Днес, когато цялата страна чества 184 г. от рождението на най-светлата личност в нашата история Васил Иванов Кунчев Левски, ще Ви срещнем с деветдесет и три годишния Георги Милушев от Смолян. Повоът е - сбъдната му мечта – сам да направи паметник на най-великия син на майка България в родния си град. Преди месец дари бюст паметника на своите съграждани. Повече от 10 години живее с тази мисъл и подкрепен от съпругата си заделяли всеки месец от пенсиите си за да направи паметника на Апостола със собствените си ръце – от идеята до сътворението на бюста от гипс. Накрая помогнала и дъщеря му Росица Милушева. За образ избрал една от най-популярните фотографии на Левски. При отливането на бюста от бронз му помага известният ни скулптор Спас Киричев от Пазарджик. Бюстът е поставен върху колона от черно габро с капители и тежи 111 кг. Две години води преговори с общината къде да бъде монтиран паметника, докато постигнал своето – достойното място на Дякона е срещу паметника на Христо Ботев в Стария център на Смолян.
„За мен Левски е най-великият българин, винаги е бил кумир. За жалост, той е недостижим пример за днешните ни управници“, споделя Георги Милушев, който завършил гимназията на името на Апостола в кв. Райково. После цял живот работил като банков служител и счетоводител, но съдбата му така го изградила като характер, че искал всичко сам да прави – с ръцете си. Така и от раждането на идеята, до нейното осъществяване – всичко е негова направа. Затова е щастлив и с удовлетворение казва, че е доживял да сбъдне мечтата си и казва скромно, че не знае колко струва паметника на Левски. Когато трябвало да посочи някакав сума при договора за дарение на обищината, като член на инициативния комитет се позовал на сумата за паметника, който направили с дарения съгражданите му на Христо Ботев - 17 000 лв. Защото неговият паметник, а и всички паметници нямат цена, категоричен е Георги Милушев.. „Човек трябва да остави нещо след себе си. Затова единствената ми молба е само да се знае кой е автора на паметника и в коя година или епоха е сътворен“, завършва Георги Милушев.
В звуковия файл чуйте интервюто на Кристина Русева с Георги Милушев.
Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..
Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката. В студиото на Радио Стара..
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net