Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научен труд проследява ромското участие в правоохранителната система в България в периода от 1878 до второто десетилетие на XXI век

Днешният 8 април е празник за ромската общност по цял свят. Изборът на датата не е случаен. На тази дата се чества освобождаването на ромите от концентрационния лагер Аушвиц в края на Втората световна война. На 8 април 1971 година в Лондон се провежда и Първият ромски конгрес.

Денят предразполага много и различни ракурси към ромската тема в живота, изкуството и литературата. В предаването "60 минути повече" доц.д-р Евгения Иванова и д-р Велчо Кръстев разказаха за работата си върху книгата "Правоохранителната система и циганите/ромите в България. Научният труд обхваща историческото развитие на страната ни от 1878 до второто десетилетие на XXI век. "Трите основни периода включени в книгата са съобразени с обществено-политическото развитие на страната. "В книгата не говорим само за негативните страни на този етнос, а и за това, че те участват в работата на системата. Те са полицаи, милиционери, служители в структурите на Държавна сигурност, хора с принос в развитието на България", разказа доц.д-р Евгения Иванова. "Много интересни неща открихме във фондовете на МВР и в разсекретените архиви на Държавна сигурност. "Специално благодарим на д-р Георги Кръстев за оказаното съдействие", подчерта Иванова. 

Издадената в София през 2020 година книга "Правоохранителната система и циганите/ромите в България е деветото съвместно изследване на доц. д-р Евгения Иванова и д-р Велчо Кръстев. Тя е своеобразно продължение на книгата им "Циганите по пътищата на войната". Преди години тази книга беше първото по своя характер и мащабност изследване за ролята на ромските общности в живота на различни по своя характер, господстваща религия и преобладаващ етнос държави. Документалистите я определиха като първо по рода си не само в България, но и в Европа цялостно, систематично, всеобхватно и детайлно изследване на участието на ромите/ циганите във военното дело.

Най-голям интерес към ромската тема и задълбочените изследвания на доц. д-р Евгения Иванова и на д-р Велчо Кръстев след "По дългия път... Живот с другите" /2006/ има към "Видрица или 77 рецепти от циганската кухня", издадена през 2007 година, както и към "Циганите/ромите в България - джендър отношения" /2013/, сподели в предаването "60 минути повече" д-р Кръстев.

В хасковското село Конуш оградата на църквата "Св.Иван Рилски" е уникална с това, че част от нея е направена от щикове, участвали в сраженията през Балканската война. Тя е изградена през 1941 година от Йордан Цонев. През същата 1941 е направено и първото водоснабдяване на селото от чешмата, която се намира в черковния двор. На чешмата е поставена плоча с имената на 54 войници, загинали в Първата световна война. За да огради паметника кметът на селото Йордан Цонев решава да поиска щикове от музея в София. От там му предоставят 108 щика на участници в бойните сражения през Балканската война. С тях е направена уникалната ограда, която може да се види и днес. Конуш е едно от селата с най-много паметници на глава от населението, свързани с различни периоди от българската история. В селото паметен знак напомня и за трима роми загинали по фронтовете на Първата световна война. Сътрудникът ни Златка Михайлова допълва: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Казанлък - Исторически музей „Искра“

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията

Екипът на Художествената галерия в Казанлък започва работа по проект за изграждане на депо „Съвремие“ към институцията. То ще бъде своеобразен дом за творчеството на всички визуални артисти, развиващи своята творческа дейност на територията на..

публикувано на 05.08.24 в 10:00

Ще изчезнат ли традициите на котленския килим?

На гости на майстор-тъкачката на котленски килими Величка Съботинова са две от нейните многобройни ученички – Нели Стоянова и Жана Качакова от Бургас. Двете приятелки всяка година идват за Фестивала на етносите и котленския килим.   Величка..

публикувано на 01.08.24 в 14:57

Хореографът на „Дон Кихот“ Аршак Галумян репетира с балета на Старозагорската опера

Днес започват последните репетиции, които ще бъдат водени лично от  хореографа на балета „Дон Кихот” Аршак Галумян - с трупата на балета на Държавна опера-Стара Загора. Зрителите ще видят бляскавия и лъчезарен спектакъл на сцената на Античен форум..

публикувано на 29.07.24 в 10:02

Ези-тура или когато облечем думите в музика

Поредната песен от музикалната колекция „Пеещи артисти“ е вече в музикалния ефир. Накратко: песента се казва „Ези-тура“, текстът е създаден специално за Пеещи артисти от един от най-прекрасните български лирици Найден Вълчев – автор на песента на..

публикувано на 25.07.24 в 10:21

Котел посреща 15 000 гости, Радио Стара Загора излъчва от фестивала на етносите

Сгушен в лоното на Източна Стара Планина, котленският парк „Изворите“ ще посрещне около 15 000 гости на фестивала на етносите, багрите и котленския килим в дните 26, 27 и 28 юли , информира за Радио Стара Загора кметът на община Котел - Коста..

публикувано на 23.07.24 в 09:36

Ивелин Керанов – 40 години на сцена, 60 години в живота и премиера в „Дон Кихот и Дон Санчо“

40 години на сцена, 60 години в живота и премиера на „Дон Кихот и Дон Санчо“. Поне три повода за среща с актьора Ивелин Керанов, въпреки че всяка среща с него е повод и смисъл. За разговор, за усмивка, за размисъл. Премиерата на „Дон Кихот и Дон..

публикувано на 22.07.24 в 14:22

Никола Попов - забравеният майстор на гравюрата

На 25 юли (четвъртък) 2024 година, от 18:00 часа, в Западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор..

публикувано на 22.07.24 в 13:15

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“, който беше представен пред посетители в петъчния ден. Дигитализирани са 121 бележника, с обем над 5000 страници. От тях 62 броя са достъпни за работа на място в дигиталния хъб и..

публикувано на 20.07.24 в 10:05

"Ромео и Жулиета" - традиционен мюзикъл с амбиция за новаторство

Остава само ден до премиерата на най-новото заглавие в афиша на Държавна опера Стара Загора - "Ромео и Жулиета". В четирите поредни вечери на 19, 20, 21 и 22 юли, всички почитатели на оперното и балетно изкуство ще могат да гледат мащабната и красива..

публикувано на 18.07.24 в 15:16

"Узана Поляна фест", зеленият фестивал на лятото, идва с още по-богата програма

От 19 до 21 юли ще се проведе деветото издание на " Узана Поляна фест ", отново при вход свободен. Тази година най-големият еко фестивал в България предлага още по-разнообразна програма на своите посетители. П риключения, артистични изпълнения, еко..

публикувано на 18.07.24 в 14:11