Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застрахователните компании увеличават цените си за минната индустрия

Снимка: архив

Куба Гоголевски е старши координатор кампании в полската фондация по проблемите на околната среда RTON, част от световната мрежа Insure Our Future от 2018 г. Организациите влагат усилия да приравнят политиките в застрахователната индустрия с науката за климата.

Това, което изпълнителните директори и хората, които ръководят големите минни компании и активи в Европа, но и глобално, наблюдават е, че цените на застраховането и презастраховането за компании в минния сектор растат. Това се дължи на факта, че застрахователните компании, от една страна ограничават инвестициите – т.е. не правят нови застраховки и не инвестират в акции на компании изложени на висок климатичен риск, които не намаляват парниковите емисии, затваряйки мини и ТЕЦ-ове, но по-важното е, че от друга страна, застрахователните компании спряха или ограничиха застраховките в риска. Т.е. ако имаш ТЕЦ или мина, трябва да застраховаш екипировка, механизация, потенциални повреди, пожари, свлачища – определени рискове, които не се ежедневие, но се случват и имат своята цена.

Презастрахователния пазар е много концентриран, най-големите 20 застрахователи държат 90% от всички премии – т.е. това, което компаниите плащат, за да са застраховани. Има данни от индийски компании, австралийски, южноафрикански, полски и чешки, които казват, че е наистина трудно да получат презастраховане, за да продължат да работят и, че то е много по-скъпо, обяснява Куба Гоголевски.

Застрахователния пазар не е толкова концентриран, но все пак, най-големите участници в него не фигурират в централна, източна и южна Европа, допълва Куба Гоголевски и дава пример от Полша. Въглищна централа, построена там между 2009 и 2018 г., е застрахована предимно от европейски компании – немски, немско-швейцарски, австрийски и италиански.

Фактът, че застрахователните компании от много време говорят за климатичните промени и за това, че плащат за щетите,  защото те покриват и плащат цена също и за големи природни катастрофи, означава, че те имат голям интерес да намалят до минимум щетите от климатичните промени. В същото време те поставят под натиск премиите, които получават от въглищната индустрия. Ако погледнем глобално през 2018 г. премиите от целия въглищен сектор бяха 6 милиарда долара, което е по-малко от 1/3 от процента от всички премии в застрахователната индустрия. Един глобален застраховател може да каже: аз не искам да застраховам въглища повече и от това бизнесът му няма никак да пострада, а в същото време ще има позитивен ефект, защото той може да допусне, че ако не застрахова рисков за климатичните промени бизнес, те ще намалеят. Това разбира се не е едно към едно, но такава е логиката. Това загробва донякъде минния бранш като намалява възможностите за избор и е един от разходите в този бранш, които не могат да се управляват от държавата.

Няколко примера от Полша как действа механизмът на застрахователите:

В Полша до неотдавна все още имаше планове за нови лигнитни мини, за да се удължи животът на големите топлоелектрически централи, например на ТЕЦ Белхатов – най-голямата централа на лигнитни въглища в Европа с повече от 5 гигавата инсталирани мощности. Имаше планове за по-малки блокове, но фактът, че застрахователите не можеха или не искаха да осигурят застраховка, възпря и банките. Защото ако нямаш застраховка за проекта си това увеличава трудностите да намериш финансиране за него, прави ги почти невъзможни. А съвсем началният пример за това е следният: в края на 2018 г. беше дадено разрешение да се построи нов блок от 1 гигават. Чрез него две държавни компании трябваше да получават средства за капацитет и да си гарантират плащания за 15 години напред от момента, в който той заработи. Проектът обаче беше прекратен в средата на 2020 г. защото не можа да намери застраховател, не можа да осигури презастраховане, и дори и с политическа и обществена подкрепа, той беше обречен на провал. Този пример очертава важността на подобен механизъм, но в относително контролираната Полша с относително стабилна позиция относно това какво означават въглищата за икономиката й, ерата на новите въглища приключи. Сега всички проекти за нови мини са отказани, а когато не строиш нови мини, ти на практика знаеш кога точно свършват настоящите залежи, така че имаш най-малкото крайната дата на привършване на наличните активи. Ако мислим за България и региона на Стара Загора, когато се знае, че няма възможности за отварянето на нови мини, знаеш точната дата, до която максимално могат да съществуват настоящите.

