Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великден някога в Йерусалимово

Пръснало се по южните склонове на мистичната Сакар планина село Йерусалимово буди интереса на много от нас, които в последните години се обърнахме към историческите забележителности , архитектурните паметници и природните  красоти на България. А името му веднага се свързва с Гроба господен в Йерусалим. Двете малки рекички преминаващи през  него се сливат недалеч от Марица в р. Йерусалимова. В околностите му скалните образования и мегалити са неповторими – могат да се видят само тук и в района на Тополовград, а много от тях пазят следи от тракийските култове по тези земи, но са все още неизследвани.

 На влизане в селото метален кръст го закриля, а точно до него кипрото параклисче  „Вход Господен в Йерусалим  посреща жителите и гостите от 2015 г. насам. В центъра на селцето ме очакват 73 годишната Кръстина Генева, 60 годишният Георги Колев, усмихнатият 80- годишен Добри Добрев и кметският наместник Георги Иванов. И разговорът започва с отговора на най-възрастния – дядо Добри на въпроса откога живеят в Йерусалимово. През 1906 г., когато Хаджи кьой се преименува с царски указ в Йерусалимово, кмет е бил дядото на днешния кмет - Добри Делев Иванов, който има немалка заслуга селото да получи това име, казва с гордост Георги Иванов.

Като правя връзката с Гроба Господен – светият град за три религии, няма как да не попитам защо и от кога селото носи това име. В отговора си Добри Добрев  и Георги Колев казват, че 80% от хората в селото са вярващи християни, възпитанието във  Исус Христос идва от поколения и се предава във всяко семейство от бабите и дядовците на бащите и майките, а от тях на децата. Тук църквата никога не е преставала да бъде действаща, дори когато в социализма преследваха вярващите и много храмове бяха затворени, разрушени и осквернени.  Местните хора се гордеят с това и с историята на църквата си, за която не знаят кога е положен първият камък, но историята им пази датата на освещаването й – Великден, 1837 г. От тогава до днес хората даряват пари и труд за божия храм и за построяването на параклиса  на входа на селото. Моите домакини разказват как са посрещали Великден като деца. Всяка къща боядисва яйцата преди изгрев слънце в четвъртък или събота сутринта. Жените месят козунаци, в петък всички присъстват на Царските часове и минават под плащаницата за опрощение на греховете. В  събота привечер цялото село се стича в двора на църквата „Св. Димитър“ за службата и след Възкресението Христово, хората си казват „Христос возкресе!“ в отговор „Воистина возкресе“ и с великденско яйце и козунак се поздравяват. Всеки отнася благотворния огън в дома си. А на следващата утрин, всяка махала пече агне в обща пещ и на обяд всяко семейство се събира на празничната трапеза. „Младите отиват при кумовете с кулак, баница, пет яйца, лимон и шише вино. Това беше най-хубавото, най-благословеното да  посрещне кума кумеца и кумицата. На мръкване всички излизат да се хванат на хорото в съпровод на песни“, разказва Кръстина Генева и запява.  На втория и третия ден на Великден, всички излизат следобед на мегдана и се хващат на хорото. “Тия дни не се похваща работа и ги наричаха  разтурен понеделник, разтурен вторник, чак до петък!“, спомня си и дядо Добри.

Кметът Георги Иванов разказва, че в селото два пъти е идвал палестински посланик, който е дарил средства за храма и за построяването на чешма. Идвали са и членове на еврейското дружество „Шалом“ от Бургас, с което връзките продължават и до сега. А днес в селото живеят и български турчин от Силистра и турчин от Одрин. Не само някогашните и днешните хаджии оправдават името му Йерусалимово, а и странното  съжителство и пресичане на пътищата на хора с трите световни религии.

 А срещата ни завършва с молитвата, която йерусалимовци са отпарвили и на Гроба Господен в свещения град Йерусалим и днес на Възкресение Христово- за здравето и доброто на семействата им, на селото, на България и за целия свят. За мир и да възтържествува доброто между човеците.

