Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антип Обущаров - един от първите фоторепортери в Казанлъшка община

Снимка: ЕМ „Чирпанлиева къща“
Снимка: Антип Обущаров

" Антип  Обущаров снима живота в село Шипка – такъв какъвто го е видял в периода 1908-1931 година. Неговото ателие е на открито – цялото село с околностите. Постановъчните си фотографии Антип прави около манастира, пред училището и пощата, сградата на семинарията, или по домовете на съселяните си. Забележителни са неговите репортажи от селския живот – на нивата, в кръчмата и розоварната, на планина и  река, животът – от раждането до смъртта. Снима близките си, приятели, гости на селото и манастира. През май 1925 година е принуден да заснеме труповете на убитите си близки – майка, сестра и  зет – близък приятел. Участник е в двете войни, Междусъюжническата и Първата световна, като полкови фотограф към 23-ти ПШП. След 1930 г. живее в Плевен. " 

Това е на кратко историята на Антип Обущаров, с която са разполагали от етнографския музей "Чирпанлиевата къща". В архива на музея в гр. Шипка се съхраняват над 500 бр. стъклени плаки на шипченския фотограф Антип Коев Обущаров, дарени на музея от снаха му Радка Коева в края на 90-те години. В началото на 2021 г. от етнографския музей показват тези плаки на казанлъшкия фотограф Александър Иванов с идеята да ги разгледа като професионалист. Той  остава изключително впечатлен от тях и приема поканата да бъде съставител на изложба и албум – монография посветен на творчеството на Антип Обущаров.

" Кандидатствахме за финансиране на проекта по програма Съхранение и популяризиране на културно наследство на Национален Фонд Култура. За съжаление, не бяхме одобрени поради високия брой постъпили проекти"  разказа за Радио Стара Загора Рада Стойнова – уредник на етнографски музей „Чирпанлиева къща“. 

Идеята е да се състави изложба над 90 снимки, монтирани в луксозни рамки,  за която са необходими 5000 лв, обясни още Рада Стойнова. 

" Тези средства са основно за принтиране на фотографиите и изработване на рамките и се надяваме да успеем да ги съберем през месец юли, тъй като искаме да открием изложбата в навечерието на рождения ден на Антип – 14 август." 

Изложбата и албума са част от събитията, с които НЧ „Светлина – 1861“ гр. Шипка чества своя 160 годишен юбилей.

Цялото интервю с Рада Стойнова, чуйте в прикачения звуков файл.


Ако и вие искате да помогнете в реализирането на тази изложба, можете да го направите като използвате следните банкови детайли:

Банка ДСК, гр. Казанлък

Титуляр: НЧ „Светлина – 1861“ гр. Шипка

IBAN: BG73STSA93000004324006

BIC: STSABGS

СМЕТКА ПЕЙПАЛ:

https://paypal.me/svetlina1861?locale.x=en_US

Ако имате допълнителни въпроси, можете да се обърнете за съдействие към:

Рада Стойнова – уредник на ЕМ „Чирпанлиева къща“

тел: 0895095516





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Да вкусим България през храната, традициите и ритуалите

България, като страна с много древна история, е характерна с кулинарното разнообразие на своите региони. Затова тук кулинарният туризъм дава много възможности, каза за Радио Стара Загора Екатерина Терзиева – Атанасова – лицензиран гид, организатор на..

публикувано на 21.07.24 в 15:52
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45