Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Генка Пейчева: Коронавирусът не трябва да се подценява. Той не изгражда стаден имунитет

Учителите и по-големите ученици задължително трябва да носят маски. Дори и хремата не трябва да се подценява

  Ковид– 19 не е грип, а е коронавирус, който е устойчив и е възможно да му се направи една трайна ваксина. Това каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, председател на Районната лекарска колегия в Стара Загора. Създаването на ваксина е един продължителен процес и употребата на такава в Русия в момента предизвиква съмнения за нейната безвредност. Коронавирусът има сравнително висока способност да се пренася от заразно болен на здрав индивид. Много е важно количеството вируси, който човек ще поеме и използването на маска е механичната преграда, която категорично предпазва, въпреки че не е решението на проблема- категорична е д-р Пейчева. Това е средството, което може да ни направи малко по-защитени в условията на пандемия. Тя е категорична, че вирусът  съществува  и в никакъв случай не трябва да се подценява. Много лекари загубиха живота си  и смъртността сред медицинските лица е 11%  при средно 3-5% в държавата. Ковид-19 прави антитела, но те са високи в първите 3 месеца и после спадат. Не е възможно да се направи стаден имунитет. Вирусът е коварен и има наблюдения за генетична предразположеност, което е причина да боледуват и млади хора. Безхаберието в случая е лош съветник в тази ситуация.  Тревога предизвиква и предстоящата зима, в която коронавирусът и грипът ще се срещнат. Механизмът на въздействие към белия дроб на двата вируса е различен и така той ще се окаже в двойна хватка. Възрастните хора, които са социално активни, трябва да си сложат противогрипна ваксина, за да ги предпази или протече заболяването по-леко- съветва д-р Пейчева. В област Стара Загора има достатъчно лекари, но има проблем в други части на страната. Работи се с кметовете и поне на две села да може да се осигури личен лекар. Коронавирусите са познати на българските инфекционисти- допълва още д-р Пейчева. Добрата прогноза е, че обикновено с времето намалява вирулентността им и не са толкова агресивни колкото в началото. Най-добрият вариант е през следващата година да има ваксина и да се приключи с тази криза. В момента се водят преговори със Здравната каса, личните лекари да могат да издават направление за тест - коментира проблема със заплащането на пробите председателят на Лекарската колегия в Стара Загора

В учебните заведения трябва да има ред, да се мият ръцете , да се дезинфекцира. Учителите и големите ученици задължително трябва да носят маски- препоръчва д-р Пейчева. Малките не могат да слагат маски, но при всяка хрема трябва да се потърси лекарска помощ. При тях вирусът протича леко ,но не може лесно да се разпознае. През зимата трябва да се ограничат контактите. Не трябва да се прекалява с имуномодулатори и хората да бъдат отговорни – съветва още д-р Пейчева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За рисковете на успеха!

Успелите хора са тези, които залагат цели в живота си и предприемат действия, за да ги постигнат. Те знаят какво искат и се движат целенасочено в тази посока. Субективното преживяване за благополучие в съвременния свят се разглежда като..

публикувано на 22.02.25 в 12:05

Стара Загора ще бъде домакин на семинар, посветен на редките болести

На 22 февруари, от 12:30 до 16:00 часа в Аулата на Медицинския факултет на Тракийския университет ще се проведе семинар в подкрепа на хората с редки заболявания. Събитието е част от инициативите за отбелязване на Международния ден на редките болести и..

публикувано на 18.02.25 в 16:55

Здравето и психиката в бойните изкуства

Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..

публикувано на 15.02.25 в 12:05

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05