Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Апостолов, координатор на Центъра за безопасен Интернет:

Трябва да развиваме дигитално-медийната грамотност на децата от най-ранна възраст

Центърът е член на европейската мрежа от 30 центъра за безопасен интернет Insafe, както и на Международната асоциация на интернет горещи линии INHOPE, която обединява 42 държави

На 6 юли Европейският парламент прие временни правила, които дават възможност на доставчиците на услуги за електронна поща, съобщения и чатове да предприемат мерки срещу сексуалното насилие над деца. 

По данни на Европол опитите за сексуална експлоатация на деца онлайн са били на високи нива още преди пандемията от COVID-19, но през последните 18 месеца са нараснали значително, а доклад на неправителствената организация Internet Watch Foundation посочва, че доставчиците на интернет услуги в Европа хостват най-голям обем материали, свързани със сексуалното насилие над деца, в целия свят.

По този повод потърсихме Георги Апостолов, координатор на Центъра за безопасен Интернет в България за коментар какво е значението на тази промяна и до каква степен подобни случаи са често срещани в България.

Една част от държавите и нашите партньорски центрове съобщиха, че има доста сериозно увеличаване на сигналите към тях за сексуално посегателство срещу деца онлайн, коментира за Радио Стара Загора Георги Апостолов.

" Други не отбелязаха такова увеличение, като България. Ние не засякохме увеличаване на самите действия и опити за сексуални посегателства. Вървим горе-долу стандартно. През 2020 година сме работили по над 9000 сигнала, от които около 300 си бяха абсолютно наказуеми деяния, които препратихме към ГДБОП, сектор "Киберпрестъпност" за по-нататъшно разследване".

Именно за това тази тема е доста сложна, коментира още Георги Апостолов. 

"Опитите на ЕК, някъде и на национални законодатели да въведат някакви правила и едва ли не по технически, технологичен начин да сметнат, че са направили всичко за защита на децата са обречени на неуспех. Тук е важно цялостно развиване на дигитално-медийната грамотност на децата от най-ранна възраст и през целия период на тяхното обучение. Защото докато се готви някакъв регламент или директива, предвиждаща да защити срещу нещо, което е станало популярно преди 3-5 години, Интернет не стои на едно място.  Възникват нови канали, нови заплахи така че много по-силно ударение трябва да се постави върху дигитално -медийната грамотност". 

Цялото интервю с Георги Апостолов, чуйте в прикачения звуков файл.



Ако и вие имате нужда от консултация по въпрос, свързан с лица до 18 години и Интернет пространството, можете да се свържете с консултантите на Центъра по безопасен Интернет по следните начини: 

• Всеки работен ден между 10 до 18 ч. в чат канал (бутона „за съвет“) на сайта на Центъра safenet.bg 
• На телефон 124 123 
• по всяко време чрез имейл : Helpline@online.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снежана Маринова

Фотографите са съхранили новата история на Стара Загора с внимание и респект

Фотографите на Стара Загора са били много отговорни хора, които са съхранили паметта на града ни с много високо качество. Това разказа по Радио Стара Загора краеведът Снежана Маринова, която беше гост в предаването „Репортер“ с водещ Гергана..

публикувано на 21.08.24 в 11:46

Даниел Смилов: Разумно е до месец да бъдат насрочени изборите

Възможен вариант за изход от политическата криза след отказа на президента Румен Радев да назначи служебно правителство начело с Горица Грънчарова-Кожарева е кабинетът на Димитър Главчев да остане на власт. Това коментира в ефира на Радио Стара..

публикувано на 19.08.24 в 16:50
Георги Киряков

Георги Киряков: Пеевски има шанс на изборите само ако Калин Стоянов е вътрешен министър

Важно е какъв състав на служебен кабинет ще представи кандидатът за министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева. Очаквам някои промени, ключова ще е фигурата на вътрешния министър, защото той пряко отговаря за честността на изборите. Това..

публикувано на 19.08.24 в 09:08

Даниел Йорданов: Предстоят още интересни прояви във Витоша, Рила, Пирин и Родопите

"Лятото е към своя край, но проявите на ТД "Сърнена гора" Стара Загора продължават с пълна сила. Предстоят доста такива във високите планини - Рила, Пирин, годишнина от първото изкачване от Алеко Константинов и приятели на Черни връх във Витоша. Ще има..

публикувано на 15.08.24 в 15:53

Ангел Ангелов: Трябва да пазим традициите на нашите предци и да даваме на младите хора знание

" На 29 април 2012 година в 10 часа сутринта за първи път показахме на нашите гости в Копривщица така наречения "юнашки тиган". Той се използва от тогава за направата на различни ястия и с него пътуваме из страната ни постоянно и целогодишно. Важно е да..

публикувано на 14.08.24 в 10:59
Снимка: община Казанлък

Галина Стоянова : Община Казанлък има одобрени проекти за 16 млн. лв.по НПВУ

Община Казанлък спечели финансиране на два проекта по процедура “Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“ по Програма “Модернизиране на дългосрочната грижа“..

публикувано на 07.08.24 в 16:09

Д-р Ваня Иванова: Отбелязваме важни годишнини в тракийското движение

За Радио Стара Загора главният редактор на вестник "Тракия" - д-р Ваня Иванова от Съюза на тракийските дружества представя новия том II на Енциклопедия "Тракия", както и отбелязването на бележити годишнини в тракийското движение у нас. В началото на..

публикувано на 03.08.24 в 18:03

Тодор Гондов: Одринска Тракия даде най-много жертви по време на Илинденско-Преображенското въстание

"През 1895 година започва сформирането на революционен комитет в Одринска Тракия. Град Царево попада в 1 район и обхваща части от Странджа планина и земите около Черно море. Сред водещите войводи на този район са Михаил Герджиков, Пеню Шиваров, Цено..

публикувано на 02.08.24 в 11:32

Борислав Григоров: Инвазивните видове нанасят щети на местното биоразнообразие

"Инвазивните видове са организми, чието въвеждане извън естественото им местообитание заплашва биологичното разнообразие. Инвазивни видове се откриват сред всички таксономични групи. Освен цели организми, тук неизменно се включват и..

публикувано на 02.08.24 в 06:56