Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Териториалните планове за справедлив преход трябва да са готови до края на септември

През месец декември 2020 г. се оповести кой е консултантът, който ще изработи териториалните планове за справедлив преход на трите най-засегнати от преминаването към нисковъглеродна икономика в България региона (Стара Загора, Кюстендил и Перник).

Това е един много голям плюс, защото неизвестните започват да стават все по-малко, а с тях и причините за безпокойство – коментира изпълнителният директор на Агенцията за регионално икономическо развитие Румяна Грозева.

Консултантската фирма Прайс Уотър Хаус Купърс е една от най-добрите на световно ниво, смята тя. Самата ЕК беше обявила обществена поръчка за избор на консултант за всички 18 региона в страните-членки, на които им предстои да изработят такива планове.

Защото някои страни вече са доста по-напреднали и регионите им имат готови планове. Тези, които нямаха достатъчно средства или решиха, че ще се възползват от възможността на ЕК -  техните планове ще бъдат заплатени от европейския бюджет.

Консултантската фирма Прайс Уотър Хаус Купърс печели не само в България, но и в още няколко региона в Европа.

Не можем да очакваме обаче консултантът да свърши нашата работа, а тя е да решим какво искаме да се случи тук, за да се развива регионът и да живеем още по-добре. Консултантът може да разпише какво е законово и технически възможно, за какво можем да получим средства от ЕС, какво да финансират местните власти или държавата, но визията и желанието за развитие на областта, трябва да дойде на регионално ниво, от всички нас.

Срокът за изготвяне на териториалните планове за справедлив преход на всички региони е до края на септември. Дотогава се очаква да бъде завършен и националният План за възстановяване и устойчивост, който беше представен няколко пъти от вицепремиера Томислав Дончев. До края на април документът ще да бъде представен за предварително одобрение на ЕК.

Има още един документ, който предстои да бъде ревизиран и това е Регионалния план за развитие, който вече е приет, и в който се говори основно за Бургас. Той е изготвен в един период в който изобщо не се говореше за преход, а е много важно - и това вече го знае и бизнеса – когато кандидатстваш с даден проект той да бъде част от тази стратегическа рамка на ниво и община, и регион за развитие. В Регионалния план обаче Стара Загора е спомената с две изречения. Така че имаме много работа.

Представители на консултантската фирма вече са провели срещи с местните власти на Стара Загора и областите Хасково, Сливен и Ямбол. До края на януари са предвидени и дискусии с представители на бизнеса и неправителствения сектор. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

15 старозагорски фирми бяха обучени в кръговата икономика по проект на ТПП с норвежки партньор

До края на април 2024 г. продължава проект "Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия". Той се реализира от Търговско-промишлената палата в Стара Загора. 15 компании от Старозагорски регион участват в него. "Темата..

публикувано на 17.04.24 в 10:00

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост,..

публикувано на 08.04.24 в 15:16

УНСС изследва въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности

Въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности е темата на изследване по проект, който се осъществява от учени от Университета за национално и световно стопанство в София. Т е работят по него от 2022г.  и е съвместен проект с 12..

публикувано на 03.04.24 в 09:30

Второ събитие по проект "Преход на възможностите“ ще се проведе в Стара Загора

Изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ продължава с второ събитие в Стара Загора. „Бранд Медия България“ и Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) организират съвместно кръгла маса, на която в дълбочина да бъдат..

публикувано на 27.03.24 в 08:40

Радостин Танев: Зелената цел на Общината е на човек по дърво

Парк „Митрополит Методий Кусев", по-известен сред старозагорци като Аязмото, е едно от емблематичните места в града. В последните няколко години обаче растителният и дървесен потенциал на парка  видимо намалява. Основният вредител е короядът ,..

публикувано на 13.03.24 в 10:02

Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

Tракийски университет беше домакин на конференция „Преход на възможностите – Стара Загора“, която се проведе на 29 февруари от „Бранд Медия България“ и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Модератор на работните панели на..

публикувано на 06.03.24 в 11:26

Разясняват възможностите на прехода и Териториалния план

На срещата на 29 февруари целим да дадем яснота и конкретика по Териториалните планове, съобщи д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) по повод събитието „Преход на..

публикувано на 28.02.24 в 10:00

Конференция разяснява енергийната ефективност на сградния фонд

В рамките на поредицата кръгли маси за финансиране на устойчива енергия, Министерство на енергетиката и Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект с подкрепата на Коалиция „Да обновим България“ организират  конференцията „Енергийната ефективност на..

публикувано на 31.01.24 в 10:00

Среща за разясняване как ще се изпълнява Териториалният план организира АРИР в Стара Загора

"Новите предизвикателства в началото на годината за екипа на АРИР са няколко. Проектите, по които ще работим са по важни за региона теми. Позволихме си да се върнем към един такъв - да се даде шанс на млади хора, които по една или друга причина не са се..

публикувано на 24.01.24 в 12:42
Юлиан Попов

Старозагорски регион със специално представяне на COP28 в Дубай

У нас излизането от по-силните горива не е в голяма степен резултат на национална политика, а е бизнес , предприемаческо или корпоративно решение. България е пример за разнообразни решения за трансформация в различните индустрии – циментова,..

публикувано на 20.12.23 в 10:00