Всяка година на 19 май се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването.
Кампанията е проведена за първи път през 2009 г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване. Основателите са убедени, че броят на хората с наднормено тегло и затлъстяване в цяла Европа непрекъснато се увеличава. Тази тенденция потвърди ефира на Радио Стара Загора и д-р Галина Кисьова - педиатър и детски ендокринолог.
" Последните месеци свикнахме да говорим за пандемията от COVID-19, но всъщност затлъстяването е една пандемия на XXI век. Трябва да се борим и с нея. Особено последната година, когато децата са затворени вкъщи с онлайн обучение, когато им се наруши режима на хранене и движение. Световната здравна организация в момента провежда специално проучване в Европа с тази цел, да се види как се е отразил COVID-19 върху детското затлъстяване и скоро ще излязат резултатите, но очаквам, че резултатът няма да много добър".
Статистиките от предишни години показват, че България е на 5то място в Европа по детско затлъстяване като около 30% от децата в България са с наднормено тегло, а 12.7% са със затлъстяване, обясни още д-р Кисьова.
" В големите градове тези цифри стигат до 40%. За съжаление и в световен мащаб нещата не са добре. Още от 70те и 80те години на миналия век започва тази тенденция като около 10% от децата между 5 и 17 годишна възраст са с наднормено тегло. 3% са със затлъстяване. Най-лошото, според мен, е че статистиката показва все по-ранно срещане с детското затлъстяване и наднормено тегло. През 2010 година е проведено изследване по темата, което показва, че честотата на наднорменото тегло и затлъстяване във възрастта под 5 години е 6.7 %. Двукратно е нараснала тази честота за последните 10 години".
Най-често причина за проблеми с теглото при децата до 5 годишна възраст е прехранването от страна на родители, каза д-р Кисьова.
"Храната много често се използва като възнаграждение. Дават се много храни като бонбони, сладки и други такива висококалорични храни между храненията и това води до повишаване честотата на затлъстяване. За съжаление, сега покрай пандемията децата, които ходеха на спорт и поддържаха теглото си по този начин спряха. Сега, идват пациенти, които са спрели да спортуват, но са продължили със същия калориен прием и са повишили килограмите си. Нещата са комплексни. Има и други причини. За е добре, родителите да се обърнат към специалист. Причините за това покачване може да са и генетични ".
Цялото интервю на Елена Енчева с д-р Галина Кисьова от предаването 60 минути повече, чуйте в прикачения звуков файл.
Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..
Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..
Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..
По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест. Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...
Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..
4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..
Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин. За това съобщи Пенка Георгиева от..
Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..
За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..
Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net