Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милка Кирова: Вселената не иска отрицание, а само добри мисли

Българската православна църква днес чества Рождеството на Пресвета Богородица. Божията майка е почитана като пазителка на християнското семейство и дома, както и като и покровителка на родилките и децата.

Празникът е популярен като Малка Богородица и е един от петте в Богородичния празничен цикъл, включващ още Успение Богородично (Голяма Богородица), Въведение Богородично, Благовещение и Покров Богородичен.

Легендата разказва, че родителите на Светата дева - Йоаким и Анна, били щедри и милостиви, но бездетни хора от Назарет. Йоаким бил от царски род - рода на Давид, а Анна - от свещеническия род на Аарон. Бог чул горещите им молби за дете и чрез Архангел Гавриил възвестил, че ще им се роди дъщеря на име Мария, заради която ще бъдат благословени всички земни родове.

Денят е предпочитан за срещи и събори в православните храмове на страната. По настоятелната молба на редовни слушатели на Радио Стара Загора Ви представяме най-старата клисарка в страната: 82 годишната Милка Кирова. От 2000 година тя работи в храм "Възнесение Христово", на улица "Рибарска", в Китен. 

Леля Милка става преди изгрев слънце. Навикът останал от младите й години. Къща, домакинство, три момчета, съпруг, голям двор пълен с животни, половин дузина котки и куче чакали да бъдат обгрижени, а порядките от миналото се запазили до днес, въпреки, че децата пораснали и тръгнали по пътя си, и днес имат свои деца и внуци. Започнала работа още от дете, да помага на родителите си, защото на село работата никога не свършва. С усмивка помни годините на обединеното ТКЗС, после работата в града, нощните смени, ранното чистене на офиси и кафенета. "Децата бяха малки, парите не стигаха", разказва ми тя, като от време на време прибърсва иконите с памучна кърпа. "И в пощата бях. Там се пенсионирах, през 1995, но оттогава не съм спирала да работя. Хубаво ми е." 

2000-та година, на Кръстовден, започва работа в храма на малкото черноморско градче, където служи и днес. Няколко години преди това инсулт я покосява на легло, но силното упование в Бога и отправените към светиите молитви я вдигат на крака.  "Миналото няма да го мисля, сега само хубаво мисля", казва тя и продължава житейската си приказка. От дете я учили да прави добро, да не съди, да не обижда, да уважава труда на другите, да помага с каквото може, дори на лошите и заядливи хора, и тя следва повелите на родителите си, защото е казано, "Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и да живееш дълго на земята."

Скромна, смирена и блага е клисарката на храм "Възнесение Христово". Докато приема богомолци решили да запалят свещичка пред олтара, на път за плажа, ми казва с видима тъга в очите: "Чедо, запомни от мен, че Вселената не иска да чува отрицание. "Не", не иска да чува! Трябва всеки ден да благодариш, че са ти отворени очите и можеш да се радваш на Божията милост. Всеки ден чакам да дойдат хора в храма. Има дни влизат само по две-три бабички, като мен. Отчето казва, че когато храмовете са празни, затворите са пълни. Дано да се освести тоз народ, че да потръгнат нещата."  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Да вкусим България през храната, традициите и ритуалите

България, като страна с много древна история, е характерна с кулинарното разнообразие на своите региони. Затова тук кулинарният туризъм дава много възможности, каза за Радио Стара Загора Екатерина Терзиева – Атанасова – лицензиран гид, организатор на..

публикувано на 21.07.24 в 15:52
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Археологическото лято може да продължи до зимата

"Археологическо лято" 2024 в Стара Загора може да продължи до зимата , прогнозира Петър Калчев - директор на РИМ Стара Загора. Богата е инвестиционна програма на общината. Изгражда се разширение на Второ основно училище, ще се изгражда Зала за бадминтон до..

публикувано на 17.07.24 в 13:45

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

    Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Левски е дошъл да просвети българската нация

На 18-ти юли в цялата страна с цветя и венци  почитаме рождението на най- величавата и светла личност в нашата история Апостола на свободата. Тази година се навършват 187 години от раждането на  Васил Иванов Кунчев, Левски. "Левски е дошъл да..

публикувано на 18.07.24 в 07:50

Геометрията в Долината на тракийските царе покори Азия в състезанието WMI Mini Math Creative Competition

Радослав Балкански е победител в WMI Mini Math Creative Competition в Куала Лумпур  В столицата на Малайзия Куала Лумпур се проведе награждаването на победителите в състезанията World Mathematics Invitational и WMI Mini Math Creative..

публикувано на 16.07.24 в 16:00

Художник- колекционер притежава ръкописи на Дякона

     Художникът Александър Алексиев  е роден през 1958 г. в родното село на воеводата Стефан Караджа , което днес носи неговото име. / Турското му  име било Ичме./ Учил в Художественото училище в Казанлък. От 1990 г. започнал да търси и купува..

публикувано на 17.07.24 в 09:00

Как младите хора да управляват времето си

"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..

публикувано на 14.07.24 в 11:02

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45