Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата почита Светите братя Кирил и Методий

На 11 май Българската православна църква почита паметта на Светите братя Кирил и Методий, канонизирани като светци от Българската православна църква. На името на Кирил е наречена създадената по-късно азбука, която става основа на всички славянски езици - "кирилица". Канонизирани са като светци заради превода и популяризирането най-необходимите за богослужение църковни книги на старославянски език, както и за разпространяването на християнството сред славяните. Считани са за равноапостоли. Православната християнска църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици.
Св. Методий е по-големият брат и е роден през 810 година, а Св. Константин е роден през 827 година и чак към края на живота си приема името Кирил. През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава първата българска азбука - глаголицата. Като оригинално творческо дело, азбуката предава точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език. С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Св. св. Кирил и Методий.
Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги: т. нар. Изборно евангелие, Хризостомовата (Златоустовата) литургия, Служебник (молитви и четива за различните църковни служби), части от Псалтира и Требника. С това полагат основите на старобългарския литературен език.
В Моравия отиват през 863 г. и остават три години и половина по молба на моравския княз Ростислав, който иска да създаде славянска църква и така да се противопостави на германизацията. През 867 г. те отиват да защитят делото си пред папата в Рим, където Кирил принуждава папа Адриан II да признае официално славянските книги. В римската църква "Св. Марина" е отслужена литургия на славянски език. Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент".
Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.
През 1851 г. в Епархийското училище "Св.св. Кирил и Методий" за първи път денят се чества и като Празник на българската просвета (24 май - нов стил). Днес 11 май се чества като църковен празник на двамата свети братя, докато 24 май се отбелязва като ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
На 11 май имен ден празнуват Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Задържаха непълнолетен за нападение над глухоняма жена в село Пет могили

Глухоняма жена е била бита в дома ѝ в село Пет могили, Новозагорско, от група младежи и деца. Жената е получила фрактура на скулата и разкъсна рана на устната. Има задържан. Групата младежи се събрала в местна бензиностанция, когато решават, че ще..

публикувано на 04.12.24 в 17:15

Кметът на Млада Загора Радослав Балкански с благотворителна инициатива

Коледен базар „От децата за децата на нашия град“ ще се организира за първи път в специален 3-дневен формат по инициатива на кмета на Млада Загора Радослав Балкански и Младежкия общински съвет към Центъра за подкрепа за личностно развитие в Стара..

обновено на 04.12.24 в 17:05
Обвиняемият Георги Георгиев.

За трети път върнаха в ареста обвинения за нападението над Дебора

Пловдивският окръжен съд отмени облекчената мярка за неотклонение на Георги Георгиев, подсъдим по делото "Дебора", с която Районният съд го освободи от ареста под парична гаранция в размер на 6000 лева.   Вместо това магистратите оставиха без уважение..

публикувано на 04.12.24 в 16:59

И деветият опит се провали, парламентът остава без председател

Деветият опит на 51-то Народно събрание за избор на председател се провали. След повече от 5 часа дебати, белязани от поредните взаимни обвинения, упреци и дори обиди, и две почивки нито една от кандидатурите отново не събра нужния брой гласове.  Ген...

публикувано на 04.12.24 в 16:26

Още една комбинирана спортна площадка беше открита в Ямбол

Учениците на Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в Ямбол вече тренират на нова комбинирана спортна площадка. Лентата беше прерязана официално днес от кмета Валентин Ревански, заместник-кмета Енчо Керязов и директора на учебното..

публикувано на 04.12.24 в 16:07

Подкрепете доброто: Коледен базар за деца с увреждания в Община Стара Загора

Коледен базар, организиран от Дневния център за деца и младежи с увреждания в квартал „Три чучура-юг“, вече посреща посетители във фоайето на Община Стара Загора. Благотворителната инициатива, която се организира повече от 10 години, предлага ръчно..

публикувано на 04.12.24 в 15:46

Поредно високо признание за старозагорските куклари

Старозагорският куклен театър е с най-висока комплексна оценка от държавните културни институти в областта на сценичните изкуства в Стара Загора, изготвена от Министерството на културата за 2023 година на всички културни институти в страната. От..

публикувано на 04.12.24 в 15:29

Работна среща разисква агресията на обществени места

Работна среща за координиране на действията между полиция и прокуратура се проведе днес в сградата на ОДМВР-Стара Загора във връзка със случаите на агресия на обществени места в страната и домашното насилие, съобщиха от пресцентъра на областната дирекция...

публикувано на 04.12.24 в 15:18

Пчеларите кандидатстват за помощ, но секторът остава в криза

От 9-ти до 23-ти декември ще бъде отворен прием за кандидатстване по  интервенциите в сектор „Пчеларство“ за 2025 г. Мярката подкрепя бранша с финансиране на проекти, насочени към устойчиво производство и модернизация. Според Искрен Мутафов от..

публикувано на 04.12.24 в 15:05

Монети на римски император и тракийски цар показват в Нумизматичния салон

„Тайните на древните монети“ е темата на тазгодишния Нумизматичен салон, който организира Регионалния исторически музей в Стара Загора. Традиционната изложба се открива днес от 17:30 часа в малката зала на музея. 13-о издание на..

публикувано на 04.12.24 в 14:54