Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старозагорският музей "Гео Милев" отваря врати на 27 септември 1953

8
Къща музей "Гео Милев" - Стара Загора
Снимка: Мила Маринова

През 1952 година се заражда идеята фамилната старозагорска къща на семейство Касабови, където е израснал Гео Милев, да се превърне в музей. Основни инициатори са приятелите на Гео, поетите Николай Лилиев, Николай Райнов, Ламар, Людмил Стоянов, Иван Хаджихристов и Иван Мирчев. Задружното семейство, майката Анастасия Касабова, съпругата на Гео-Мила, неговия брат Борис, четирите му сестри и родственици на фамилията, съдейства за осъществяването й. Към инициативния комитет се присъединява и обществеността на града. Общинският съвет започва засилена преписка с Министерския съвет. Имотът на Милю Касабов се отчуждава и към края на 1952 година започват строителните и възстановителните работи върху обекта.

Музеят е открит на 27 септември 1953 година. Роднините на Гео/рги/ Милев Касабов правят първото дарение на новоизградения музей - ръкописи, писма, рисунки на Гео, както и голяма част от личната му библиотека: книги и списания на различни езици.

Днес музеят съхранява над 3000 експоната свързани с живота и творчеството на Гео Милев. В двора му се намира “Дъбът на Гео", вековно дърво, обявено за природна забележителност. Приживе Леда Милева обичаше да разказва историята му. "Дъбът е посаден в началото на ХХ век от баща ми и чичо ми. Техният баща - дядо ми Мильо, обичал в неделя сутринта да води момчетата на разходка. Веднъж ги завел в Станционната градина. Било е есен. Имало нападали жълъди. Те събрали по няколко жълъдчета, а дядо им обяснил, че ако ги посадят и поливат ще израснат големи, здрави и красиви дървета. И наистина, момчетата посадили няколко в двора. От тях едно, посадено от баща ми, успяло да порасне и да стане днешният над 100-годишен дъб."

Уредникът на къщата музей Валя Сотирова уточни, че в този дом са родени дъщерите в семейство Касабови. Между 1904-1907 към голямата фамилия се присъединяват и двете баби. Тя разказа, че рисуването е първата страст на Гео. С въглен от огнището малкият художник рисувал патета, котета, пилета и гусета по стените на уютната къща, а баща му често варосвал стаите, допълни още Сотирова. Любопитна е историята на една от снимките. Тя е закачена в гостната стая и е направена преди отпътуването на Гео Милев за Германия. На нея, пред стъпалата на къщата, фотографът е събрал цялото семейство. "Преди да направи снимката, Пенка Касабова изтичва, за да вземе книга. Направеният кадър запечатва не само ликовете на семейството, а красноречиво подчертава, че в този дом книгите и четенето са на особена почит." И още една снимка разказва интересна история, но ако искате да научите: Защо Гео Милев е без трикольорна лента сред "старозагорските юначета"?, Кога започват първите пленери в къща-музей "Гео Милев"?, С каква литературна проява ще бъде отбелязано събитието превърнало дома на поета, преводача, критика, режисьора, издателя, журналиста, публициста и художника Гео Милев, в музей?  

Отговорите чуйте в прикачения звуков файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Официален трейлър на спектакъла "Любовта като стока" ще представи старозагорския драматичен театър

Най-новият спектакъл на Драматичен театър „Гео Милев“  препълни залата на Културен център Стара Загора и на двете премиерни дати 15 и 24 април.  „Любовта като стока“ по Бертолт Брехт и под режисьорската работа на Дамян Тенев поднася изненада на..

публикувано на 26.04.24 в 17:22
Мария Кьосева

Старозагорка режисира късометражен филм в Лондон

Мария Кьосева е само на 21 години, а вече е режисьор на собствен късометражен филм в Лондон. Тя живее там от 2020 г., когато получава пълна стипендия за обучение. След изтичането на дете години записва режисура. Преди месец заедно със свои приятели и..

публикувано на 26.04.24 в 15:36

Митрополит Киприан дирижира "Стабат Матер" от Росини със Старозагорската опера

За втори път Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан ще дирижира „Стабат Матер“ от Джоакино Росини – на 25 април в 19 часа в Операта. Солистите Емилия Терзиева/сопран/, Петя Петрова /мецосопран/, Ивайло Йовчев /тенор/,..

публикувано на 24.04.24 в 19:15
една от картините на Мара Чорбаджийска

Непознатата Мара Чорбаджийска

Знаете ли коя е Мара Чорбаджийска – ако отговорът ви е, че това е съпругата на Чудомир, то сте прави.  Но всъщност, освен негова съпруга, Мара Чорбаджийска е изключителен талант, художник, факт, който някак остава в сянка и който се е заел да осветли..

публикувано на 24.04.24 в 10:00
Парк

Предложение за нов монумент в парк "Артилерийски" провокира обществена реакция

Предложение за поставяне на монумент „100 години Интернейшънъл Инер Уийл"  в парк „Артилерийски“, е една от точките в дневния ред на предстоящата в четвъртък общинска сесия.  Идеята за това е и на двата Инер Уийл клуба в града - "Стара Загора" и..

публикувано на 24.04.24 в 09:15
Боби Иванчев

Дъждът събужда меланхолията в душата

Борислав /Боби/ Иванчев е музикант подвластен на магията на радиото. Неговият първи авторски сингъл "Изваяни" успешно пътешества в ефира събирайки одобрението на слушателите. "Тази песен е послание." В предаването "60 минути повече" роденият през..

публикувано на 23.04.24 в 17:30

Поетесата Маргарита Петкова гостува в Стара Загора за Световния ден на книгата

Световният ден на книгата и авторското право ще бъде отбелязан с богата литературна програма в Стара Загора. Празникът на книгата в града на поетите ще се проведе от 10 до 16 часа с 19-то издание на Маратон на четенето в Културен център Стара..

обновено на 23.04.24 в 15:45

Силата да спасим градската природа

За седма поредна година Български център за нестопанско право (БЦНП) организира националният конкурс "Граждански будилник". Темата тази година е  “Активизъм в действие: силата да спасим градската природа".  Участие могат да вземат кандидати над 14..

публикувано на 23.04.24 в 15:01

Джазиран кавър на песен на братя Аргирови стана част от „Пеещи артисти“

Най-новата песен от музикалния проект „Пеещи артисти“ се казва „Силвия“ и е кавър на песента „Предчувствие за стих“ на братя Аргирови от 1983г. Песента се изпълнява от дамския квартет Албена Михова, Милица Божинова, Петя Дикова и Жаклин Таракчи...

публикувано на 22.04.24 в 15:31
Международен фестивал

Международен фестивал "Вълшебен свят" събра танцьори от цяла Европа

Танцьори от цяла Европа се съревноваваха три дни по време на Международен фестивал "Вълшебен свят" . Той се проведе за детнадесети пореден път в Хасково. Участниците показаха своя талант паралелно на две сцени и бяха оценявани от жури също с международно..

публикувано на 22.04.24 в 15:08