Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Ангелов: Намираме се в най-върховата част от третия пик

Проф. Костадин Ангелов
Снимка: БГНЕС

За последните 2 седмици в страната наблюдаваме покачване на случаите на Covid-19, съобщи на редовен брифинг за разпространението на коронавируса здравният министър Костадин Ангелов.

Според данните от експертите се намираме се в най-върховата част на пика, който е трети за нашата страна. Очакваме и данните показват, че започваме да вървим в най-високата част на платото.

Има натиск върху лечебните заведения у нас – най-вече в София-град, Бургас, Варна и Шумен.

Но най-големият натиск е върху психиката на хората, подчерта проф. Ангелов:

„Различни хора се опитват да окажат натиск чрез боравенето със страховете и надеждите на всички. Моля, всеки един български гражданин да бъде спокоен. Да знае, че системата на здравеопазването е готова и подготвена. Нямаме никакви притеснения. Искам да изкажа благодарностите си към всички лекари, които са на първа линия“.

Около 15 000 са ваксинираните дневно през последната седмица – очакваме това число да се увеличи с пристигането на допълнителни количества ваксини от най-предпочитаната към момента – на основата на информационна РНК.

„Може би сме единствената държава в Европа, в която хората имат достъп ваксина, стигат до тази ваксина и се отказват заради това, че не е избраната от тях ваксина. Искам да ви кажа, че има държави, в които няма никакви ваксини…Очакваме до края на април да получим достатъчно количества ваксини, с което да дадем възможност на хората да направят своя информиран избор по отношение на вида ваксина“, подчерта министърът. 

За поредна седмица започваме да обръщаме тенденцията на брой положителни тестове и брой излекувани от лечебните заведения.

259 563 е общият брой на излекуваните.

Отчитаме от разговорите с експерти тази седмица, че приблизително такъв е и броят на българите, които са излекувани и не са отразени в системата и са прекарали безсимптомно заболяването. Те заедно с ваксинираните правят близо 1 милион души.

Има възможност за увеличаване на леглата в болничните заведения, отбеляза още Костадин Ангелов. 


На база на 14-дневната заболяемост България се намира на 5-о място в Европейския съюз със 732 на 100 000, съответно на 2-ро място на Балканския полуостров, съобщи на свой ред главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.

Смъртността у нас на база 14 дни е 21 на 100 000, което ни нарежда на 3-о място в ЕС след Унгария и Чехия и 1-во място на Балканите, каза още той. 

С най-висока заболеямост вътре в страната е София-град с 1018, следван от Силистра с 1002, Бургас – 986, Перник – 857.

Към момента 7 области са със заболяемост над 800 на 100 000 и още 7 са с под 500 на 100 000, които са най-слабо засегнати – Търговище (281), Кърджали (302), Видин (308), Разград (342), Пазарджик (413), Велико Търново (474), Габрово (494). 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Заместник-министър Таня Михайлова открива образователен форум в Стара Загора

Регионален образователен форум по Национална програма „Иновации в действие” – 2025 г. на тема „Развитие и усъвършенстване на 4К умения на двадесет и първи век – креативност, критично мислене, колаборация, комуникация – за превенция в условията на..

публикувано на 18.03.25 в 09:27

Сняг заваля и на прохода Шипка

На прохода Шипка вали сняг със средна интензивност, съобщават от  Областно пътно управление  Стара Загора. На терен почиства една машина. Има готовност да се включи и втора. На Прохода на Републиката  валежът е от дъжд, примесен със сняг...

публикувано на 18.03.25 в 08:49

Напрежение в Ямбол, искат оставката на управителя на ВиК

Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с..

публикувано на 18.03.25 в 08:34

Кампания по безплатно предаване на опасни отпадъци от бита се провежда в Сливен

В Световния ден за рециклиране  - пролетна кампания за безплатно предаване на опасни битови отпадъци се провежда днес в Сливен.   Мобилният пункт ще бъде разположен  на  булевард "Георги Данчев", паркинг до кръговото кръстовище, западно от спортна..

публикувано на 18.03.25 в 08:05

Облачно време с валежи от дъжд и сняг

Сутринта в източните и северни райони ще духа умерен и временно силен вятър от север-североизток. В страната ще продължи да нахлува студен въздух. Ще бъде облачно. Главно на север от Стара планина ще вали сняг.  По Черноморието и в югоизточните райони ще..

публикувано на 18.03.25 в 05:05

Ден на траур заради трагедията в Кочани

Министерският съвет прие решение, с което обяви 18 март 2025 година за Ден на национален траур в памет на жертвите, загинали при трагични обстоятелства в град Кочани, Република Северна Македония. Това съобщиха от правителствената информационна служба...

публикувано на 18.03.25 в 04:59

Стара Загора остава без вода още два часа

ПОРАДИ УСЛОЖНЕНА АВАРИЯ голяма част от Стара Загора продължава да е  СЪС СПРЯНО ВОДОПОДАВАНЕ ДО 22:00  часа, съобщиха от ВиК Стара Загора. Причината за повече от 6-часовото безводие е авария на тласкателен водопровод между ПС „Ягода II“ и ПС „Ягода..

публикувано на 17.03.25 в 20:39

Ученици се включиха в залесяването на опожарената местност „Седми километър“

Държавно горско стопанство – Стара Загора организира залесителна акция в местността „Седми километър“ , където през лятото на 2024 г. върхов горски пожар унищожи стотици декари борови насаждения. В инициативата, посветена на предстоящата..

публикувано на 17.03.25 в 17:03

В Сливен обновиха залата по вдигане на тежести, носеща името на Нурикян

Приключи ремонтът на залата по вдигане на тежести в Сливен, която отскоро носи името на двукратния олимпийски шампион Норайр Нурикян. Днес кметът Стефан Радев припомни, че именно от тази зала е започнал спортния път на Нурикян и на сребърния..

публикувано на 17.03.25 в 16:51

След трагедията в Кочани - извънредни проверки на пожарната у нас

Пожарната започва допълнителни проверки у нас на близо 260 обекта в цялата страна, основно дискотеки. Ше се следи за спазване на изискванията за евакуация и противопожарен контрол.  Това съобщи директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов...

публикувано на 17.03.25 в 15:55