Куба Гоголевски очертава две фази на работа на застрахователните и презастрахователни компании в минния сектор. Ако първата фаза беше за ограничаване и дори невъзможност да се разработват нови мини, настоящата втората вълна на действие на застрахователните и презастрахователни дружества е кога те окончателно ще спрат дейност с въглищните компании. Датите за това са различни. Има споразумение това да се случи до края на 2030 г. за Eвропа или за страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, от която България не е част. Глобално говорим за 2035 или 2040 г., уточнява Куба Гоголевски. Застрахователната индустрия казва: от тогава насетне ние няма да застраховаме и презастраховаме компании, които работят с въглища.

Това по определен начин вече намалява възможностите и повишава цената на бъдещо опериране с въглищни активи. Знаем, че наскоро имаше търг за застраховане на компанията Мини Марица изток, спечелен от ОЗК  – резултатите са вписани в европейската база данни за публични търгове. А знаем, че в момента има открит и публичен търг за застраховане на ТЕЦ Марица Изток 2. Той трябваше да приключи до средата на август, но беше удължен с месец. За минитe, интересно е, че  това беше единствената подадена оферта. Нямало е много застрахователни компании кандидати, защото очевидно не е чак толкова добър бизнес, а в същото време е такъв, при който са възможни щети.

В заключение Куба Гоголевски обяснява, че при покачващи се цени на въглеродните емисии, чиято цена за тон през изминалата седмица за първи път прехвърли 60 евро, при увеличени цени на застраховането и презастраховането и при наличието на конкурентни възобновяеми източници решението да потърсиш нови източници на енергия е логично. От тази гледна точка подобна ситуация ускорява прехода.

Материала можете да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Европа Директно и Тракийски университет със съвместно събитие за еврото и професиите на бъдещето

Европа Директно -  Стара Загора и Тракийски университет ще са домакини на мрежовото информационно събитие на 10-те  центрове Европа Директно от страната на теми: „Бизнесът – готов за еврото“ и „Професиите на бъдещето“. Целта на събитието е..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

15 старозагорски фирми бяха обучени в кръговата икономика по проект на ТПП с норвежки партньор

До края на април 2024 г. продължава проект "Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия". Той се реализира от Търговско-промишлената палата в Стара Загора. 15 компании от Старозагорски регион участват в него. "Темата..

публикувано на 17.04.24 в 10:00

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост,..

публикувано на 08.04.24 в 15:16

УНСС изследва въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности

Въздействието на Зелената сделка върху маргинализираните общности е темата на изследване по проект, който се осъществява от учени от Университета за национално и световно стопанство в София. Т е работят по него от 2022г.  и е съвместен проект с 12..

публикувано на 03.04.24 в 09:30

Второ събитие по проект "Преход на възможностите“ ще се проведе в Стара Загора

Изпълнението на европейския проект „Преход на възможностите“ продължава с второ събитие в Стара Загора. „Бранд Медия България“ и Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) организират съвместно кръгла маса, на която в дълбочина да бъдат..

публикувано на 27.03.24 в 08:40

Радостин Танев: Зелената цел на Общината е на човек по дърво

Парк „Митрополит Методий Кусев", по-известен сред старозагорци като Аязмото, е едно от емблематичните места в града. В последните няколко години обаче растителният и дървесен потенциал на парка  видимо намалява. Основният вредител е короядът ,..

публикувано на 13.03.24 в 10:02

Обсъдиха Прехода на възможностите в Стара Загора

Tракийски университет беше домакин на конференция „Преход на възможностите – Стара Загора“, която се проведе на 29 февруари от „Бранд Медия България“ и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора. Модератор на работните панели на..

публикувано на 06.03.24 в 11:26

Разясняват възможностите на прехода и Териториалния план

На срещата на 29 февруари целим да дадем яснота и конкретика по Териториалните планове, съобщи д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора (АРИР) по повод събитието „Преход на..

публикувано на 28.02.24 в 10:00

Конференция разяснява енергийната ефективност на сградния фонд

В рамките на поредицата кръгли маси за финансиране на устойчива енергия, Министерство на енергетиката и Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект с подкрепата на Коалиция „Да обновим България“ организират  конференцията „Енергийната ефективност на..

публикувано на 31.01.24 в 10:00

Среща за разясняване как ще се изпълнява Териториалният план организира АРИР в Стара Загора

"Новите предизвикателства в началото на годината за екипа на АРИР са няколко. Проектите, по които ще работим са по важни за региона теми. Позволихме си да се върнем към един такъв - да се даде шанс на млади хора, които по една или друга причина не са се..

публикувано на 24.01.24 в 12:42