Когато попаднах на информация, че със снимки под надслов „Остави се да си ВОДЕН“ младите Иван-Александър Иванов – фотограф и майстор на дърво и съпругата му Стефания Георгиева – хореограф в шуменския театър, участват в изложба в столична галерия, си спомних, че миналото лято уговорката ни да се срещнем в ямболското село Воден не се осъществи. Затова си казах, че сега при малко повече късмет ще мога да се запозная с тях за да ми разкажат за всичко, което правят за децата в селото. И то така, че привличат и други хора към своите инициативи и печелят симпатиите и подкрепата на всички. Изненадата от запознанството ни е приятна – Иван Александър и Стефания идват с 4-месечния си син Рони. Водят ме в една от стаите на кметството, където са събрали десетки плюшени играчки, кукли, конструктори и занимателни игри за деца на всякаква възраст. А те не са малко – през лятото с тези, които си идват от града стават около 50-60. Идеята да помогнат с малки стъпки с общи усилия да променят живота на с. Воден се ражда спонтанно, след като решават да занимават децата, разказва Иван Александър. Най-напред ангажирали децата с четка и кутия за боя да разчертаят селското игрище.
С училището за балет миналото лято, София Георгиева и сестра й откриват пред двадесетина от малчуганите магичния свят на танца – класически и модерен. Стефания прави 2 танца с децата, които се играят пред публика. И продължава с разкриването на чудния свят на познанието и изкуството – защитава проект пред Министерството на културата, с който в читалищната библиотека постъпват 60-на нови заглавия – повечето са детски книги. Приятели и колеги на младото семейство от страната приемат желанието им да занимават в различни изкуства децата, много от тях са от цигански семейства. Но твърде скоро ромчетата вместо да питат какво ще ми дадеш, питат „Какво да направя?“, „Искам и аз да участвам!“, защото Иван Александър и Стефания правят екоизлети в околността на Воден - учат ги да снимат и да познават редките растения и билките в този край на Странджа. Почистват поляните, екопътеките и центъра на селото, боядисват катерушките и пейките в детския кът. Така трудът и грижата за околната среда вървят със забавлението и играта. Млади артисти подкрепят семейството в работата им в с. Воден. А всяка идея ражда следваща – на ред са художествените ателиета за малчуганите. Но затова децата и семейство Иванови се заемат да почистят и подредят фоайето и залите на местното читалище, което от години стои затворено, разказва Иван Александър. И още на влизане показва етнографската сбирка от тъкачен стан, хурки, вретена, чакрък, грънци и паници. Но най-голяма гордост са народните носии от този край на боляровска община. Костюмите са вече годни, който иска да се снима с тях, казва Иван Александър.
Петя Кисьова подпомага усилията на двамата ентусиасти и дарява 12 компютъра, три от които вече очакват своите потребители. За останалите трябва да се поставят контакти към електрическата мрежа.
В голямата зала, складът е отстъпил пространство за творческите работилници и за танцовите репетиции. Идеята на Иван Александър е да направят заедно с малките художници карта на селото със забележителностите му и указания как да стигнат до тях. Стефания и Иван Александър помагат в идеята на кметицата Стоянка Чакърова да почисти църковния двор и да започне дарителска кампания за възстановяването на храма „Свети Георги“, който е построен в края на 19 в. след опожаряването на първата църква на воденци от отстъпващите турски войски по време на руско-турската освободителна война през 1877-78 г. С техника и резачки се включили повечето от мъжете и сега храмът бди над Воден с помръкналото си величие. Но всички вярват, че с дарения, доброволен труд и добри реставратори ще успеят да върнат достолепната му красота. За краткото време откакто е започнала дарителската им кампания са събрали близо 10 000 лв. От ремонт и подмяна се нуждаят покрива, пода и прозорците на църквата, да се почистят иконите на иконостаса, да се боядисат стените и да се укрепи кулата с камбаната.
А за другата гордост на воденци – библиотеката Иван Александър описва картината, когато за пръв път влиза в нея: “Когато влязохме в библиотеката за първи път през 2020-та в нея един от рафтовете беше счупен и паднал на прозореца на стаята. Сега има рафт с чисто нови книги. Изглежда, че всички неща се случват бързо и с лекота, но ако не бяха кметският наместник Стоянка Чакърова, кметът на Болярово Христо Христов и заместничката му Нина Туерзиева, нищо нямаше да се случва”, признават Стефания и Иван Александър.
Децата с нетърпение чакат пролетта и лятото и още повече да си отиде пандемията за да играят своите постановки пред хората в село, в Болярово и където ги поканят. Затова заедно с тях мечтаят и Стефания и Иван Александър.
Кристина Русева разказва за срещата си със Стефания Георгиева, Иван Александър Иванов и малкия им син Рони в звуковия файл.
Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град. Затова тематиката и..
„Среща на изкуствата с усмивка“ предлага Държавна Опера Стара Загора тази вечер, в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта. Съпътстващото фестивално..
На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..
Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев. Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..
С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..
Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч. "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..
Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..
Днес от 18.30 часа в РБ "Захарий Княжески" е представянето на "Нокомис", първата публикувана прозаична творба на поетесата-преводач Катерина Стойкова. Стара Загора е втората спирка в националното турне на авторката, която се завърна от САЩ за..
Коледен концерт с аранжировки на известни коледни песни ще представят Акапелна формация „Хармоникс“. Концертът е на 9 декември от 19 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора. Г рупата е подготвила богат репертоар специално за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net