Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Славян Стоянов: "Символиката и силата на българската шевица"

Снимка: bnr.bg

Колко от нас, които обичаме и се интересуваме от миналото си, археология и фолклор са се замисляли, че орнаментите, фигурите, украсите на глинените съдове, на керамиката, която намират археолозите при разкопките на богатата ни на история българска земя се повтарят в богатата и неповторима българска шевица? Това прозрение на фотографа и художник Славян Стоянов е водещо в неговия път на професионално развитие. Той става част от екипите на археолозите проучващи хилядолетната ни история в различни краища на страната. Рисува и фотографира обектите и находките. Привлечен и влюбен в цветовете, формите и посланията на везбата, украсяваща българската носия в различните етнографски области на страната, по идея на съпругата си организира "Фективал на българската шевица" през 2017 г.  А страстта по всичко, което е израз на българщината е в основата и на  "Виртуален музей на България", който се занимава с изработването на български шевици. Така се надява да бъде съхранена българската везана култура, в основата на която са заложени пиктограмите отпреди хиляди години. Пандемията от корона вируса прекъсна зародилата се ежегодна традиция всяка година да се провежда фестивала на  шевицата, обстоятелствата тази година с непрекъснатите „отваряния“ и затваряния“ на страната не дават надежда да се организира и проведе четвъртото му издание, споделя с тъга твореца. 

Организирането на виртуални изложби на българската шевица върху носии и накити, кърпи, възглавници, покривки не могат да  предадат живия дух на събитието, което припомня, че българските шевици са най-богатите на Балканския п-ов. Не само като цветове, мотиви  и орнаментика.Показвали са социалния статус и пола, възрастта на жената или мъжа, имат магична сила – да пазят носителя си от зли сили и уроки по време на земния му живот. Затова и шевиците са в края на дрехата – на ръкавите, на ризата, на сукмана, на пазвата, на ръкавите на елека, за да възпират навлизането на злите сили. Цветовете също символизират живота на човека  на земята – червеният цвят – кръвта и началото на живота, жълтият – слънцето, светлината и огъня, а щом стане дума за отвъдното – е бил свързван с  починалите и с хората, за които успехът е предопределен. Белият цвят е символ на Божията светлина, чистотата, младежката непорочност, а зеленият – на плодородието и на вечния живот, разказва Славян Стоянов. Символите, които го впечатляват са Дървото на живота, лявата и дясната свастика, наричани от старите дърворезбари и строители „шашарма“, използвана все още в работата им. Като "гонещи се правоъгълници" тя се използва в църковните двери. Думата "свастика" е от санскристски и означава благопожелание -  "Да бъде добро!"  А старите ни баби – забравили първоначалната символика, но запомнили посланието, са я наричали „дядо гони баба“. Другите често срещани символи в българската  везба са Богинята майка,  раждащата Богиня и канатицата – символът на семейството. "В скрития смисъл на шевицата са отразени вярванията, надеждите, познанията на българите за Вселената и въображението и майсторството на бабите и майките ни. Сукманите, везаните "гази" и ризи  в Странджа и Сакар са богато везани, както и свилениците  и ръкавите в софийско, македонските носии също са щедро везани. Малко по-изчистени са в Добруджа. Символите са еднакви във всяка етнографска област, но са с различни цветове по-скоро", завършва интервюто ни Славян Стоянов

Интервюто на Кристина Русева със Славян Стоянов чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44