Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честита Баба Марта!

Снимка: Pixabay

Почитаме обичая "Баба Марта"  - един от най-тачените български обичаи с хилядолетна традиция.
На този празник се подарява специален амулет, наречен мартеница, за здраве и сила през следващата година. Мартениците се изработват само за 1 март, когато според българския народ започва новата стопанска година. 
На 1 март хората, дърветата и животните се закичват за здраве и успех с мартеници, направени от пресукан бял и червен конец. Те се носят или до 9 март - църковния празник на Свети 40 мъченици, или до 25 март - Благовещение. Мартеницата може да се свали и при първото виждане на щъркел, на лястовица, кукувица или на цъфнало дърво.

Мартениците са направени задължително от два пресукани конеца - червен и бял. В някои райони на страната конците са само червени, а в други - многоцветни, но с преобладаващо червено. Този цвят според народното поверие има силата на слънцето и дава жизненост на всяко същество. Белият цвят символизира чистотата, невинността и радостта. В българските традиции бялото е и знак за красота, а червеното е цвят на жизненост, здраве и любов, на победата, на живота и храбростта, на светлината, на изгряващото и залязващото слънце. 

Според легендите първата мартеница е направена от Ахинора, жената на хан Аспарух, през втората половина на седми век, когато Аспарух преминал Дунава и открил за българите земите около Балкана. Ахинора дълго чакала своя любим и накрая завързала на крачето на лястовичка пресукан бял и червен конец и пуснала птичката да предаде посланието й за здраве и любов.
Този стародавен, най-вероятно езически обичай, се смята за уникална българска традиция, макар че в леко променен вид присъства и в Румъния. Там мартеницата се нарича "марцишор" и се носи само от жени, а в Северна Гърция я носят само децата като гривна, направена от усукан бял и червен конец. Обичаят се пази и в близките страни, където са се преселвали българите през вековете - отбелязва се в южните части на Молдова, където живеят етнически българи. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Приеха държавният план-прием в училищата в област Сливен

Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие на област Сливен прие държавният план-прием в неспециализираните професионални и профилирани гимназии и средни училища в област Сливен за учебната 2025/2026 година. Той е изготвен на база..

публикувано на 02.02.25 в 13:48

Продължава възстановяването на селата Воден и Крайново

Възстановяването на селата Воден и Крайново, които пострадаха при пожарите миналото лято продължава, продължава и изграждането на нови къщи на останалите без дом семейства.  Близо 40 къщи бяха засегнати при пожарите през юли. 13 от тях са..

публикувано на 02.02.25 в 12:54

Приключва мащабният ремонт на началното училище в Тополовград

Приключват мащабните ремонтни дейности по обновяването на Начално училище „Св.св. Кирил и Методий“ в Тополовград. На 17 февруари сградата ще бъде официално открита с прерязване на лента и водосвет.  Близо 200 деца от Тополовград и селата в общината..

публикувано на 02.02.25 в 11:15

Катастрофа на пътя Казанлък - Стара Загора

Временно движението по път I-5 Казанлък - Стара Загора при км 225 се осъществява в една лента поради катастрофа, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Затворена е активната лента и движението се извършва в изпреварващата лента. Трафикът се..

публикувано на 02.02.25 в 11:04

Избраха новия Цар на виното в Ямбол

С ритуално зарязване на лозите в най- стария ямболски квартал местните винари почетоха днешния празник. За поредна година беше избран и Цар на виното, който получи короната от миналогодишния й носител.  В центъра на квартал Каргон, в двора на читалище..

публикувано на 01.02.25 в 16:23

Уточнени са условията и правилата за избор на изпълнител на паметника на Радой Ралин в Сливен

Условията и правилата за конкурс за избор на изпълнител на паметника на писателя Радой Ралин в родния му Сливен вече са разписани. Това обяви общинския съветник Пепа Генчева, която е част от инициативния комитет за издигането на паметника. Очаква се в..

публикувано на 01.02.25 в 16:09

Елхово се слави с добри винопроизводители

Община Елхово се слави с много добри винопроизводители.  Отбелязването на Деня на лозарите и винарите започна с традиционния ритуал по зарязване на лозите и поливането им с червено вино, за да е плодородна и новата реколта.  „Скъпи съграждани, Уваж..

публикувано на 01.02.25 в 15:00

Янко Тодоров - Полицая остава в ареста по обвинение за опит за убийство

Янко Тодоров – Полицая обвинен от прокуратурата, че е направил опит да убие ексмитничаря Димитър Николов – Шопа от Свиленград остава в ареста. Това постанови днес дежурен съдия след като разгледа искането на държавното обвинение.  Опитът за убийство..

публикувано на 01.02.25 в 13:43
УМБАЛ

Здравното министерство: Ремонтът на Спешното отделение в Стара Загора ще приключи до края на юли

Строителните дейности по ремонта на Спешно приемно отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ ще бъдат подновени и ще приключат до 31 юли тази година. Това е заявил в отговор на въпрос на старозагорския депутат  Радослав Рибарски  новият министър на..

публикувано на 01.02.25 в 13:28

Залесителна акция се проведе в местността Седми километър

Мащабна залесителна акция се проведе в местността  Седми километър до Стара Загора в първия ден на месец февруари. Предвиденият за озеленяване терен е от 140 дка на мястото, където през лятото на миналата година горяха големи горски пожари...

публикувано на 01.02.25 в 12:35