам доста млади артисти, които много ми харесват днес. Фен съм на False, но любимци ми остават Radiohead. Общо взето ми харесва музика, която има нещо красиво в нея. Музиката, която се опитвам да правя за други изпълнителни е голямо предизвикателство. Работата с групата е доста по-различна от това да правиш музика сам. Харесвам няколко песни от тези, които съм създал. Например "Поля от слънчогледи" . Три-четири месеца имах само тази фраза, но един ден за половин час написах текста и той е без никаква реакция. Като лично композиторско постижение смятам песента "STOP" на "Остава". Не мога да се погледна отстрани, но като мине известно време мога да кажа, че нещо ми харесва, но докато творя винаги се съмнявам.  "

Общо взето всичко се върти около любовта в музиката, в различните и проявления, тя винаги е муза, разказа още Георгиев.

"Жена ми е учителка, имаме две деца. Тя е музикален фен и съм й казал директно да си казва мнението, но не е най-големият ми съдник в музиката. Нейното мнение е изключително важно, защото когато имам идея в зародиш и сме вкъщи, това се повтаря с дни. Това може да бъде много досаден процес, но когато отвори вратата и ми каже "Това е хубаво!" на мен ми става много приятно. Музикант храни къща, но трудно. Нашата публика е малката средна класа в България и тя всъщност е най-големият съдник на музиката ни. Аз работя на още няколко места, а сега завършвам работата и по един нов български филм, истински музикален филм, но все още не мога да издавам повече. Ще бъде хубаво! "

Цялото интервю на Елена Енчева с Георги Георгиев, чуйте в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44