Репортажът от с. Йерусалимово на Кристина Русева чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна.

Движението по Подбалканския път в района на околовръстното на Казанлък е временно в една лента

Временно движението по път I-6 Бургас – София в района на околовръстен път на гр. Казанлък при км 312 в посока София се осъществява в една лента поради катастрофа. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура".  Трафикът се регулира от екип на Пътна..

публикувано на 18.08.24 в 13:10

Тежка катастрофа край Ямбол взе жертва, 8 са пострадали

49-годишен мъж е загинал при тежък пътен инцидент тази нощ на пътя Ямбол – Сливен.  Сблъскали са се лек автомобил и микробус.  Катастрофата е станала в района пътен възел "Хадижидимитрово" около 1:30 часа. Автомобилът е навлязъл в насрещното движение..

публикувано на 18.08.24 в 12:36

"Жълт" код за опасно време в 11 области у нас

"Жълт" код е обявен за 11 области на Северна и Южна България за високи температури. Предупреждението важи за части от Благоевградска, Пазарджишка, Пловдивска, Старозагорска, Видинска, Монтанска, Врачанска, Великотърновска, Русенска, Разградска и..

публикувано на 18.08.24 в 09:52

Започна възпоменателният събор по повод 121-та годишнина от Илинденско – Преображенското въстание в местността Петрова нива

Националният възпоменателен събор по повод 121-та годишнина от Илинденско – Преображенското въстание се провежда днес в местността Петрова нива, община Малко Търново. Събитието е под патронажа на президента Румен Радев. Проявите започнаха в 13..

публикувано на 17.08.24 в 13:49

Задържан е причинителят на пожара в гората край Сливен

Задържан е мъжът, който причини пожара в гората над Сливен в четвъртък. Той е арестуван снощи в квартал "Надежда'". Овладян е пожарът край Сливен, полицията издирва единия от извършителите Предстои да му бъде повдигната мярка за неотклонение..

публикувано на 17.08.24 в 13:11

Продължава издирването на причинителя на палежа в гората край Сливен

Остава под наблюдение районът на пожара, който се разгоря в планината над Сливен. При пожара изгоряха близо 400 декара. Все още не е заловен соченият за извършител на палежа на гората край сливенския квартал "Комлука" - 27-годишен криминално..

публикувано на 17.08.24 в 10:22

До 15 септември се спира движението по част от ул. „Одринска епопея“ в Стара Загора

Със заповед на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров за периода от 19 август 2024 г. до 15 септември 2024 г. се спира движението на личен, договориран, обществен транспорт и на МПС, извършващи транспорт за собствена сметка на територията на град..

публикувано на 16.08.24 в 17:01
Живко и Петър Стефанови в студиото на Радио Стара Загора

Живко и Петър Стефанови най-малките дарители на РИМ – Стара Загора

Живко и Петър Стефанови са най-малките дарители на Регионалния исторически музей (РИМ) в Стара Загора. Двамата братя бяха специални гости в студиото на Радио Стара Загора, за да разкажат за жеста, който са направили за опазване на историята..

публикувано на 16.08.24 в 16:39

Ремонтните дейности в Ямбол продължават

Община Ямбол завърши ремонта на участъка, свързващ улица "Боровец" с Околовръстен път "Изток" и комплекс "Доктор Дончев". Дължината на ремонтирания път е 1000 метра, като пътната настилка е изцяло възстановена. По време на ремонта са положени два..

публикувано на 16.08.24 в 16:01

Над 400 души от "Традиция" пресъздават епичната битка за Шипка на 24 август

Над 400 души от НД "Традиция" ще пресъздадат епичните боеве за Шипка по време на Руско-Турската Освободителна война от 1877-1878 година, на 24 август, тази година , съобщи Чавдар Ангелов, директор на Национален парк музей „Шипка – Бузлуджа“...

публикувано на 16.08.24 в 16:00