Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

22 февруари е рождената дата на балета в България

Първият самостоятелен балет поставен на сцената на Народния театър е "Копелия". Датата на премиерата 22 февруари 1928  се счита за рождена в летоброенето на българското балетно изкуство. Хореографията на тази първа„ Копелия” е дело на Анастас Петров (1899-1978), той изпълнява и ролята на Франц. Сванилда е пресъздадена от Надя Винарова и Анна Воробьова. Георги Донев е Копелиус, а Георги Попангелов – кметът. Декорите на постановката са дело на Александър Миленков, а костюмите – на Райна Ракарова-Никова. Диригент е Тодор Хаджиев.

Първата публична изява на балета в Стара Загора е с премиерата на операта „Гергана” от Маестро Георги Атанасов през 1925 година, с която се създава оперната трупа в града. За целта учителят в Девическата гимназия Йосиф Стоилов подготвя осем ученички от девическото педагогическо училище. Близо две десетилетия по-късно, през 1943 година, Катя Абаджиева подготвя танците в операта „Биляна” от Йоско Йосифов. Първият хореограф на трупата със специално образование е Анна Воробьова. Под нейно ръководство се поставят танците в „Продадена невеста”, „Риголето”, „Кармен”. Първият самостоятелен балетен спектакъл „Куклената фея” от Байер (1949) е реализиран под нейно ръководство, а също и „Копелия” (1951).

С български балет, на старозагорска сцена, прави своя дебют, след завършването на хореографското училище в София, през 1959 година Снежана Дескова. Ръководството на операта поставя музикалната драма на Иван Димов "Кърджалии". Композиторът по това време е назначен като хормайстор в първата извънстолична опера, разказва Дескова:

След "Кърджалии" на Иван Димов в репертоара на първата примабалерина на старозагорската опера са записани заглавията: "Орфей и Родопа" на Цветан Цветанов и "Нощта срещу Еньовден" на Марин Големинов.

От 2016 година художествен ръководител на балетната трупа е Силвия Томова, възпитаничка на най-елитната руска държавна балетна академия "А.Я Ваганова" в Санкт Петербург. Нейната успешна творческа кариера е свързана с Националната опера и балет. Примабалерината има зад гърба си над 90 главни роли в класически и модерни балетни заглавия. Нейна е заслугата за привличането на балетни артисти от България, Италия, Полша, Албания, Гърция, Португалия, Канада, Испания, Великобритания, Япония, Тайван, Никарагуа и Мексико в старозагорската трупа. Всяка постановка на балета е свидетелство за израстването на артистите и празник, феерия от багри, тържество на красотата, за изпълнители и публика.  

В предаването "60 минути повече" талантливата ученичка на Снежана Дескова, откритието на Силвия Томова, спечелилата сърцата на публика и критика Анелия Димитрова сподели: "Един балетен артист празнува всеки ден от живота си. Нашата професия е едно посвещение. Няма как да си мислим, че танцът е с нас само в празнични дни или когато работим в балетната зала, той е част от нас. Танцът е нашето ежедневие, за всеки от нас е празник, че се занимава с това велико изкуство."

За ролята на Демна, от балета "Нестинарка" на Марин Големинов, Анелия Димитрова смело заявява "Това съм аз!" А какви приликите между нестинарството и балетното изкуство открива примабелерината, която за този своя роля получи "Кристална лира" от Съюза на българските музикални и танцови дейци, наградата за "Млад изпълнител" за 2018 година на Класик FM радио и грамота за творчески постижения от министъра на културата Боил Банов, чуйте в прикачения звуков файл:  

"Нашият театър се развива с невероятна скорост," подчерта Анелия Димитрова. Тя разказа за работата с хореографа Андрей Босов и подготовката за премиерата на "Спящата красавица" през април. Примабалерината, която тихо и на палци превзема своите мечтани върхове в балетното изкуство, призова слушателите да подкрепят, и да се радват на изкуството, защото: "Всичко, което правим е посветено на нашата публика."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Мария Кьосева

Старозагорка режисира късометражен филм в Лондон

Мария Кьосева е само на 21 години, а вече е режисьор на собствен късометражен филм в Лондон. Тя живее там от 2020 г., когато получава пълна стипендия за обучение. След изтичането на дете години записва режисура. Преди месец заедно със свои приятели и..

