Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нели Тончева: Там, където традицията е жива, коренът не съхне

Живеем в разделно време. Разделяме се по какви ли не показатели: пол, възраст, религиозна принадлежност, партийно пристрастие, социален статус, цвят на кожата...Разделението е пропило съзнанието ни, то бележи разделителните линии в общуването ни. Допреди няколко месеца и читалищните дейци в Стралджа бяха разделени. Едните членуваха в НЧ „Просвета-1892“, а другите в НЧ „Стралджа-2016“, но във времето в което голяма част от обществото ни продължава да се дели, самодейците в малкото градче решиха да сплотят усилията си и да заработят отново заедно. За председател избраха Нели Тончева - дъщерята на Тончо Тончев.

В книгата "Традиции, личности, памет" на Мара Загорчева и Надя Жечева намирам думите: "Не е случайно, че Тончо Тончев се ражда в Стралджа. Не е случайно, че израства в едно семейство, в което музиката, танците, песните са част от живота. Индикациите за раждането на таланта са много. Най-близките са тези, които стават свидетели как Тончо неусетно, от само себе си, се научава да свири на различните музикални инструменти, те са тези, които го поощряват да играе ръченица "като дядо Джендо", радват му се когато плете стъпките на сложните "Трите пъти" или "Еленино" пред гостите или на хорището...Годините на младостта дават всичко, от което има нужда една творческа личност. Тончев вече е направил първите срещи с хора, които ще дадат основите за познаване на българското народно творчество в неговото многообразие. По отношение на музика, песни, танци, на носии. Научил е от баба Оча кои са стралджанските хора, колко са, какви са стъпките им. Безброй пъти е участвал и в подготовката на кукерските игри в Стралджа, научил  се е да изработва гуглите, да шие сам на машина. И когато излиза с костюма в групата на кукерите, той е най-личен. Единственият е, който е играл със 120 хлопки. По-късно през годините неговите автентични кукерски костюми влизат в Музея на хумора и сатирата - Габрово, както и в Историческия музей на Стралджа. Иде времето и на активната читалищна дейност на Тончев. Или може би обратното - читалището получава като дар от Всевишния присъствието на Тончо Тончев. За да започне неговия златен период."

Днес 25 юни талантливият хореограф и ръководител на ансамбъл „Въжички", поставял танци в почти всички Държавни ансамбли в България, работил със светила на българската хореография като Филип Кутев, Кирил Дженев, Борис Вълков, Кирил Харалампиев, Иван Тодоров, Методи Кутев, Маргарита Дикова, Петър Григоров, трябваше да отпразнува 80 годишнината си, но преди години Съдбата реши юбилейното тържество да бъде сред звездите, далеч от близките му и родната Стралджа. Неговата дъщеря приема обединението на самодейните състави и читалищни дейци като повеля на баща си. 

Как градът ще отбележи годишнината на Тончо Тончев, чуйте в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Димо Генов в Галерия

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50

„Андъкът“ е новият роман на автора Георги Хаджийски, който ни кара да се замислим

Книгата „Андъкът“ е деветата книга на автора Георги Хаджийски и първият роман, който пише и издава. Думата „Андък“ означава дълбока яма, дупка, дол, откъдето се излиза много трудно. В романа е метафора на личностни психофизиологични..

публикувано на 03.07.24 в 13:15