България трябва да поеме конкретен ангажимент, кога ще спре да използва въглища за производство на електроенергия, за да може трите засегнати региона (Стара Загора, Кюстендил и Перник) да получат средствата по Фонда за справедлив преход. Това каза Румяна Грозева, изпълнителен директор на АРИР Стара Загора.
Засега ЕК отказва регионите да се увеличат с още пет и да станат осем. Съвсем наскоро излезе с решение, че предоставената аргумента
ция не е достатъчна. Гърция вече пое ангажимент да спре да използва въглища за производство на електроенергия през 2028 г. и преди месец затвори най-голямата си топлоелектрическа централа. Румъния каза 2032 г. и един от най-големите й стоманодобивни завода вече работи със зелена енергия. Индия и Китай определиха 2060 г., Германия – 2038 г. България засега мълчи. Мисля, че България е единствената държава към момента, която не е посочила никаква година, което ни поставя в много сериозен риск.
Териториалните планове за справедлив преход са документите, които трябва да се подготвят, за да може България да усвоява средствата от Фонда за справедлив преход, уточни Румяна Грозева.
Най-важното в момента е трите области да си подготвят териториалните планове. Това е процес, който вече тече от средата на декември миналата година. До края на ноември те трябва да бъдат съгласувани с Министерство на енергетиката, което е бенефициентът, и след това да бъдат одобрени от ЕК. Регионите в Полша, Германия, Чехия, Румъния се движат с малка преднина в подготовката на плановете си, но са много по-наясно какво искат да се случи. Доколкото знам от консултантската компания, която работи за България, Стара Загора се справя изключително добре като активност, като предложения, като виждания как трябва да се развива областта, така че аз в това отношение съм оптимист.
На този етап е готов анализът, на който да стъпят мерките и проектите в Териториалния план. Когато той бъде сглобен, ще бъде направено по-широко обществено обсъждане.
Аз поемам ангажимента да го направим по-достъпно, с една по-широка кампания, организирана от информационния център Европа директно, за да може хората, които имат какво да кажат, да го кажат.
В подготовката на плановете са включени всички работодателски организации, Тракийския университет, ръководствата на трите ТЕЦ-а, на Мини Марица изток, на синдикатите, припомни Румяна Грозева.
Надяваме се да сме си научили уроците като избиратели и да мислим, когато гласуваме на предстоящите избори. Чухме много екзотични неща в предишната предизборна кампания – нищо конструктивно по отношение на Зелената сделка. Знаейки колко е важно за региона някои политически партии и коалиции си позволиха, на границата на безотговорността, да изпращат послания, които много добре знаят, че няма как да се случат. Сега чуваме още от същото, затова избирателите от Стара Загора трябва да помислят. Никой не е казал, че това което предстои да се случи ще стане от днес за утре – има хоризонт 10 – 15 години най-малко, в който тези промени трябва да започнат да се случват.
Интервюто с Румяна Грозева можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Стара Загора (АРИР) е домакин на ключова среща, по проект COALition (Horizon Europe) която събира учени, представители на бизнеса и неправителствени организации от три региона в преход на Балканите. Сред участниците са Българската академия на..
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Поставят контейнери за текстилен отпадък на 10 нови точки в Община Стара Загора. Едновременно с това тече и кампания в малките населени места, където хората ще могат да предават своите текстилни отпадъци при кметовете на селата, след което те ще..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net