Лидерите на европейския съюз се споразумяха за намаляване на парниковите емисии с 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г. Това решение коментираме в „Минутите на Зелената сделка с Европа директно Стара Загора“ с Юлиан Попов - политически съветник на Европейската климатична фондация.
Това е една от амбициозните цели, коментираха се няколко цифри -50%, ЕК предложи 55%, ЕП - 60%, други държави и организации настояваха за 65%. Великобритания например пое ангажимент за 68%, а Дания заяви готовност за 70% намаляване на емисиите. Така че това е амбициозна, но компромисна цел.
Ние няма да усетим някаква моментална промяна. В тези разговори не са водени преговори за конкретни действия по отношение на предприятия. Не сме поемали ангажимент за затваряне на въглищни централи.
В решението на върха се коментира и т.нар. въглероден данък, с който да се облагат стоки от чужбина, които не са платили емисии и това вероятно ще облекчи българският износ на електричество - коментира Юлиян Попов.
Конкретните мерки предстои да бъдат обобщени в европейска директива за климата, която ще бъде изработена до края на 2021 г., прогнозира Юлиян Попов.
България е една от малкото европейски страни, която има Закон за климата, приет през 2014 г. Законът за климата на Великобритания от 2008 г. например е с много ясен въглероден бюджет, план, по който се намаляват емисиите всяка година. Такъв тип законодателство е много полезен, защото създава дългосрочна стабилност на средата, която помага на инвеститорите да планират дейностите си.
Юлиян Попов коментира, че цената на въглеродните емисии ще остане водещ фактор при определянето на ангажиментите на отделните държави за постигане на общоевропейската цел за намаляване на емисиите с 55%.
Дали цената на емисиите да се прехвърли и към секторите на транспорта и сградния фонд е дискусионен въпрос, но ако това стане много сектори ще бъдат засегнати и ще ги принуди да търсят по-висока енергийна ефективност и нови енергийни източници. Дали това ще се отрази на цените зависи от националните стратегии. Например във Великобритания, където за осем години производството на електроенергия от въглища от 40% спада до 0, цените на електроенергията са се качили много малко, а сметките на домакинствата остават същите. Това е постигнато без европейски средства, с изграждането на централи за офшорен вятър и соларни паркове. Но за всяка държава решението е различно.
Цялото интервю с Юлиян Попов можете да чуете в прикачения звуков файл.
Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..
Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..
Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..
Владимир Митев, репортер в Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..
2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net