Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За връзката между хигиената и пластмасите за еднократна употреба

Снимка: Георги Нейков, БНР

От началото на пандемията се заговори за различни начини за предпазване от вируса. Много от тях, за съжаление, нереални.
Една подобна идея, която се прокрадна и се превръща в тенденция, е и зачестилото използване на пластмасови изделия за еднократна употреба. И докато за медицински изделия има определени високи стандарти, които гарантират стерилност на продуктите, то за пластмасови изделия за хранене например, нещата не стоят съвсем така.
Сабина Максимова от Обществения център по околна среда и устойчиво развитие, направи анализ и разби няколко зараждащи се митове за ползите от използването на предмети за еднократна употреба от пластмаса при предпазването от пандемията.
Митът за чистотата на еднократната пластмаса до известна степен се основава на употребата и в медицински контекст, където пластмасовите консумативи са стерилни. Това, обаче не важи за пластмасовите съдове, предназначени за контакт с храни – чинии, купи, лъжици, вилици, чаши. Два различни класа продукция са пластмасите, предназначени за санитарно-хигиенни нужди и тези за храни. Пластмасите в клас „санитарно-хигиенни нужди“ са произведени от различен вид пластмаси, с различни формули и компоненти, като някои от тях имат антибактериална повърхност. Всеки един медицински консуматив, действително се стерилизира посредством различни технологии (включително радиация) преди да бъде опакован в защитна среда. Това пластмасово изделие притежава специална индикация за стерилност със съответния сертификат и срок на годност. Цената на изделието е от 100 до 1000 пъти по-висока от пластмасов аналог със сходен обем на пластмасово съдържание в клас пластмаси за хранителната индустрия (сравняваме тяло на спринцовка с вилица, например).
Цялото интервю със Сабина Максимова от Обществения център по околна среда и устойчиво развитие - в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56