Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кузман Илиев представя

Кой контролира парите ни?

Власт, спекула и манипулации

На 13- ти май от 18 часа в РБ „Захарий Княжески“ Кузман Илиев ще представи книгата си „Кой контролира парите ни? Власт, спекула и манипулации“.

Книгата е написана на принципа на статии по отделни важни теми, пречупени през реални истории.  Защо инфлацията прави войните по-вероятни; капитализмът ли е виновен за кризите; защо и как социалните мрежи налагат „мека“ цензура; пари или инвестиция е биткойн; как да оцелеем по време на икономическа криза; идва ли залезът на цивилизацията и има ли противоотрова? Това са само част от темите, върху които авторът хвърля нова светлина, посочвайки ефектите от намесите в пазарните отношения, които остават скрити за широката публика. Кузман Илиев се опитва да събуди интерес и любопитство сред широк кръг читатели – и за тесни специалисти в тази сфера, но и да бъде максимално достъпна.  

Социалните мрежи, например, налагат „мека“ цензура, защото те са проводник де факто на публична политика и зависят от средата, която създават политиците. В САЩ видяхме много ясно примера с Доналд Тръмп и Байдън, как профилите на Тръмп и неговите почитатели бяха силно атакувани, спирани…И това се случва именно защото социалните мрежи оперират в създадената от политиците среда и знаят, че ако не вземат правилната позиция, ще бъде променен техния статут…ще носят отвореност, както го правят обикновените масмедии, за съдържанието, което променя правилата на играта в движение…В този смисъл те са проводник на държавна цензура, но „мека“, каза в интервю за Радио Стара Загора авторът.

Биткойн стана модерна тема покрай проблемите в паричната система, а биткойн е от една страна застраховка от политизирането на паричната система и от друга – дава възможност за печалба на спекулантите. Но това е много рисков актив“, подчертава анализаторът и подчерта опасенията си, че има дълъг път да извърви и ще е подложен на сериозна атака от страна на правителствата, които се опитват да го забранят или да го яхнат, или да използват неговата технология, с която достига до хората…и така да дискредитират неговия основен смисъл, а именно – валутата да е извън ръцете на политиците, да е децентрализирана…Големият залог ще е дали биткойн и криптовалути ще успеят да оцелеят, каза още Кузман Илиев.

По думите на анализатора, "по време на криза можем да оцелеем, само ако запазим здравия си разум и мислим рационално. А ако сме и по-добре информирани, начетени и познаваме икономическия процес  ще можем по-рано да видим кога идва икономическата криза, кога идва рецесията. Защото тя идва по-рано, отколкото ни се съобщава…Ще оптимизираме разходите си, ще сме ликвидирали ненужни активи. И най- важното – ще сме със съзнанието, че то се случва и ако имаме възможност ще инвестираме в инструменти, които запазват своята стойност…Големият проблем всъщност е, че днес за да се засили потреблението, се смъкват лихвите, получаваме лесен кредит, който трудно се погасява в последствие. Оттам става една перфектна финансова буря…

Между кориците на книгата „Кой контролира парите ни? Власт, спекула и манипулации“ намира отговор и темата от последните дни с разкритията на бизнесмени, защото всички сме наясно с едно – не само в България "голямото място на държавата в икономическия процес води до сериозни изкривявания….до предприемачи, които търсят близостта на държавния апарат, за да затвори пазара в тяхна полза. Това се нарича корупция“.

***

Кузман Илиев е икономически и политически анализатор, докторант по финанси и продуцент. Лектор в специалността „Теория на парите“, катедра „Финанси и кредит“ в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“. Магистър по публичен мениджмънт от IEP Тулуза, Франция. Студент на годината на НБУ за 2009 г. Автор и водещ на редица телевизионни предавания, като последният му проект е авторското предаване за икономика и политика „Плюс-Минус“ по Нова телевизия. Съосновател и изпълнителен директор на продуцентска къща Cadre. Продуцира първия български финансов трилър, който ще излезе по кината през есента на 2021 г. 

Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Няма драма с бюджета

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно..

публикувано на 19.02.25 в 14:02

BESCO обмисля регионална структура и подкрепа за стартиращи бизнеси в Стара Загора

Стара Загора е във фокуса Българската предприемаческа асоциация (BESCO),  консолидираща над 800 компании, основно в София. Неправителствената организация, която свързва стартъпи, инвеститори, изпълнителната власт, институции и други заинтересовани..

публикувано на 18.02.25 в 10:44

Национален съвет с представители на ресторантьори ще набележи мерки за защита на диференцираната ставка на ДДС

Мерки за защита на диференцираната ставка от 9% на ДДС ще набележи Национален съвет с представители на ресторантьорския бизнес, който се събира във Велико Търново. За това съобщи Пламен Русев, председател на Асоциацията на хотелиерите и..

публикувано на 13.02.25 в 09:20

Какво е да си здравен медиатор?

Здравен медиатор е професия, която се появява в Българи преди повече от 10 години. В почти всяко населено място вече има поне един такъв. Дейността им е насочена към здравеопазване, социални дейности, контакти с институции на хора от мацинствата ...

публикувано на 12.02.25 в 14:00

Почит към брака в Международната седмица на любовта

Втората неделя на месец Февруари е обявена за Международен ден на брака. Той се отбелязва в Седмицата на брака. Тази година международната инициатива се провежда едновременно в над 30 страни по света и ще продължи до 14-и февруари, включително, поясни в..

публикувано на 09.02.25 в 15:30
Снимката е илюстративна.

Доц. Пламена Райкова: Няма пряка опасност от земетресение на територията България

Няма опасност от земетресение на територията на България за момента, като на територията не са наблюдавани силни събития от много време насам. Това коментира за Радио Стара Загора, по повод поредицата от земетресения на о. Санторини, доц. Пламена..

публикувано на 05.02.25 в 17:14

Математикът Любомир Любенов: Има нужда от нов образователен подход и олекотяване на учебното съдържание

Днешното време трябва да води след себе си друг подход в образователната система, коментира в ефира на радио Стара Загора математикът Любомир Любенов по повод предложението на Министерството на образованието и науката да отпаднат матурите в 10-и..

публикувано на 05.02.25 в 17:02

Яна Стоилова: Село Свежен е живата история на този район в Средногорието

Яна Стоилова е уредник на къщата-музей на полковник Владимир Серафимов в село Свежен, община Брезово, област Пловдив. Тя разказва за историята и някой интересни факти около това будно и красиво село, разположено по склоновете на Същинска Средна гора на..

публикувано на 04.02.25 в 13:19

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли , всеки ден.  Статистиката  за психичните разстройства  е стряскаща . Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече..

публикувано на 03.02.25 в 14:54

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17