Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Генка Пейчева, председател на Районната колегия на Българския лекарски съюз в Стара Загора:

Преодолейте психологическото си притеснение и се ваксинирайте

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Разликата във ваксините е в постигането на добрия имунологичен отговор. Това каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева – педиатър, имунолог и председател на Районната колегия на Българския лекарски съюз в Стара Загора.

И двата вида ваксини, които към настоящия момент са на българския пазар постигат един много близък имунологичен резултат, което е най-важното. Имам предвид, че правят защита на организма между 90-95%. За притивовирусна ваксина това е един невероятен резултат.

Принципите, на които стъпват в момента ваксините на Pfizer и Moderna са така наречените RNK ваксини. Какво правят те? Взема се информационна RNKот белтъка на коронавируса, която се вкарва в организма. Тази информационна RNK стартира образуването на антигена от короната и включва имунната система на организма, който образува антителата и Т-клетъчния имунитет срещу вируса.

Много е важно да кажем това, че антителата поакзват, че ние правим имунитет, но те са една трета от протекцията ни срещу този вирус. Другите две трети са онова, което постигаме на база на Т-клетъчния си имунитет. Образуването на повече паметови Т-клетки, които да помнят, да създават имунитет срещу въпросния, конкретния и точния коронавирус, а не просто срещу някой, нещо и някога“.

Модерна е също RNK ваксина, която използва транспортна RNK, обясни още д-р Пейчева. 

Тези ваксини са високотехнологични и нямаме техен аналог до този момент, които да сме създавали или прилагали. Защо се случи толкова бързо този път? Защото сме в ново технологично време. Ние сме нови хора. Трябва да кажа, че технологията, която се използва за тези ваксини не започна от нулата. В тази посока се работи за лечение на рак. Имунулозите стъпиха на тази база и отхвръкнаха, и направиха тази против коронавирусна ваксина. Това е една изключително съвременна технология и то безвредна.

Другите ваксини, векторните, са на AstraZeneca, СпутникV, китайската, тази на Jonson&Jonson, каза д-р Пейчева.

За тях се взема за вектор един аденовирус, който е омаломощен и не може да се леприцира т. е не може да се размножава в организма. Върху него е поставен антигена от коронавируса и по този начин влиза в организма и създава отново антивирусен, Т-клетъчен и B –клетъчен имунитет. Те могат много по-често да дадат високата температура, отпадналост и т.н. Причината за това е, че дори и без да има възможност да се размножава аденовируса си остава вирус. По тази причина имаме тази реактогенност. Но трябва да признаем, че и AstraZeneca, и СпутникV създадоха т. нар. Liteформи, които намаляват тази реактогенност при апликацията. Това са новите ваксини. Няма намеса в генома. Няма намеса в хормоните. Това са съвременни ваксини и ако имаме въсмет в тази пандемия, то той се крие в това, че коронавируса е един стабилен вирус".

Видях толкова тежко протичане на коронавируса, че дори по-тежките реакции в първите 72 часа след ваксинация „ не може да се намаже на това тежко протичане“, сподели още д-р Пейчева. 

Цялото интервю на Елена Енчева с д-р Генка Пейчева, чуйте в прикачения звуков файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Здравето и психиката в бойните изкуства

Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..

публикувано на 15.02.25 в 12:05

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44