В понеделник страните от ЕС одобриха Фонда за справедлив преход с бюджет 17,5 милиарда евро. Сумата, предвидена за България, е 1,18 милиарда евро, а три региона – Стара Загора, Кюстендил и Перник, имат право на финансиране по тази линия. Какви са допустимите проекти – с този въпрос се обърнахме към Цветелина Пенкова, евродепутат от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите, член на комисията по промишленост, изследвания и енергетика, член на борда на директорите на Европейски минен форум.
Обхватът на Фонда за справедлив преход е един от ключовите елементи, които дискутирахме доста време в рамките на европейските институции. Фондът цели да подпомогне регионите, които са най-силно зависими от изкопаемите горива и най-вече от въглищата – да се модернизират производствата и да се финансира трансформацията към зелен икономически модел.
На първо място Фондът ще подкрепя малки и средни предприятия и стартиращи такива, които се осланят на нови начини за производство на енергия. Предвидено е подпомагане на хората, да се адаптират към новите възможности на заетост, инвестиции в обучение и преквалификация и третата линия е финансиране на научни изследвания и иновации.
Възможно ли е проект за трансформация на въглищна централа в газова да се финансира от Фонда за справедлив преход?
Имаше сериозни дебати по тази тема. В крайна сметка по време на преговорите между ЕП, Съвета и ЕК тази възможност отпадна. Инвестициите в инфраструктури и мощности, които използват природен газ могат да се финансират обаче чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Планът за възстановяване и устойчивост, който е основен финансов инструмент се преработва в момента от служебното правителство, защото предадения вариант през април беше върнат от европейските институции със сериозни препоръки и забележки, уточни Цветелина Пенкова.
В момента действията по преработване и подобряване са на база на препоръките, т.е. забавянето не идва от служебното правителство, а заради варианта, който е бил предаден. Но се очаква в рамките на тази година да можем да получим част от средствата предвидени по този план.
Има разговори да се добавят още допълнителни региони, освен трите включени в националния ни План за възстановяване в момента.
Но тук трябва много внимателно да се следи, защото ако ние представим много на брой региони има опасност да се стигне до неефективно използване и недостиг на средства. Най-важно е да се включат тези региони, които са най-силно засегнати, и със сигурност регионът на Стара Загора е един от ключовите.
България е третата страна в ЕС по брой на въглищните мини, заедно с Германия, Полша и Испания. Не случайно сме петият най-голям бенефициент като средства, които ще получим от Фонда за справедлив преход. Този преход и трансформациите на ТЕЦ-овете в комплекс Марица изток ще се случат. Въпросът е какви ще бъдат най-адекватните инвестиции, за да превърнем Комплекса в индустриален център на развитие на нов тип енергетика и технологии. Това е напълно възможно.
Една от основните идеи, която се дискутира на този етап е преминаването и инвестициите в инфраструктура на пирироден газ. Това е дългосрочен, стратегически проект, защото същата инфраструктура може да бъде използвана за водорода, който се счита за един от основните бъдещи енергийни носители в Европа. Това е и целта на много европейски държави в момента.
Цветелина Пенкова коментира още, че за конкретно затваряне и докога на ТЕЦ-овете е трудно да се говори в момента. Проблемът обаче е, че с излизането на свободния пазар, цената на тока, който се произвежда от въглища, ще се повиши изключително много и няма да е конкурентен на пазара, ако не започне преструктуриране на мощностите.
Интервюто с Цветелина Пенкова можете да чуете в прикачените звукови файлове.
В „Минутите на Зелената сделка“ разговаряме със Светлин Илиев, председател на Европейски цифров иновационен хъб „Тракия“, позициониран в Пловдив, който ще предлага услуги за киберсигурност за цяла България, включително и за региона на Стара Загора...
Стратегическа визия за развитие на електроенергийния сектор на Република България 2023 г. - 2053 г., която беше представена и приета от МС използва работата на Комисията по енергиен преход (КЕП), но на парче. Очевидно авторите се опитват да..
18 от 33-та нови електробуси ще пристигнат в Стара Загора в рамките на месец януари. Те ще бъдат вкарани веднага в транспортната схема, с което градът ще бъде с един от най-екологичните видове транспорт в страната, съобщи в първото за годината..
Да проучи опита на Международния съвет за икономическо развитие беше във Вашингтон д-р Румяна Грозева, директор на АРИР – Стара Загора. В рамките на 4-те си месеца престой там д-р Грозева е преминала обучение за това как се привличат и задържат..
Проектът EUTeens4Green стартира като отговор на нуждите на настоящата ситуация. Той предлага възможност на тийнейджърите да поемат отговорност и да станат участници в промяната , като същевременно предлага действия за подпомагане на изграждането..
Иска се намаляване на емисии, а не затваряне на централи. Това, което е залегнало в Плана за възстановяване, е намаляване на въглеродните емисии с 40% до края на 2025г., каза ръководителят на представителството на България в ЕК Цветан Кюланов. Той..
Към момента имаме изключителни дефицити по отношение на комуникационната стратегия на държавата по отношение на енергийния преход и засегнатите региони. Това коментира Гавраил Гавраилов от фондация „Блу линк“, журналист, специалист по социално..
Последният вариант на Приоритет 3 от Програмата за развитие на регионите, който се отнася до трансформацията на въглищните региони – Стара Загора, Перник и Кюстендил, чака одобрение от ЕК. Информацията е от последното заседание на Тематичната..
Старозагорци имат голям интерес и се интерсуват от чистотата на въздуха, който дишат. Те са загрижени за околната среда, сочи анкетата, направена по Проекта към подобряване на качеството на атмосферния въздух и представяне на нови възможности за..
Дългосрочната визия на Европейския съюз е въглищните централи да бъдат преустроени или затворени и „Зелената сделка“ няма да се промени. Това коментира за Радио Стара Загора Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на Европарламента в България. По..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net