На 3 юли влезе в сила директивата за опаковките, която прекратява производството на част от пластмасовите продукти за еднократна употреба на територията на Европейския съюз.
Тази директива обрисува бъдещето на Европа, което е заложено като дългосрочна цел, включително и в Зелената сделка, коментира София Савова, координатор на проекти към Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора:
Често се пренебрегва фактът, че Зелената сделка е много повече от решаване на енергийните въпроси. Тя има за цел чисто и устойчиво развитие на ЕС с хоризонт 2050 г. Една от многото цели е осезаемо намаляване на замърсяването на океаните, но и на цялата територия на ЕС. В унисон с тази дългосрочна визия идва и директивата, чрез която да се намали използването на продуктите от пластмаса за еднократна употреба.
Идеята на документа е да забрани тези продукти, които могат да си намерят лесно заместител на пазара. Документът като вид – директива - има за цел да определи общите цели, които държавите членки да следват в бъдеще.
А самите държави–членки имат свободата да определят начина и времето, в което да изпълнят тези цели. Това което се случи от 3-ти юли е, че се забранява производството на територията на ЕС на определени продукти – прибори за хранене, контейнери за храна, клечки за уши. Те имат своята алтернатива на пазара. ЕК има за цел да направи този преход плавен, а не шоково да забрани най-често използваните продукти, които все още нямат на пазара адекватна, изгодна и удобна алтернатива.
В този смисъл, не е правилно да се каже, че България не е готова за директивата, коментира още София Савова.
Липсва яснота как точно ще се случат тези промени, но така или иначе не сме закъснели. Имаме време да пригодим нашето законодателство и директивата да влезе в сила безболезнено - да има необходимата информация и към производителите, и към ползвателите, и всички да бъдат ясно уведомени как точно ще се случват нещата занапред, защото особено за производителите това е сериозен шок.
Според последните данни на Евростат България е сред топ три по рециклиране на пластмасови продукти.
Ние рядко си даваме сметка, че изхвърляйки пластмасовата си бутилка от вода в коша за боклук, реално ние изхвърляме пари. Ако живеехме в Германия, тази бутилка щеше да отиде в съответната машина за рециклиране и ние щяхме да получим 25 цента. Ориентировъчно това е стойността на този продукт, който ние изхвърляме. Наивно е да мислим, че някой няма интерес да вземе този продукт от нас, да го преработи и да го вложи отново в производство.
Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора участва в консорциум от осем европейски държави по проект PLASTECO в областта на употребата на пластмаса и постигането на целите по отношение на опазването на околната среда.
Консорциумът, в който участва АРИР, позволява да черпим от опита на доста напредналите си западноевропейски партньори. От друга страна ние също има какво да им дадем с много интересни примери за местни – национални и регионални – алтернативи на пластмасови продукти.
Много актуална е темата за микропластмасата – наночастици, които попадат в тялото ни от замърсяването на водните басейни.
Един от основните източници на микропластмаса е прането на синтетични материи, при което се отделят такива частици, които отиват във водата. От 2025 г. всяка произведена във Франция пералня ще трябва задължително да има съответните филтри, за да не позволява микропластмасата да попада във водата, дава пример София Савова.
Немислимо е да спрем да ползваме пластмаса в живота си. Човек, ако се замисли, спи в пластмасови чаршафи, облича се с пластмасови дрехи и това не е лошо. Пластмасата има своите позитиви, просто имаме дълг към природата да я използваме малко по-отговорно.
Цялото интервю със София Савова можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Първа среща по проект „ TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, финансиран по програма Интеррег Европа, се проведе в началото на септември в шведския град Борас (на шведски: Borås),..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net