Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможностите за културен туризъм в Ямбол се увеличават

Инвестициите в културната инфраструктура на Ямбол в последните години създават все по-добри условия за туризъм в града и района. Това каза в изнесеното студио на радио Стара Загора директорът на регионалния исторически музей Стефан Бакърджиев. В интервю на Теодора Иванова той разказа за най-интересните обекти за посещение:

Възможностите да бъда разгледани различни забележителности са много – за всеки вкус и интерес. Най-старата културна институция в Ямбол е регионалния исторически музей. Там може да бъде видяна най-древната история на града от археологическа гледна точка. В Представени са различни обичаи в етнографската експозиция.

Още от етнографията в региона може да се види в комплекс „Квартал Каргон“ – най-старият квартал в града, където е възстановена  една традиционна ямболска. В художествената галерия „Жорж Папазов“ се пази интересен фонд от картини и гоблени.

Друг интересен обект е Музеят на бойната слава – единственият общински военноисторически музей в България, който притежава една от най-големите колекции в света от немска бронетанкова техника – модели танкове и самолети, които са били на въоръжение в българската армия. Направена е диорама от участието на ямболските полкове във Втората световна война – може да бъде проследена цялата бойна слава на ямболци в различните войни. Има и макет на ямболския цепелин.

Уникален е и културно информационния център Безистен с интерактивната си зала, в която всеки може да се запознае със седем часа история, свързана с града и региона, допълни Стефан Бакърджиев и добави, че безспорната перла в короната на Ямбол е Тракийският античен град Кабиле – единствения археологически резерват с пътен възел към магистрала.

И през тази година там работят археологически екипи на РИМ Ямбол и Софийския университет. В ямболско работят и три международни екипа – от филиала на полския археологически институт в Краков, от университета в Хелзинки и от Карловия университет, които проучват различни обекти от историята и културата на Ямбол.  

Цялото интервю на Теодора Иванова можете да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44
Калоян Стайков

Калоян Стайков: Токът за домакинствата няма да поскъпне от 1 юли

Голямата промяна за потребителите у нас се очаква през 2026 година, когато би трябвало да излязат на либерализирания енергиен пазар. Предстои да видим как ще се случи това, защото все още законовата уредба не регламентира този процес, заяви пред Радио..

публикувано на 03.04.24 в 09:20

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ - ценна защитена територия у нас."

"Резерватът „Баюви дупки-Джинджирица“ е сред най-старите в нашата страна. Обявен е през 1934 г., а територията му е разположена в североизточната част на Пирин. Растителното разнообразие на резервата включва около 500 вида висши растения. В него се..

публикувано на 29.03.24 в 10:10