Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научен труд проследява ромското участие в правоохранителната система в България в периода от 1878 до второто десетилетие на XXI век

Днешният 8 април е празник за ромската общност по цял свят. Изборът на датата не е случаен. На тази дата се чества освобождаването на ромите от концентрационния лагер Аушвиц в края на Втората световна война. На 8 април 1971 година в Лондон се провежда и Първият ромски конгрес.

Денят предразполага много и различни ракурси към ромската тема в живота, изкуството и литературата. В предаването "60 минути повече" доц.д-р Евгения Иванова и д-р Велчо Кръстев разказаха за работата си върху книгата "Правоохранителната система и циганите/ромите в България. Научният труд обхваща историческото развитие на страната ни от 1878 до второто десетилетие на XXI век. "Трите основни периода включени в книгата са съобразени с обществено-политическото развитие на страната. "В книгата не говорим само за негативните страни на този етнос, а и за това, че те участват в работата на системата. Те са полицаи, милиционери, служители в структурите на Държавна сигурност, хора с принос в развитието на България", разказа доц.д-р Евгения Иванова. "Много интересни неща открихме във фондовете на МВР и в разсекретените архиви на Държавна сигурност. "Специално благодарим на д-р Георги Кръстев за оказаното съдействие", подчерта Иванова. 

Издадената в София през 2020 година книга "Правоохранителната система и циганите/ромите в България е деветото съвместно изследване на доц. д-р Евгения Иванова и д-р Велчо Кръстев. Тя е своеобразно продължение на книгата им "Циганите по пътищата на войната". Преди години тази книга беше първото по своя характер и мащабност изследване за ролята на ромските общности в живота на различни по своя характер, господстваща религия и преобладаващ етнос държави. Документалистите я определиха като първо по рода си не само в България, но и в Европа цялостно, систематично, всеобхватно и детайлно изследване на участието на ромите/ циганите във военното дело.

Най-голям интерес към ромската тема и задълбочените изследвания на доц. д-р Евгения Иванова и на д-р Велчо Кръстев след "По дългия път... Живот с другите" /2006/ има към "Видрица или 77 рецепти от циганската кухня", издадена през 2007 година, както и към "Циганите/ромите в България - джендър отношения" /2013/, сподели в предаването "60 минути повече" д-р Кръстев.

В хасковското село Конуш оградата на църквата "Св.Иван Рилски" е уникална с това, че част от нея е направена от щикове, участвали в сраженията през Балканската война. Тя е изградена през 1941 година от Йордан Цонев. През същата 1941 е направено и първото водоснабдяване на селото от чешмата, която се намира в черковния двор. На чешмата е поставена плоча с имената на 54 войници, загинали в Първата световна война. За да огради паметника кметът на селото Йордан Цонев решава да поиска щикове от музея в София. От там му предоставят 108 щика на участници в бойните сражения през Балканската война. С тях е направена уникалната ограда, която може да се види и днес. Конуш е едно от селата с най-много паметници на глава от населението, свързани с различни периоди от българската история. В селото паметен знак напомня и за трима роми загинали по фронтовете на Първата световна война. Сътрудникът ни Златка Михайлова допълва: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ИКАР за Драматичен театър "Невена Коканова"

50та юбилейна церемония по връчване на наградите на Съюза на артистите в България зарадва Драматичен театър "Невена Коканова". Ямболската трупа получи ИКАР за поддържаща мъжка роля. Призът отиде при Вълчо Янев за ролята му на дядо в спектакъла..

публикувано на 28.03.24 в 14:16
123

Димо Генов открива "НеОчаквана изложба" с малки живописни творби в Художествената галерия в родната Стара Загора

„НеОчаквана“ изложба с творби на старозагорския художник Димо Генов ще бъде открита тази вечер от 18 часа в Градската художествена галерия. Експозицията, подредена в камерната зала на втория етаж в бившите Старозагорски Хали ще представи 57..

публикувано на 28.03.24 в 12:01

Калин Василев е носител на награда "Чудомир" за къс хумористичен разказ

Калин Василев е тазгодишния носител на 55-ата награда “Чудомир” за къс хумористичен разказ на едноименната фондация и вестник "Стършел". Писателят и юрист спечели с разказа си "Американски стек". Това е най-старата подобна награда в страната. Тя..

публикувано на 26.03.24 в 15:30
XXIII Фестивал на маскарадните игри - Стара Загора

Стотици участници се включиха във Фестивала на маскарадните игри в Стара Загора

Над 800 участници и 20 групи от различни области на страната взеха участие в XXIII Фестивал на маскарадните игри, който се проведе навръх Тодоровден в Стара Загора. Кукери, бабугери, старци и арапи огласиха с хлопки и чанове центъра на града, за да..

публикувано на 23.03.24 в 13:49

"Моята паричка" през погледа на децата

Националният конкурс "Моята паричка" за втора година провокира въображението на децата и тяхното любопитство по отношение на темата за парите, личните финанси и финансовите навици. След успеха на първото издание през 2023 г., организаторите разширяват..

публикувано на 23.03.24 в 10:00

"Пришествие' - най-новото попълнение в "Пеещи артисти" (видео)

Една по-лирична и по-драматична Милица Божинова пее 37-та песен от проекта "Пеещи артисти", който гали музикалните сетива на почитателите на българската музика вече четвърта година. Това е трето участие на певицата в проекта, след Сборната формация с "Една..

публикувано на 22.03.24 в 14:57
Часовникът на Държавен куклен театър, Стара Загора

Кукли и поезия празнуват заедно

Световен ден на кукления театър отбелязваме на 21 март. Празникът се чества от  2003 г., по инициатива на UNIMA Internationale ,  с основната идея да е едновременно инструмент за популяризиране на кукленото изкуство, и проект, който позволява..

публикувано на 21.03.24 в 17:12

"Изкуство и култура" бе последното събитие от образователния форум „Месец на науките и изкуствата“

Младите омбудсмани Валентин Глушков и Станимир Тодоров, както и общественият посредник на община Стара Загора Иванка Сотирова, организираха училищен и образователен форум под наслов „Месец на науките и изкуствата“. Първото събитие, което се..

публикувано на 21.03.24 в 13:36

"Чудото" в Павел баня започва със спектакъла "Роднини"

Този уикенд започва първото издание на Националния фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в гр. Павел баня, който е част от Чудомировите празници в курортния град. Още в събота от 18.30 часа жителите и гостите на града ще се насладят на..

публикувано на 20.03.24 в 13:07
Снимки: Държавна опера - Стара Загора

Старозагорската опера с премиера на "Ловци на бисери" от Жорж Бизе

На 21 и 22 март от 19.00 часа на сцената на Старозагорската опера ще блесне премиерата на операта „Ловци на бисери” от Жорж Бизе. Режисьорът Славчо Николов определя своята най-нова постановка на вълнуващото заглавие от съкровищницата на френската..

публикувано на 20.03.24 в 12:59