публикувано на 26.04.24 в 15:36

Митрополит Киприан дирижира "Стабат Матер" от Росини със Старозагорската опера

За втори път Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан ще дирижира „Стабат Матер“ от Джоакино Росини – на 25 април в 19 часа в Операта. Солистите Емилия Терзиева/сопран/, Петя Петрова /мецосопран/, Ивайло Йовчев /тенор/,..

публикувано на 24.04.24 в 19:15
една от картините на Мара Чорбаджийска

Непознатата Мара Чорбаджийска

Знаете ли коя е Мара Чорбаджийска – ако отговорът ви е, че това е съпругата на Чудомир, то сте прави.  Но всъщност, освен негова съпруга, Мара Чорбаджийска е изключителен талант, художник, факт, който някак остава в сянка и който се е заел да осветли..

публикувано на 24.04.24 в 10:00
Парк

Предложение за нов монумент в парк "Артилерийски" провокира обществена реакция

Предложение за поставяне на монумент „100 години Интернейшънъл Инер Уийл"  в парк „Артилерийски“, е една от точките в дневния ред на предстоящата в четвъртък общинска сесия.  Идеята за това е и на двата Инер Уийл клуба в града - "Стара Загора" и..

публикувано на 24.04.24 в 09:15
Боби Иванчев

Дъждът събужда меланхолията в душата

Борислав /Боби/ Иванчев е музикант подвластен на магията на радиото. Неговият първи авторски сингъл "Изваяни" успешно пътешества в ефира събирайки одобрението на слушателите. "Тази песен е послание." В предаването "60 минути повече" роденият през..

публикувано на 23.04.24 в 17:30

Поетесата Маргарита Петкова гостува в Стара Загора за Световния ден на книгата

Световният ден на книгата и авторското право ще бъде отбелязан с богата литературна програма в Стара Загора. Празникът на книгата в града на поетите ще се проведе от 10 до 16 часа с 19-то издание на Маратон на четенето в Културен център Стара..

обновено на 23.04.24 в 15:45

Силата да спасим градската природа

За седма поредна година Български център за нестопанско право (БЦНП) организира националният конкурс "Граждански будилник". Темата тази година е  “Активизъм в действие: силата да спасим градската природа".  Участие могат да вземат кандидати над 14..

публикувано на 23.04.24 в 15:01

Джазиран кавър на песен на братя Аргирови стана част от „Пеещи артисти“

Най-новата песен от музикалния проект „Пеещи артисти“ се казва „Силвия“ и е кавър на песента „Предчувствие за стих“ на братя Аргирови от 1983г. Песента се изпълнява от дамския квартет Албена Михова, Милица Божинова, Петя Дикова и Жаклин Таракчи...

публикувано на 22.04.24 в 15:31
Международен фестивал

Международен фестивал "Вълшебен свят" събра танцьори от цяла Европа

Танцьори от цяла Европа се съревноваваха три дни по време на Международен фестивал "Вълшебен свят" . Той се проведе за детнадесети пореден път в Хасково. Участниците показаха своя талант паралелно на две сцени и бяха оценявани от жури също с международно..

публикувано на 22.04.24 в 15:08

Четиринадесетото издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол

Поредното издание на националния театрален конкурс „Този свят е и мой“ ще се състои в Ямбол на 10 май. Творческата изява е за деца и ученици от първи до 12 клас, които имат афинитет към театъра и сцената. Заявки за участие се приемат до 8 май, съобщиха..

публикувано на 22.04.24 в 14:00