Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Будител в 21-ви век

   Вдъхновителят и главен организатор на придобилото широка известност у  нас Пътуващо читалище „Бащино огнище“ Ивайло Шопски, издаде в навечерието на 1-ви ноември – Денят на народните будители своята книжка – албум. Той е  посветен на неизвестни или забравени герои в българската история. Верен на своята идея да достигне до повече български сърца като им припомни, кои са нашите корени, какво са дали нашите деди и прадеди за да я има България днес,  Ивайло Шопски разказва биографиите или кратки истории за  15 родолюбци, жертвали живота си за свободата на България. Книжката е като помагало по история с песнопойка. Към  всяка биография  на личността има и  песен, написана специално за нея. Мелодията е  близка до родния край на героя  някъде в  днешна България и от Бесарабия, където живее голяма българска диаспора от 1829 г.

  Идеята за пътуващото читалище идва след едногодишно търсене на отговор на въпроса „Как да върнем ролята на читалището да бъде вдъхновител и обединяващ център на българите, пазител на духовните ценности, съхранили ни като народ във векове на победи, загуби, робство, търсения и възкръсване от тъмата на чуждото поклоничество?“  Проумял, че след като българите в 21-ви век не влизат в читалището, то трябва да стигне до възможно повече  от тях, Ивайло Шопски закупува стар немски автобус и с помощта на приятели го преобразява в читалище на колела . Така се „ражда“ първото „Пътуващо читалище „Бащино огнище“.

  За 15 години над 180 събития с различен местен и национален патриотичен характер са организирани и вдъхновени от читалището. Навсякъде в страната – в градове и села, в махали и в най-закътаните кътчета на родината, Ивайло Шопски и най-близките му  съмишленици  срещат хора и родолюбци носещи светлината на любовта към родния си край, традициите на рода и обичаите, съхранени от векове. По техните разкази и предания, запазили за себе си и за идните поколения от дедите ни, с дарени пари, той издава 14 книжки за малко известни хора, събития и дати от историята на много селища в страната. С неуморен труд, време и помощ от близки и непознати, за 15 години  Ивайло Шопски възстановява много войнишки паметници и паметни плочи на загинали или посветили се на независимостта на България личности. Така, като крепител на будния дух на българина в този век на високи технологии, възпитаващ култ към материализма и получаването на всичко на готово или без много усилия, Ивайло Шопски успява да събуди гордостта  от това да си българин.  Като  истински съвременен будител поддържа българщината  с разработването на няколко  радио и телевизионни предавания.

  В Деня на будителите, Ивайло Шопски признава пред Кристина Русева, че иска  всеки от нас за се запита  какво мъничко може да направи за другия, като даде нещо  от себе си… „Дори една пейка, скована със съседа или да помете пред къщата си.  Аз вярвам, че доброто е заразително. Ако всеки започне по този начин да се събужда с тази мисъл, мисля, че можем да живеем в една държава, за която Левски е мечтал!“ 

Чуйте интервюто на Кристина Русева с Ивайло Шопски






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Людмила Тонева

Людмила Тонева представя своята „Воля за живот"

Книгата „Воля за живот" на Людмила Тонева ще бъде представена в Стара Загора в рамките на информационната кампания на Сдружение „Самаряни" срещу домашното насилие“. Авторката е сред успелите да се измъкнат от ада на домашното насилие, а в книгата си..

публикувано на 27.11.24 в 16:04

"Милосърдието на Тит" с премиера тази вечер

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с  премиерни  за страната представления.  Тази вечер от  19 часа  Държавна опера Пловдив ще представи  "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт.  Това е последната,..

публикувано на 27.11.24 в 15:04

В Казанлък започват музикални празници „Петко Стайнов“

От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..

публикувано на 27.11.24 в 13:51
Венцислав Илиев

Представят автобиографичната книга „Слово и дело” на композитора Константин Илиев

Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..

публикувано на 27.11.24 в 10:03

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10

Млад учител издаде първата си книга с разкази за селото

Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента  работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град.  Затова тематиката и..

публикувано на 25.11.24 в 17:10

"Среща на изкуствата с усмивка" ще представи изненадващ гост в старозагорската опера

„Среща на изкуствата с усмивка“  предлага Държавна Опера Стара Загора  тази вечер,  в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта.  Съпътстващото фестивално..

публикувано на 25.11.24 в 15:28

Почитаме св. Климент Охридски

На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 07:05

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11