Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огнян Атанасов: Зелената сделка е нов икономически модел

Изготвящите се в момента териториални планове за справедлив преход на трите въглищни региона в България (Стара Загора, Кюстендил и Перник) са били обсъдени на срещи между синдикатите и консултантът Прайс Уотър Хаус Купърс през месец януари, съобщи Огнян Атанасов – национален консултант на КНСБ.

Това бяха по-скоро опознавателни срещи, в които Прайс Уотърс ни казаха какви са трите фази, които са предвидили при подготовката на плановете – встъпителна; свързана с механизма на управление; третата фаза е т.нар. аналитична фаза и четвърта  – подготовка на проекта, който трябва да излезе като първоначален вариант до средата на месец май. Председателите на федерациите на миньорите и енергетиците са доволни, защото не ни се случва много често, когато се правят такива планове, те да започват с толкова коментари.

Самите териториални планове предстои да бъдат одобрени от ЕК до края на септември. Ние се вслушваме в работещите и тяхното мнение, защото хората вече са загубили доверие, подчерта Огнян Атанасов. Идеите за промяна трябва да тръгнат отдолу нагоре, категоричен е той:

Консултатите очакват проекти за разнообразяване на икономическата структура на отделните региони, проекти насочени към възможностите за преквалификация на работещите и проекти за възобновяема енергия. Хората не реагираха много добре на плановете на преквалификация. Те реагират остро, защото за тях това означава спиране в най-кратък срок и обучение, но в какво? Всички се обединихме около мнението, че действия с план по-малък от 10 години в тези региони, не са справедливи.

Всичко, което се случва оттук нататък в тези региони следва да е свързано с работниците, защо не и с тяхното пряко участие в икономическото развитие, чрез т. нар. работнически кооперативи, смята Огнян Атанасов:

Основната ни задача е да има яснота, защото такава няма, за разлика от Чехия и Гърция, например. У нас никой не казва твърдо какво се случва. Ясно е, че въглищата ще затихват, докато има система за търговия с емисии, а тя ще продължи да съществува. 

Това, от което заинтересованите страни имат нужда, е яснота. Най-вече - правителството да е наясно какво ще се случва в бъдеще, уточни Огнян Атанасов.

Ние не коментираме работни места, няма да допуснем намаляване на работни места, докато не разберем какво се случва. Разковничето е в новите технологии и възможността те да се развиват в страните от Централна и Източна Европа. ЕК да вземе това предвид и да направи така, че трансферът на технологии да дойде и при нас.

Работните места да бъдат запазени, доходите да бъдат повишени – това е задължителна част от прехода към нов тип икономика, казват от КНСБ.

За съжаление думичката „справедлив“ в България я направихме плашеща. Хората като чуят за справедлив преход и казват – ще ни затварят, оставаме без работа. Това трябва да го обърнем на всяка цена, заключи Огнян Атанасов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00

Завърши проектът „Преход на възможностите“

Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше  международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София.  Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..

публикувано на 02.10.24 в 10:00
При посещението в шведския град Борас

Как да се реализират текстилните отпадъци - добрите практики идват от Швеция

Първа среща по проект „ TEXAD  - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..

публикувано на 25.09.24 в 10:00