Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Загоров: конструкцията на новата енергетика трябва да се изгражда бавно и внимателно

Синдиката нито сме инвеститори, нито сме консултанти, нито имаме власт.

С това уточнение започна разговорът с конфедералния секретар на КТ „Подкрепа“ Александър Загоров:

Ние сме сдружение на работниците и служителите и защитаваме техните права. Първото, което искаме е да се напълни със съдържание всичко, което се казва, че ще е справедлив преход и той да бъде справедлив. Ако има несправедливости, те ще породят напрежения и резултатите за цялото общество, държава и икономика ще бъдат по-скоро лоши, отколкото добри, а никой не иска лоши резултати.

Към момента от синдиката внимателно наблюдават тиражираните експертизи, мнения и доклади, допълни Александър Загоров

За да не изтървем някаква новост, и ако има неправилни неща, които са изказани, навреме да кажем, че това е невярно, неизпълнимо и не е в правилна посока.

По думите му, пример за това е твърдението, че фотоволтаиците ще могат да заменят електроенергията от комплекс „Марица изток“.

Тези твърдения са абсурдни. Търсят се стратегии, в които всички да са победители. А в такъв случай Зелената сделка трябва да е наистина сделка и наистина да стигнем до достатъчно голяма и сигурна защита на цялото работещо население в старозагорско, в частност на миньори и енергетици, което е трудно.

Проучване на нагласите на работещите в комплекса е правено преди две години, каза още Александър Загоров:

Анкетите показаха, че по-възрастните служители, при загуба на настоящото си работно място, биха потърсили възможност в подобни браншове в страната или в чужбина, а по-младите категорично говореха за напускане на страната. Те са сигурни, че такава работа при такива условия, удовлетворение и доходи няма да получат при никаква замяна на работните места.

Конструкцията на новата енергетика, на бъдещето трябва да се изгражда бавно и внимателно, без да се събаря конструкцията на настоящата енергетика.

Част от демотивацията, която се наблюдава сред работещите в комплекса идва от дезинформацията, обясни още Александър Загоров.

Конфликти не очаквам, но е възможно да се получат, ако нещата ескалират като изказвания и като провокации, защото това също е средство да се спечелят пари в суматохата.

Планът „Климат и енергетика“ за близките години не предвижда сътресение в региона. Голямата идея е първо да се разнообрази икономически региона, да се въведе нова енергетика на основата на ВЕИ, която не да замени старата, а да бъде допълваща, защото нова икономика идва с допълнителна енергетика.

Цялото интервю с Александър Загоров можете да чуете в прикачения звуков файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00
Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

Година на цифровото гражданство за АРИР е новата 2025 година

2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..

публикувано на 15.01.25 в 10:00

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00