Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Киряков, Център за анализи и кризисни комуникации

За духа на българския парламентаризъм

Президентът Румен Радев подписа указ, с който свиква днес новоизбраното 45-о Народно събрание на първо заседание. На тържествена церемония народните представители ще положат клетва. Очаква се държавният глава да присъства и да направи обръщение от парламентарната трибуна. Преди официалния старт на новия Парламент разговаряме с политолога Даниел Киряков от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

 Г-н Киряков, да започнем с думи, изречени от бащата на парламентаризма и един от стожерите на конституционализма у нас Петко Каравелов, който казва: “Преди всичко способните лица са разпръснати. Всяка партия е заставена покрай няколко добри сили да прибере у себе си и негодници, а това пречи да се състави добър хомогенен кабинет”. От дистанцията на времето имат ли морална сила подобни слова в нашето съвремие?

Даниел Киряков: Определено имат. Това, което е казано исторически, знаете че може да се повтори или като фарс, или като трагедия.  Думите на Петко Каравелов са изключително релевантни на епохата, в която живеем. Но когато и да се препрочете Алеко Константинов също няма да сгрешите, защото там има препратки как се правят избори, как се търси народната любов, как се сформира правителство или се търси келепир и гешефт. Това, което тези будни умове преди над 100 години са наблюдавали като тенденции в незрялото тогава българско общество, ние виждаме и днес. Говорим, че прехода е минал, живеем и раборим в демокрация и пазарна икономика. За съжаление, обществото представя и такива личности, които нямат високи морални качества, нямат нужната ерудиция. Достойнство, чест,  компетенции за тях не означават нищо, защото целта им е власт и ползване на облаги от тази власт.

 Ако погледнем на парламента като на една голяма шахматна дъска с 240 фигури, каква игра започва?

 Даниел Киряков: Позиционна. До момента ние виждаме две проявления на повърхността на политическото говорене. От едната страна има словоблудство, има преекспониране на определени сюжети. И същевременно липса на дебат за същността на проблемите, които стоят пред нас – пандемия, социална криза, криза на доверие и не на последно място икономическа. От друга страна има една тишина, която през последните ден-два беше леко нарушена с отделни коментари и реплики. Тези две тенденции не са полезни за обществото. Същевременно към фигурите, които трябва да ги изпълват със смисъл и съдържание има големи очаквания. Ако развием метафората за шахматната дъска, може да се окаже че от 240 народни представители повечето са пешки.

Коя е царицата тогава?

Даниел Киряков: Не знам. Може би е в сянка. Не сме идентифицирали такъв образ. Не говоря за шумен, за креслив, а за ярък образ, който да съчетава в себе си ценности, прагматична политическа програма, но и да има нужните политически качества, да говори разбираемо и да дава перспективата.

Ще има ли живот този парламент?

Даниел Киряков: Най – трудният въпрос, защото ние виждаме каква е конфигурацията, която би могла да се случи. Ако не стане някаква задкулисна договорка или пък се случи пореден исторически компромис между първия и втория. Голяма коалиция е почти невъзможна, да не кажа изключена въз основа на заявките, които до момента формацииите са дали по отношение на идеология и политически платформи. Животът на този парламент може да продължи в рамките на 21-28 дни, следвайки цикъла на възлагане на мандати. Допускайки, че няма да има някаква договорка или т.нар.принципна позиция да се състави правителство. Тук вече говорим за компромиси, защото трябва да се внесе в Брюксел Националния план за възстановяване и устойчивост. Трябва да има работещо правителство, а не служебно, което да изпълнява антиковид мерките. Аргументи, които в удобен момент могат да се наредят красиво в лист хартия и да се представят пред нас като необходимите условия за спасение на България. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44